• Ceļojums ar auto un mājdzīvniekiem — kas jāņem vērā?

    Atpūta
    Toms Timoško
    Toms Timoško
    8. augusts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Toms Timoško
    Ceļojums ar auto un dzīvniekiem? Tas ir iespējams. Nereti ir grūti mājās atstāt arī mūsu četrkājainos mīluļus, tomēr suņu, kaķu un citu dzīvnieku pārvadāšanā jāievēro gan to labsajūtas vajadzības, gan likuma īpatnības – it īpaši, ja dosities uz ārzemēm.

    Kā mājdzīvnieks reaģēs?

    Lielākoties par ceļojumu visvairāk priecāsies suņi, kas pretēji kaķu mūžīgajām bailēm par nezināmo vēlēsies ierausties salonā pat pirms jums. Prakse liecina, ka suņi pie braukšanas mašīnā pierod ātri. Tomēr, ja šī ir pirmā reize vai zināt, ka sunim varētu kļūt slikti, tad pirmie jāveic īsi pārbraucieni. Pirms došanās ceļā labāk suni nepārbarot, citādi jaunā pieredze var atstāt nepatīkamas sekas jūsu automašīnā.

    Var doties arī pie veterinārārsta, kas dzīvniekam izrakstīs zāles pret sliktu dūšu un jūras slimības radīto efektu (speciālas feromonu siksniņas un aerosolus), kā arī zāles pret ērcēm un zarnu parazītiem.

    Pret sliktu dūšu noteikti palīdzēs arī apstāšanās pauzes, vienlaikus jāļauj dzīvniekam izskrieties un nokārtot dabiskās vajadzības.

    Kas attiecas uz ceļojumā līdzi ņemamajām lietām, tad nedrīkst aizmirst dzeramo bļodu, ūdens pudeli, ēdienu, mīļāko rotaļlietu, un sunim būs nepieciešami arī uzpurnis un pavada. Ja dzīvniekam ir gara spalva, tad ķemme un šķēres nenāks par ļaunu. Vēlams, lai dzīvniekam uz kakla būtu siksniņa, uz kuras uzrakstīti jūsu kontakti, ja dzīvnieks jaunajā vidē apmaldās. Kas attiecas uz nakšņošanu, tad jāizvēlas tāda vieta netālu no meža, pļavas vai parka. Tāpat vēlams iepriekš sazināties ar izvēlētajām naktsmājām un pabrīdināt par mājdzīvnieku izmitināšanu pat tad, ja mājaslapā norādīts, ka tam nav šķēršļu.

    Kur sēdēs?

    Dzīvnieks jāpārvadā tā, lai atrašanās automašīnā netraucētu vadītājam. Teorētiski savu mazo mīluli mēs varam arī vest, turot klēpī, taču avārijas situācijā šis brauciens var būt pēdējais gan jums, gan dzīvniekam. Nosēdinot dzīvnieku priekšā, vienīgā drošā vieta ir blakussēdētāja kāju vieta, zem paneļa. Avārijas gadījumā viņu nesavainos gaisa drošības spilvens, bet dzinēja starpsiena apturēs viņa kustību uz priekšu. Ja dzīvnieks ir nemierīgs, šis variants nebūs drošs, jo, uzlecot uz blakussēdētāja sēdekļa, viņam būs tendence traucēt vadītājam.

    Pārvadāšana aizmugures sēdeklī varētu nešķist bīstama izvēle, tomēr atšķirībā no pasažieriem dzīvniekiem standarta drošības jostas negarantēs drošību, ja vien jūsu īpašumā nav kāds no jaunajiem Škoda automobiļiem, kuru plašajā aksesuāru klāstā var atrast arī speciāli dzīvniekam paredzētas jostas. Šāda veida universāļos iejūgus var nopirkt arī zoopreču veikalos. Par drošu mazāku dzīvnieku pārvadāšanas veidu tiek uzskatīta dzīvnieka kaste. Šādi praktizējot jau kopš tā mazotnes, ar laiku kaķim šis process iepatiksies. Kaste pasargās no iespējamām traumām, kā arī ierobežos mīluļa kustības diapazonu. Jāatceras, ka tai jābūt labi ventilējamai.

    Ja dzīvnieks tiek ievietots bagāžniekā bez paredzētās pārvadāšanas kastes, tad braucienam jānorit ļoti līgani.

    Jāiztiek bez asām stūres kustībām un straujas bremzēšanas. Pat pie nelielas bremzēšanas, fizikas likumi nepielūdzami jūsu mājdzīvniekam liks atbalstīties pret sēdekļu atzveltnēm. Ja hečbeka vai universāļa bagāžas nodalījumā nav speciāla sieta, tad pēkšņas apstāšanās gadījumā pastāv risks, ka dzīvnieks var pārvelties pāri galvas balstiem.

    Pārvadājot dzīvnieku sedanā un/ vai kupejā, vēlams nolocīt vienu no aizmugures atzveltnēm. Šādā veidā mīlulis netiks iespundēts slēgtā un tumšā telpā, kas tam var radīt diskomfortu. Automašīnām, kuras ir aprīkotas ar elektriskajiem logiem, nepieciešams tos bloķēt, izmantojot tā saukto bērnu drošības funkciju. Karstā klimatā nekādā gadījumā nedrīkst atstāt dzīvnieku salonā, neatstājot logu kaut nelielā spraugā. Ja dzīvnieks ir pārkarsis, nepieciešams to nogādāt ēnā un padzirdīt.

    Likumdošana

    Ja grasāmies doties uz Eiropu, būs jāievēro dažas prasības. Pirmkārt, automašīnā nedrīkst atrasties vairāk nekā pieci dzīvnieki, ja vien nevedam tos uz sacensībām vai izstādēm. Laikus jāsagatavo arī dzīvnieka identifikācijas dokumenti un citas formalitātes. Ceļojuma laikā dzīvniekam ir jābūt kopā ar īpašnieku, kas ir norādīts tā Eiropas Savienības parauga dzīvnieka pasē. Ceļošanai Eiropā nepieciešamas šādas formalitātes:

    1. Identifikācija – mikročips;
    2. Eiropas Savienības parauga pase;
    3. Derīga vakcinācija pret trakumsērgu;
    4. Papildu prasība suņiem, izceļojot uz Īriju, Lielbritāniju, Somiju, Maltu – attārpošana pret Echinococcus multilocularis lenteņiem.

     

    Nepieciešams pārbaudīt konkrētas valsts likumus. Piemēram, Anglijā nedrīkst ievest konkrētu šķirņu suņus. Pārkāpuma gadījumā no dzīvnieka būs jāatvadās, bet pārvadātājam draud nopietna tiesvedība.

    Rezumējums

    Ja dodaties ceļojumā ar mājdzīvniekiem, laikus sagatavojiet nepieciešamos dokumentus, veiciet rekomendētās vakcinācijas saviem mīluļiem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē