Sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem pieaug, atlīdzībās izmaksāts jau tuvu miljonam eiro

Aktuāli
Auto Bild
Auto Bild
17. jūnijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay
Vidēji 100 atlīdzības pieteikumu ik mēnesi – tāda ir apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) šī gada pirmo piecu mēnešu KASKO atlīdzību statistika par negadījumiem, kurus izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši meža dzīvnieki. Atlīdzībās par sadursmēm ar meža zvēriem šogad auto īpašniekiem izmaksāti 800 000 eiro, kas ir par 15% vairāk nekā pērn.

Saskaņā ar BALTA apkopoto statistiku kopumā atlīdzību pieteikumu skaits ir palielinājies par 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Gada griezumā visvairāk negadījumu uz ceļa ar meža zvēriem notiek aprīlī un maijā, kā arī gada tumšajos mēnešos – no oktobra līdz janvārim.

“Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad ne tikai ievērojami pieaudzis reģistrēto negadījumu skaits, bet tie ir arī krietni smagāki, automašīnām nodarot ievērojami lielākus postījumus un pamatīgus zaudējumus. Vidējā KASKO atlīdzība pēc auto sadursmes ar dzīvnieku ir 1515 eiro, bet kopumā šogad atlīdzībās par auto sadursmēm ar meža zvēriem izmaksātais jau tuvojas vienam miljonam eiro,” norāda Kristaps Liecinieks, BALTA Transporta produktu un riska parakstīšanas pārvaldes vadītājs.

Visbiežāk – gandrīz divās trešdaļās gadījumu – auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži.

Īpaši bīstams ir alnis, liels, smags un neizlēmīgs, līdz ar to arī visai neprognozējams dzīvnieks. Alnis var iziet uz ceļa un apjukt, nespējot izlemt, iet uz priekšu vai atpakaļ. Savukārt stirnas un mežacūkas var strauji izskriet uz ceļa; būtiski ņemt vērā, ka tām noteikti var sekot vēl citas.

“Lai gan sadursmes ar dzīvniekiem notiek daudz retāk nekā transportlīdzekļu savstarpējās sadursmes, redzam, ka katru gadu ar meža zvēriem notikušo sadursmju skaits pieaug. Šādu negadījumu sekas parasti ir ļoti nopietnas, tāpēc arī zaudējumu apmērs – krietni lielāks. Atzinīgi vērtējama ir VAS “Latvijas Valsts ceļi” iniciatīva uz Latvijas ceļiem realizēt divus pilotprojektus: uz ceļa signālstabiņiem piestiprināt meža dzīvnieku atbaidītājus, kas varētu palīdzēt novērst autotransporta sadursmes ar dzīvniekiem, un izvietot dzīvnieku klātbūtnes noteikšanas ierīces, kas aktivizēs mainīgās ceļazīmes pirms dzīvnieku pārejas zonas, brīdinot autovadītājus un liekot samazināt braukšanas ātrumu,” stāsta K. Liecinieks.

Lielākā KASKO atlīdzība, ko šogad izmaksājusi BALTA, sasniegusi 19 000 eiro, pēc kāda FIAT Ducato sadursmes ar alni. Taču nedrīkst novērtēt par zemu arī mazākus dzīvniekus – stirna, kas sver 20 kg, automašīnai braucot ar ātrumu 100 km/h, ielido logā ar vienas tonnas spēku. Diemžēl šajos negadījumos nereti cieš arī cilvēki, turklāt ne vien autovadītājs, bet arī pasažieri.

“Ņemot vērā negadījumu skaita pieaugošo tendenci, auto īpašniekiem iesakām parūpēties ne tikai par KASKO apdrošināšanu savam spēkratam, bet arī auto pasažieru nelaimes gadījumu risku, jo diemžēl tieši pasažieri nereti gūst visnopietnākos savainojumus šādās sadursmēs,” skaidro K. Liecinieks.

Lai pasargātu gan sevi un līdzbraucējus, gan savu spēkratu, BALTA atgādina:

  • bīstamākais diennakts laiks ir krēslas iestāšanās un agrs rīts;
  • ceļa posmos, kur izvietotās ceļazīmes norāda par iespējamu meža dzīvnieku klātbūtni un kuri ved caur mežu masīvu, ieteicams samazināt braukšanas ātrumu;
  • saskaņā ar likumdošanu neatkarīgi no tā, vai notikusi sadursme ar savvaļas dzīvnieku, vai mājdzīvnieku, par notikušo jāziņo policijai un atstāt notikuma vietu nedrīkst;
  • svarīgi atcerēties, ka traumēts dzīvnieks pēc sadursmes var uzbrukt, tāpēc vislabāk tam netuvoties. Policija par notikušo informēs attiecīgos dienestus, kas nepieciešamības gadījumā sniegs dzīvniekam palīdzību.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+