• Šobrīd

  weather img

  Rīga +5°C Skaidrs, Z vējš, 3.09 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Ziemas komplekts – kādiem piederumiem jābūt tavā automašīnā?

  Praktiski padomi
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  24. janvāris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Auto Bild
  Kāds autobraukšanas filozofs reiz teicis: necīnies ar ceļu, baudi to, cīnīsies ar ceļā sastaptajām problēmām. Paturot prātā šādu vienkāršu pamācību, vismaz daļēji esat mobilizējies nenovēršamajam, bet, ja, dodoties ceļā, būsiet pārdomāti bruņojies cīņai ar iespējamām grūtībām, tad iespējams, ka tās vispār nesastapsiet.

  Tādi aksesuāri kā lāpsta, virve, sega, grīdas paklājiņi, sniega ķēdes u. c., par kuru eksistenci vasarā var nedomāt, ziemā var izrādīties visnotaļ noderīgi, turklāt ne tikai kā pēdējais glābiņš, bet reizumis arī kā profilaktiski līdzekļi. Mūsu pētījumi liecina, ka ne katram automašīnas bagāžniekā atrodas nepieciešamais džentlmeņa minimums.

  Velkamā virve

  Varat ticēt, ka, nonākot šķietami bezcerīgā situācijā, ar gandarījumu atcerēsieties par tās eksistenci. Tā izmantojama automobiļa vilkšanai, kad tas vairs nespēj pārvietoties saviem spēkiem, vai izvilkšanai, ja gadījies iestrēgt šaurā bezizejā. Auto aksesuāru plauktos atrodams diezgan plašs piedāvājums. Pirmajā acumirklī virves varbūt izskatās līdzīgas, taču ir vērts iedziļināties niansēs.

  Vienkāršākā (sākot no pieciem eiro) ir parasta kaprona pinuma virve, četrus metrus gara, galos piestiprinātas karabīnes vieglai un ātrai piekabināšanai pie auto velkamās cilpas. Ērtāk glabājama un lietojama būs elastīgā virve, kam kaprona pinumā iestrādāta gumija. Tā nenospriegotā stāvoklī ir 1,5 m gara, bet velkot izstiepjas līdz četriem metriem. Tas nozīmē, ka velkamajam būs grūtāk virvei uzbraukt virsū.

  Pievērsiet uzmanību norādītajam maksimālajam vilkmes spēkam! Lētajām virvēm tas visbiežāk ir 1,6 tonnas – pietiekams vieglā auto avārijas šlepēšanai pa lielceļu, taču tas var neizturēt, ja nāksies stīvēties ar dziļi dubļos iestigušu mašīnu.

  Lielām slodzēm un masīvākiem automobiļiem paredzēta metāla pinuma trose. Ērtības labad tā mēdz būt iestrādāta plastmasas apvalkā, bet elastību nodrošina speciālas atsperes troses galos. To dēļ nedaudz apgrūtināta būs troses glabāšana, taču lielāku gabarītu mašīnas kravas nodalījumā slēptuve vienmēr atradīsies.

  Akumulatora vadi

   Ja vēsos rītos akumulators sāk izrādīt pirmās noguruma pazīmes, nebūtu par skādi nodrošināties ar piepīpējamo vadu komplektu

  Brīnišķīgi, ja varat dzīvot ar apziņu, ka automašīnai ir nesen iegādāts stiprs akumulators. Vairākumam autoīpašnieku saprotamu iemeslu dēļ tāda nav. Ja akumulators kalpo jau nez cik sen un vēsākos rītos sāk izrādīt pirmās noguruma pazīmes, nebūtu par skādi nodrošināties ar piepīpējamo vadu komplektu.

  Liktenīgajā rītā, kad jums neizdosies piestartēt savu auto, varēsiet nevis bezspēcīgi taujāt pēc palīdzības kolēģim lietišķi lūgt piepīpēt. (Lietišķums saliedē autobraucējus!) Atcerieties: akumulatora lādēšanas vadiem svarīgs ir nevis dizains – cik ērti satveramas spailes vai cik mīksti vadi saritinās glabāšanai –, bet strāvas vadītspēja un izgatavošanas kvalitāte.

  Izvēloties vispirms novērtējiet spaiļu stiprinājumu vadu galos. Tas redzams, pavelkot uz leju gumijas rokturīti.

  Spailes malām jābūt stingri apvalcētām (nevis tikai simboliski aplocītām) vada pinumam, bet vēl labāk — nodrošinātām ar lodējumu. Vieglajām automašīnām paredzēto vadu standarta garums ir 2,50 metri. Neuzķerieties uz lētuma makšķeres: nopietnu ražotāju izpildījumā 16 mm2/200 ampēru vadu komplekts maksā ne mazāk par aptuveni 10 eiro, bet lielākas amperāžas vadi ir attiecīgi vēl dārgāki.

  Lāpsta

  Ziemā visai noderīgs rīks. To varēsiet izmantot, lai auto izraktu no kupenas pēc sniegputeņa nakts, bet negaidīta bezceļa vai avārijas gadījumā jums būs, ar ko šķūrēt sliedes. Auto lāpstai jābūt ne tikai kompaktai, lai to ērti noglabātu bagāžnieka dzīlēs, un krāsas ziņā pieskaņotai jūsu mašīnai, bet arī izgatavotai no pietiekami izturīga materiāla. Diemžēl tagad veikalos vairs nav atrodams tāds konversijas produkts kā sapiera lāpstiņa…

  Darba cimdi

  Cimdu pāra lietderību jūs novērtēsiet, kad uz ceļa visnepiemērotākajā brīdī vajadzēs paša rokām risināt negaidīti radušās savas vai kāda cita nelaimes putna auto problēmas: mainīt riteni, piešņorēt velkamo auklu, pievienot akumulatora klemmēm piepīpējamos vadus u. tml. Cimdi pasargās rokas no traumām, nosmērēšanas, turklāt aukstā laikā arī no sala, ilgāk saglabājot darba spējas un cīņas garu.

  Saimniecības preču veikalu sortimentā atrodams desmits dažādu modeļu darba cimdu cenās, sākot jau no dažiem centiem par pāri. Ziemai labāk izvēlēties brezenta cimdus ar zamšādas plaukstas apdari un aitādas oderējumu, kas ir silti, ērti un gandrīz vai nenovalkājami.

  Sniega/ledusskrāpis

  Tiem, kuru automašīnas nakšņo zem klajas debess, ziemas rīts bieži sākas ar kupenas atrakšanu un apledojuma skrāpēšanu no stikliem. Ja nav speciāla instrumenta, ar apledojumu nākas cīnīties, izmantojot gadījuma lietas: ķemmi, šķiltavas, kredītkarti u. tml. Tomēr katrs, kas reiz ar to nodarbojies, apsaldējis pirkstus un pārliecinājies, ka šīs mantas tādam darbam nav piemērotas.

  Veikalos un degvielas uzpildes stacijās par aptuveni eiro nopērkami nelieli skrāpīši, taču tālredzīgs autoīpašnieks, tuvojoties ziemai, nodrošināsies ar nopietnāku sniega un ledus likvidēšanas rīku. Tā vienā galā ir elastīga birste, ar ko notraust sniegu, bet plastmasas skrāpītis otrajā galā ļauj noņemt apledojumu, vienlaikus saudzējot mašīnas krāsu. Divus sprīžus garš rokturis palīdz aizsniegt priekšējā stikla tālākos punktus, turklāt distancē rokas no sniega, pasargājot no salšanas.

  Ķīmija cīņai ar salu

   Durvju un lūku gumijas un eņģes, tuvojoties aukstumam, derētu apstrādāt ar kādu mitrumu atgrūdošu silikona aerosolu

  Lai nodrošinātos pret durvju slēdzeņu mehānismu negaidītu aizsalšanu, ziemā reizi vai divas tās vajadzētu palutināt ar kādu pretaizsalšanas līdzekli (Lock de-icer, Türschloß Enteiser u. c.). Durvju un lūku gumijas un eņģes, tuvojoties aukstumam, derētu apstrādāt ar kādu mitrumu atgrūdošu silikona aerosolu, tad skaudrā salā nenāksies lūgties un lādēties, lai tās atdarītu.

  Sniega ķēdes

   Ķēdes uzstāda tikai velkošajiem riteņiem, tās ir viegli uzmontējamas un ātri noņemamas

  Savulaik laukos šāds šķietami primitīvs aprīkojums bija izeja no bezcerīgās situācijas ziemas riepu deficīta laikos. Brīvā tirgus apstākļos, kad ir plašs ziemas riepu piedāvājums, pēc sniega ķēdēm pieprasījums ir ievērojami mazinājies. Mūsu platuma grādos tādas retumis gan manāmas kādam kravas automobilim un dažādai spectehnikai, kas spiesta strādāt bezceļa apstākļos.

  Nenoliedzami, ka sniega ķēdes dziļi sniegotos neceļos ir pārākas par vislabākajām ziemenēm un dažkārt var izrādīties vienīgais glābiņš no iestigšanas, taču tās nav domātas ātrai braukšanai pa pliku asfaltu. Mūsdienās sniega ķēdes pārsvarā tiek izmantotas kalnainos reģionos, lai pār vietotos sniega un ledus apstākļos.

  Dažās Rietumeiropas valstīs, kur aizliegta radžotu riepu lietošana, atsevišķos kalnu reģionos ziemas laikā pat ir obligāta prasība, lai tādas būtu auto aprīkojuma komplektā. Ķēdes uzstāda tikai velkošajiem riteņiem, tās ir viegli uzmontējamas un ātri noņemamas.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+