Eksperiments: Kas palielina auto degvielas patēriņu? 3. daļa

Trešā un noslēdzošā daļa mūsu rakstu sērijā - kas palielina mūsu auto degvielas patēriņu. Šī daļa veltīta sportiskiem un atraktīviem vadītājiem, kuri automašīnai mēdz piestiprināt velo turētāju ar visiem ričukiem, neaizmirstot arī par mantu kasti uz jumta!
Tests
Auto Bild
22. jūnijs, 2018

Drukāt

Saglabāt

Foto: Auto Bild

Atvaļinājuma laiks, ceļojumi, garās nedēļas nogales. Laiks, kad automobiļu dizaineru ļaunākais murgs kļūst par īstenību. Daudzu pūliņu stundu rezultātā vēja kanālā viņi radīja ideālo virsbūves formu. Tādu, kura pēc iespējas mazāk traucē pretvējam un turklāt arī gana eleganti izskatās. Un ko ar to visu dara autovadītājs?

Mašīnas tiek piekrautas un apkarinātas ar dažādiem bagāžniekiem tā, ka vērotājam no malas varētu šķist, ka nenotiek vis gatavošanās atvaļinājumam vai sporta aktivitātēm, bet gan drīzāk paredzēta došanās bēgļu gaitās, līdzi ņemot visu iedzīvi. Tā nu vienā mirklī moderni, ekonomiski auto kļūst par degvielu negausīgi patērējošiem monstriem.

 Te ieguldīts liels darbs: testa komanda gatavojas ģimenes atvaļinājumam

Tieši visslaidākie un visekonomiskākie automobiļi garā ceļa posmā parāda sevi ne no tās labākās un ekonomiskākās puses. Velosipēdi, kas tiek pārvadāti vertikāli uz jumta, automašīnai rada nopietnu pretestību.

Velosipēdi darbojas kā bremzēšanas izpletnis.

Mūsu izmēģinājumi ar Ford Mondeo Turnier 2,0 TDCi (140 ZS) parāda, kā priekšmetu transportēšana dažādos veidos iespaido ekonomiskā motora patēriņu. Kad dzinām to pa trasi ar 160 km/h, dažos gadījumos tika patērēts pat par veseliem 6 litriem degvielas vairāk.

Kravas ietekme uz degvielas patēriņu

Sporta draugi, uzmanieties! Protams, brīvdienās braukt pa skaistu apkārtni ar savu velosipēdu ir skaisti. Taču, jo tālāk jābrauc un jo lielāks kļūst ceļojuma ātrums, jo neekonomiskāks kļūst arī šis prieks.

Visļaunākajā gadījumā (160 km/h, četri velosipēdi pie un uz mašīnas, un vēl jumta kaste) Mondeo patērēja par 5 litriem vairāk degvielas nekā bez virsū uzkabinātām lietām.

Tad jau lielāka jēga no ceļojuma būs, ja riteņus iznomāsiet galamērķī. Tas pasargās apkārtējo vidi un arī personīgos velosipēdus. Taču, ja obligāti gribat ņemt līdz tieši savus divriteņus, tad vienīgā pareizā alternatīva būs to transportēšana, piestiprinot automašīnas aizmugurē. Pie 160 km/h ātruma atšķirība starp diviem velosipēdiem uz jumta vai mašīnas aizmugurē tomēr ir 2,7 litri. Tātad par veseliem 30 % augstāks degvielas patēriņš.

 Ērti un ekonomiski – velosipēdu transportēšana automašīnas aizmugurē.

Tie, kam bail no dārgā piekabes āķa izmaksām, var izvēlēties ko sev sirdij tīkamu no plašā bagāžas turētāju sistēmu klāsta. Arī visnotaļ aerodinamiski veidotā jumta kaste nav nekāds ekonomiskuma paraugs. Taču pie 100 km/h ātruma tā traucē tikai nedaudz un palielina degvielas patēriņu tikai par 0,26 litriem. Toties, ja ātrums pieaug, dīzeļdzinējs kļūst manāmi rijīgāks: jau 1,2 litri pie 160 km/h ātruma. Arī transportējot divriteņus aizmugurē, jārēķinās ar šādu degvielas patēriņu. Četri velosipēdi uz jumta nozīmēs vēl 4 litrus lielāku patēriņu.

 Sarežģīti un dārgi: Divriteņi uz jumta bagāžnieka.

Degvielas patēriņa mērījumi

Uzticamajam ģimenes Mondeo bija jāiztur daudz. Velosipēdu turētājs aizmugurē, uz jumta, tad vēl jumta bagāžas kaste. Spēka piepūli redzam arī degvielas patēriņa rādītājos.

Nepatīkams pārsteigums: pierēķiniet vairāk nekā 5 litrus lielāku degvielas patēriņu, ja visa bagāža un velosipēdi neietilpst mašīnā. Tad jau labāk atteikties no mazāk svarīgām lietām un iznomāt velosipēdus ceļojuma galamērķī.

Riteņiem nav vietas uz jumta: ja novietosiet savus divriteņus mašīnas aizmugurē, ietaupīsiet līdz pat 20 %.

Rezumējums

Tikpat dārgi izmaksā arī pārdomātās automašīnas aerodinamikas izpostīšana ar visādiem virsū liekamiem bagāžas turētājiem. Jumta kastes, velosipēda turētāji un tamlīdzīgi objekti liek degvielas patēriņam pieaugt ļoti būtiski.

Īpaši ātri degvielas tvertni iztukšo velosipēdu transportēšana uz auto jumta. Jau ar diviem divriteņiem vien pie ātruma 100 km/h tiek iztērēts par 4 litriem degvielas vairāk. Taču kā atvaļinājumā, tā arī ikdienā spēkā ir šāda likumsakarība – gribi pasargāt savu maciņu? Noņem kāju no gāzes pedāļa!

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs