FOTO: Atklāts pirmais mobilitātes punkts Latvijā

Aktuāli
Santa.lv
Santa.lv
2. jūlijs, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Fotogrāfi: Staņislavs Kokšarovs un Anrijs Požarskis
VEF apkaimē atklāts pirmais mobilitātes punkts Latvijā, kas savieno dažādus ilgtspējīgus transporta veidus un piedāvā ērtu piekļuvi mikromobilitātes un koplietošanas transporta iespējām.

Jaunizveidotajā mobilitātes punktā pie Brīvības gatves un G. Zemgala gatves krustojuma uzstādītas riteņbraucējiem ērtas velonovietnes, veloremonta stacija, koplietošanas  elektrisko skrejriteņu un velosipēdu īres punkts, kā arī solārais soliņš, kas nodrošina bezmaksas Wi-Fi un viedierīču uzlādes iespējas.

“Mobilitātes punkti pēdējo gadu laikā veiksmīgi ieviesti vairākās Eiropas pilsētās – Hamburgā, Brēmenē (Vācijā), Oslo un Bergenā (Norvēģijā) – un uzrādījuši pozitīvus rezultātus alternatīvo transporta veidu un multimodālās satiksmes veicināšanā. Arī VEF apkaimē ieviestais mobilitātes punkts radīts ar mērķi sekmēt ilgtspējīgu transportlīdzekļu izmantošanu, savienojot publiskā transporta sistēmu ar koplietošanas un velotransporta iespējām. Mobilitātes punktu galvenā misija ir veicināt apstākļus, lai pilsētnieki varētu ērti pārvietoties bez savas privātās automašīnas, tādējādi samazinot negatīvo ietekmi uz vidi,” stāsta RPA “Rīgas enerģētikas aģentūra” pārstāvis Jānis Andiņš.

“VEF mobilitātes punkts kā pirmais viedās mobilitātes infrastruktūras punkts Rīgā ir aizsākums jaunam un sabiedrībai vērtīgam mobilitātes tīklam, kas vērsts uz iedzīvotāju vajadzībām, balstīts pētniecībā un zinātnē, kā arī nodrošina daudzveidīgu tā izmantošanu vairākās pilsētvides jomās. Mobilitātes punkti veicina alternatīvo transporta veidu izmantošanu un mikromobilitāti, kā arī pārvietošanās veidu kombināciju un ērtus transporta savienojumus. Šādi risinājumi padara pilsētas mobilitātes sistēmu efektīvāku un ilgtspējīgāku, vienlaikus uzlabojot pilsētvides pievilcību,” norāda VARAM ministrs Juris Pūce.

“Pirmā mobilitātes punkta atklāšana ir nozīmīgs solis pretim Rīgas pilsētas zaļākai un viedākai nākotnei. Šodiena ir pierādījums tam, ka ilgtspējīga mobilitāte pilsētas izpratnē ir tāda, kas vērsta uz iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanu un ērtas infrastruktūras ieviešanu. Ejot roku rokā ar laiku, Rīgai izdosies ieviest arvien vairāk modernu, iedzīvotāju vajadzībās balstītu risinājumu,” pauž Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.

Salīdzinot ar citiem mobilitātes punktiem Eiropā, VEF apkaimē izveidotais risinājums ir unikāls, jo tajā ņemtas vērā ne tikai iedzīvotāju mobilitātes vajadzības, bet arī pilsētas, zinātnieku un uzņēmēju interese par pilsētas datu apkopošanu, atvēršanu un inovatīvu risinājumu veicināšanu.

“Mobilitātes punktā uzstādīts pastāvīgs gājēju un velo skaitītājs, par kura nepieciešamību tiek runāts jau gandrīz 10 gadus, jo šobrīd nav apkopotu ilgtermiņa datu par velosatiksmes intensitāti Rīgā. Tāpat nodrošināts testēšanas punkts ar elektrības pieslēgumu lietu interneta, mašīnredzes un citu risinājumu pilotēšanai, kā arī dažādu pilsētas atvērto datu apkopošanai,” atklāj inovāciju kustības “VEFRESH” vadītājs Viesturs Celmiņš. Saskaņā ar ieceri testēšanas staciju varēs izmantot jebkura organizācija, kas gatava ievāktos datus mašīnlasāmā formā atvērt arī citiem interesentiem.

VEF mobilitātes punkta testēšanas stacijā šobrīd uzstādīti divi sensori, kuru dati drīzumā tiks publiskoti un būs pieejami internetā.

LMT uzstādījis sensoru, kas apkopo datus par vairāk nekā 10 dažādiem rādītājiem, to skaitā par gaisa piesārņojumu, skaņas līmeni un kustību.

Tāpat mobilitātes punktā LMT nodrošina WiFi pieslēgumu, kā arī 4G, LTE-M un NB-IoT sakaru pieejamību. Arī Elektronikas un Datorzinātņu institūts (EDI) uzstādījis sensoru; tas mēra gaisa temperatūru, mitrumu, kā arī fotosintētiski aktīvo un kopējo solāro radiāciju.

EDI direktora vietnieks attīstības jautājumos Kaspars Ozols norāda, ka pētniecības procesā ir būtiska ne tikai piekļuve pilsētas datiem, bet arī iespēja reālā pilsētvidē testēt jaunus risinājumus: “Tas ļauj uzlabot sistēmu veiktspēju, padara risinājumus noturīgākus pret apkārtējās vides ietekmēm, kā arī pierāda potenciālajiem klientiem to spēju darboties. Esam priecīgi par VEF ekosistēmas aktivitāti un attīstību, jo tā ir būtiska gan uzņēmējiem, gan zinātniekiem prototipu testēšanai un konceptu pierādījumiem.”

Papildus VEF mobilitātes punkta sensora datu izmantošanai EDI piedāvā piekļuvi atvērtam 100 mezglu bezvadu sensoru tīklam, kas izkaisītā veidā izvietots pa institūta ēkas septiņiem stāviem.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+