Nepareiza vadītāja sēdpozīcija – kāpēc tas ir bīstami?

Droša braukšana
Auto Bild
Auto Bild
11. septembris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Auto Bild
Perfekta pozīcija pilota vietā: kas par to būtu jāzina, skaidro Eiropas čempions rallijā Johi Klaints. Nepareizi sēžot pie stūres, avārijas situācijā pastāv iespēja gūt smagas traumas. Lūk, septiņi soļi līdz pareizai vadītāja sēdpozīcijai!

Hei, vai tas nav Vaģiks no Zoļika, kas tur tā lepni slīd savā melnajā bembī? Atzveltne atgāzta tik tālu, ka drošības josta sašķiebj galvā uzvilkot beisbola cepuri. Un ko Jānis no Juglas? Viņš sēž mašīnas pašā vidū – kā īstākais rallists no karstākā pasaules čempionāta posma. Vienīgi viņa mašīna nav tik stipri pārbūvēta, un stūre aizvien atrodas turpat, kur agrāk: nabagam tāpēc ceļš jāpārlūko, veroties pa spraugu starp stūres loku un paneļa augšējo malu. Toties Pēteris no Siguldas ir kaut kā ērmīgi sagāzies – elkonis tālu ārā pa logu, hm, vai tā ir ērti?

Bet Helga no Mārupes? Viņa laikam piedalās kādā slepenā autoražotāja misijā un izmēģina, cik tad tuvu stūres ratam īsti var piebīdīt sēdekli. Hei, Helga, hei, Janci, hei, Udo no Berlīnes un Jan no Minhenes, mums jums ir jaunumi – pareiza un droša sēdēšana pie stūres izskatās pavisam citādi! Bet ko tieši jaunie autobraucēji dara nepareizi, jautājam eksrallistam Johi Klaintam.

«Es sirsnīgu iesaku pārdomāt veidu, kā sēdēt pie stūres. Tas, kurš rumpi atliec tālu uz aizmuguri, sēdekli nolaiž tik zemu, ka sēž kā vannā, un pedāļus spiež tik ar kurpju purngaliem, brauc vienkārši bīstami.

Jāteic, zināšanas par pareizu sēdpozīciju gan tagad ir daudz izplatītākas nekā 80. gados, taču tādu, kam tās krietni noderētu, arī nav maz.» Nu ko, skatieties, ko rāda meistars, un atcerieties – ilga sēdēšana sēdeklī ir sliktākais, ko varat nodarīt savai mugurai. Tāpēc, ja reiz tāda nepieciešamība ir, centieties to darīt pēc iespējas pareizi un ceļā ierēķiniet laiku kādai pauzei.

1. Sēdekļa regulēšana

Sēdeklis uz priekšu jābīda tik tālu, lai, kad ar kāju līdz galam nospiests sajūga vai bremzes pedālis, celis ir mazliet ieliekts un starp to un sēdekļa spilvenu var ielikt plaukstu. Tādējādi sitiena gadījumā kāja salieksies, nevis novadīs triecienu līdz gurniem, eventuāli radot smagas traumas.

2. Sēdpozīcijas augstums

Sēdekļa vertikālais regulējums jāizvēlas tā, lai labi redzētu gan mērpulksteņus, gan ceļu. Tomēr mēģiniet sēdēt tik zemu, cik vien iespējams, protams, neupurējot redzamību: tādējādi spēsit pielikt lielāku spēku bremzēšanas brīdī.

3. Atzveltnes regulēšana

Izvēlieties iespējami stāvu atzveltnes novietojumu! Tas ir labvēlīgāks mugurkaulam un samazina attālumu starp galvu un galvas balstu. Mugurai jābūt piespiestai atzveltnei visā garumā. Attālums starp krūtīm un stūri – vismaz 30 cm.

4. Stūres regulēšana

Jo vertikālāks būs stūres stāvoklis, jo relaksētāk un drošāk notiks stūrēšana. Mugurai lāpstiņu augstumā jābūt atspiestai pret atzvelti arī, kad, izstiepjot rokas līdz stūres augšējai malai, jūs to sasniedzat ar delma locītavām. Pārbaudiet to pirms brauciena!

5. Galvas balsta un jostas iestatīšana

Sadursmes gadījumā galvas balstiem jāmazina tā sauktā pātagas cirtiena risks. Balsta augšējai malai vajadzētu būt vismaz acu augstumā. Josta jānoregulē tā, lai tā gulētu pār atslēgas kaulu, nevis kaklu vai pleca galu. Pēc fiksēšanas ligzdā tā jānospriego.

6. Kreisās kājas novietojums

Vairumā modernajos auto kreisajai kājai paredzēts atbalsta/atpūtas laukums, kas palīdz līkumos un samazina kājas kustības attālumu līdz sajūga vai bremzes pedālim. Līkumos izmantojiet to, stūri atstājiet tikai stūrēšanai.

7. Urā! Mēs sēžam pareizi!

Johi Klaints ir atradis optimālu pozīciju pie stūres un nospriegojis drošības jostu. Rokas uz stūres novietas uz pulksten trijiem un deviņiem, kas atbrīvos no liekas stūres pārņemšanas vairumā līkumu. Drošu braukšanu!

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+