• Šobrīd

  weather img

  Rīga +23°C

  Vidusjūras diēta kapsulās
  Cardioace logo

  Jānis Vanks: Haosu uz ceļa rada vēlme braukt ātrāk

  Satiksmes drošība
  Auto Bild
  Auto Bild
  30. aprīlis
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Facebook
  Drošība un komforts ir ļoti svarīgi gan garākos braucienos, gan ikdienas gaitās pilsētas ielās, tādēļ automašīnu ražotāji nodrošina, ka jaunie modeļi ir aprīkoti ne vien ar pašām jaunākajām drošības sistēmām, bet arī modernām komforta tehnoloģijām. Vienlaikus drošas braukšanas eksperti uzsver – vissvarīgākie aizvien ir un paliek autovadītāja lēmumi, un jo īpaši tas attiecas uz droša ātruma izvēli.

  Ņemot vērā to nozīmi, kruīza kontrole aizvien biežāk ir standarta aprīkojums un sistēmas modernākās versijas parādās arī dažādos kompaktajos un mazajos modeļos.

  Mazāk haosa – mazāk briesmu

  Drošas braukšanas skolas (DBS) vadītājs Jānis Vanks ir novērojis, ka braukšanas ātrumu starpības dēļ braucieni diezgan bieži nav vienkārši, no vadītājiem prasot daudz uzmanības un papildu manevrus. Tā kā daļa mašīnu brauc lēnāk, citas ātrāk, nākas mainīt joslas, bremzēt, paātrināties un veikt apdzīšanu. Satiksmes drošības eksperts norāda, ka šīs darbības uz ceļiem veido satiksmes haosu, un tas nenāk par labu ne individuālajai, ne kopējai drošībai.

  “Kad braukšanas ātrumi atšķiras, autovadītājiem ir jāizvērtē daudzi mainīgie, tādēļ dažās situācijās neizdodas pilnībā izvairīties no kļūdām. Ja pilnīgi visi brauktu ar vienu ātrumu, teiksim, ar to, ko atļauj ierobežojuma zīmes, tam būtu ievērojams pozitīvs iespaids uz satiksmes drošību, un tas palīdzētu mazināt arī sastrēgumu problēmu. Haosu uz ceļa rada nemitīga joslu mainīšana un vēlme braukt ātrāk, bet, braucot ar vienādu vai ļoti līdzīgu ātrumu, vajadzība mainīt joslas izzūd un satiksmes plūsma kļūst daudz plūdenāka, un harmoniskāka,” uzskata J. Vanks.

  Drošas braukšanas eksperts uzsver, ka pastāvīga ātruma izvēlei ir nozīme ne tikai pilsētas ielās, bet arī uz šosejas.

  Viņš norāda, ka biežs avāriju iemels ir izbraukšana pretējā joslā, veicot apdzīšanu.

  Saskaņā ar viņa teikto, šie smagie negadījumi notiek tādēļ, ka, braucot steigā, autovadītāji nenovērtē ceļa un satiksmes apstākļus.

  “Pirms apdzīšanas manevra jāņem vērā daudzi faktori, tāpēc vadītājs izjūt paaugstinātu stresu. Braukšana ar vienu nemainīgu ātrumu novērš nepieciešamību apdzīt, un tas nozīmē, ka samazinās arī negadījumu risks. Te ir ļoti svarīgi ņemt vērā, ka pie vienmērīga un saprātīga ātruma, brauciena ilgums nekļūst lielāks, bet pats autovadītājs vienkārši jūtas gan drošāk, gan komfortablāk,” saka DBS direktors.

  Vairāk komforta un mazāk izmaksu

  J. Vanks norāda, ka konstants ātrums iespaido ne tikai drošību un komfortu, bet arī degvielas patēriņu. Ekonomiskās braukšanas speciālists un instruktors uzsver – lai samazinātu degvielas patēriņu, ir jāseko trim noteikumiem, un vienmērīgs braukšanas ātrums ir viens no tiem.

  “Degvielas patēriņu ietekmē gan motora darba tilpums, gan braukšanas stils. Pamatojoties uz ekonomiskas braukšanas principiem, autovadītājiem pēc iespējas vairāk vajadzētu ripināt, izmantojot automobiļa inerci, agrāk ieslēgt augstāku pārnesumu pie apmēram 2000 apgriezieniem, kā arī saglabāt nemainīgu ātrumu. Ja normālas satiksmes apstākļos tiek uzturēta vienāda motora slodze, degvielas patēriņš ir mazāks,” stāsta J. Vanks.

  Šiem aspektiem arvien lielāku uzmanību pievērš arī automašīnu ražotāji, kuri jaunos modeļus aprīko ne tikai ar parasto, bet arī adaptīvo kruīza kontroli.

  Drošas braukšanas eksperts atzīmē, ka šīs sistēmas var palīdzēt normalizēt situāciju uz ceļiem un mudināt pārvietoties vienmērīgāk, taču brīdina, ka, lietojot jebkuru sistēmu, nevajadzētu aizmirst par autovadītāja galveno uzdevumu.

  “Kruīza kontroles sistēmas, it īpaši dodoties garākos ceļojumos, var sniegt lielāku komfortu un samazināt nogurumu, taču ir svarīgi, lai autovadītāji, kuri tās lieto, nezaudētu modrību. Satiksmes apstākļi, ātruma ierobežojumi un citi faktori pastāvīgi mainās, tāpēc ir no svara atcerēties, ka šīs sistēmas ir paredzētas, lai palīdzētu autovadītājiem, nevis pārņemtu viņu darbu,” uzsver DBS vadītājs.

  Palīdz braukt ekonomiskāk un drošāk

  Tikmēr ražotāji nodrošina, lai kruīza kontrole tomēr palīdzētu saglabāt modrību, ne tikai  informējot par izmaiņām atļautajā braukšanas ātrumā, bet dodot iespēju izmainīt ātrumu, vienkārši nospiežot pogu.

  Mainoties atļautajam ātrumam, sistēma automātiski iesaka vadītājam mainīt arī kruīza kontroles iestatījumus atbilstoši tobrīd noteiktajam limitam. Turklāt, lai papildus vairotu braucēju drošību, ražotājs piedāvā arī ātruma ierobežošanas sistēmu, kas nodrošinās, ka vadītājs nepārsniedz maksimāli atļauto ātrumu, piemēram, 90 km/h.

  Šādas sistēmas piedāvā gan luksus klases automašīnu ražotāji, piemēram, Porsche un BMW, gan vidējas klases modeļi. Turklāt, drošības latiņu ceļot vēl augstāk, ražotāji kruīza kontroli papildina ar adaptīvo attāluma ieturēšanas sistēmu.

  Tas var šķist pārsteidzoši, bet adaptīvā kruīza kontrole var arī palīdzēt uzturēt vienmērīgu satiksmes kustību arī pilsētā. Daļa jauno auto ir aprīkoti ar apstāšanās funkciju, kas strādā kopā ar kruīza kontroli: tas ļauj automašīnai samazināt ātrumu līdz nullei un atkal uzsākt kustību atbilstoši priekšā braucošajam transportlīdzeklim.

  Turklāt, izmantojot sensorus, kas uzstādīti priekšējā stikla augšdaļā, vadītāji var iestatīt vēlamo drošo attālumu no priekšā braucošā. Tā kā sistēmas uztur nemainīgu ātrumu un attālumu, vadītājs var labāk novērtēt satiksmes situāciju un savlaicīgi reaģēt uz ārkārtas situācijām.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+