• Vecu auto materiālus izmantot no jauna – «Audi» testē aprites ekonomikas potenciālu

  Auto industrija
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  9. augusts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Apņemšanās nodrošināt elektrisku mobilitāti ir būtisks «Audi» ilgtspējas stratēģijas stūrakmens, tāpēc nākamo piecu gadu laikā «Audi» paplašina savu pilnībā elektrisko automobiļu klāstu – līdz 2027. gadam zīmols plāno nodrošināt elektrisko modeļu piedāvājumus katram galvenajam segmentam. Turklāt «Audi» noteicis mērķi līdz 2050. gadam sasniegt oglekļa izmešu neitralitāti uzņēmuma mērogā. Viena no iniciatīvām, kas palīdz sasniegt šo mērķi, ir kopprojekts «MaterialLoop». Kopā ar 15 partneriem no pētniecības, otrreizējās pārstrādes un piegādes jomas «Audi» meklē iespēju atkārtoti izmantot tā dēvētos pēcpatēriņa materiālus, kas jaunu automašīnu ražošanai tiek iegūti no lietotiem automobiļiem to dzīves cikla beigās. «Audi» aprites ekonomikas stratēģijas ietvaros šis projekts sniedz vērtīgu ieskatu tajā, kā aprites ekonomiku iespējams īstenot praksē.

  Līdz šim ļoti maz materiālu, kas tiek izmantoti jaunu automobiļu ražošanā, ir iegūti no vecajām automašīnām. Piemēram, tērauds pēc nolietotu transportlīdzekļu pārstrādes parasti kļūst par konstrukciju tēraudu. «Audi» vēlas to mainīt, jaunu automašīnu ražošanā izmantojot materiālus, kas iegūti no lietotiem automobiļiem, tāpat arī mērķis ir izvairīties no materiālu kvalitātes zuduma, kas rodas pārstrādes procesa rezultātā.

  Projekts «MaterialLoop» norāda uz «Audi» ambiciozo vīziju izmantot ļoti efektīvu aprites ekonomikas konceptu nolietotiem transportlīdzekļiem. Mērķis ir atgūt pēc iespējas vairāk materiālu augstā kvalitātē un atkārtoti tos izmantot ražošanā. Tas ietaupīs vērtīgus primāros materiālus un samazinās negatīvu ietekmi uz vidi. Vienlaikus tieša piekļuve otrreizējiem materiāliem palielina piegādes ķēdes stabilitāti. Vairs nebūs nepieciešamības iegūt tik daudz izejmateriālu.

  2022. gada oktobrī kopprojekta «MaterialLoop» ietvaros tika demontēti 100 transportlīdzekļi, tostarp arī tehnoloģiju testa automobiļi. Mērķtiecīga atsevišķu komponentu demontāža vien ļāva saglabāt augstas kvalitātes otrreizējos materiālus, piemēram, lielākus plastmasas elementus. Pēc demontāžas atlikušās automašīnu virsbūves sadarbībā ar partneruzņēmumiem tika sasmalcinātas un sašķirotas materiālu grupās – tērauds, alumīnijs, plastmasa un stikls.

  Lai pārbaudītu šādu materiālu atkārtotu izmantošanu jaunu automašīnu ražošanā, «Audi» noteica un izmēģināja turpmāko pārstrādes procesu kopā ar projekta partneriem no pārstrādes nozares, «Audi» piegādes tīkliem un akadēmiskajām aprindām.

  «Audi A4» ražošanā izmantots pārstrādāts tērauds

  «Audi» jau ir spējis praksē izmantot vērtīgus «MaterialLoop» projekta atklājumus, daži materiāli jau tagad tiek izmantoti automašīnu ražošanā. Viens no galvenajiem projekta rezultātiem ir iespēja lielu daļu pārstrādātā tērauda metāllūžņu izmantot jaunu modeļu izgatavošanā.

  Sākotnējā izmēģinājumā tika izgatavoti seši slokšņu tērauda ruļļi no aptuveni 12% otrreizējo «MaterialLoop» materiālu, kas atbilst «Audi» augstajiem kvalitātes standartiem un var tikt izmantotas visprasīgākajiem strukturālajiem komponentiem. «Audi» plāno izmantot šos ruļļus, lai Ingolštates presēšanas rūpnīcā saražotu līdz 15 000 iekšējo durvju detaļu «Audi A4» modeļiem. Turklāt projekta ietvaros veiktās izpētes gaitā konstatēts, ka no automobiļiem pārstrādāta tērauda daļu šajos ruļļos iespējams palielināt.

  Turklāt kopā ar projekta partneriem «Audi» iegūst vērtīgu informāciju nākotnes modeļu projektēšanai un konstruēšanai. Līdzās šķirošanas tehnoloģiju uzlabojumiem, lai optimizētu nākamās paaudzes automašīnu pārstrādi, svarīgi ir arī «Audi» centieni izstrādāt jaunus modeļus atbilstoši aprites ekonomikas principiem. Tas nozīmē, ka attiecībā uz materiālu izvēli, sastāvu un modularitāti automobiļu daļas un to sastāvdaļas ir jāprojektē tā, lai tās būtu iespējams šķirot pēc materiāla veida otrreizējās pārstrādes laikā.

  Pilotprojekta «MaterialLoop» papildu rezultātā «Audi», sadarbojoties ar «Volkswagen Group», ir izstrādājis ceļvedi piegādātājiem, kurā paskaidrots, kā iespējams izstrādāt plastmasas detaļas, lai automobiļu ražošanā vēl vairāk palielinātu pārstrādes tempu.

  Pieredze stikla, plastmasas un alumīnija pārstrādē

  Turpmākajos gados «Audi» vēlas stabili palielināt atkārtoti pārstrādātu detaļu izmantošanu «Audi» automobiļos un tiecas izveidot materiālu ciklus automobiļu vajadzībām visur, kur tas ir tehniski iespējams un ir ekoloģiski, kā arī ekonomiski loģiski.

  Šim nolūkam «Audi» 2022. gada pavasarī sāka apkopot zināšanas par lietotu automobiļu stiklu pārstrādi. Automašīnu stikli, kurus vairs nav iespējams salabot, vispirms tiek sadalīti mazos gabaliņos un pēc tam šķiroti. Iegūtās stikla granulas tiek izkausētas un pārveidotas par jaunām stikla plāksnēm automobiļu ražošanai – faktiski tās jau tiek izmantotas «Q4 e-tron» ražošanā.

  Turklāt «Audi» aktīvi nodarbojas arī ar plastmasas pārstrādi. Pateicoties «PlasticLoop», kas ir viens no zīmola trim plastmasas pārstrādes projektiem, «Audi» un plastmasas ražotājs «LyondellBasell» ir izstrādājuši procesu, kurā pirmo reizi tiek izmantota ķīmiskā pārstrāde, lai atkārtoti izmantotu jauktos automobiļu plastmasas atkritumus «Audi Q8 e-tron» sērijveida ražošanā.

  Kopš 2017. gada «Audi» rūpnīcas Ingolštatē, Nekarsulmā un Ģērā, kā arī «Volkswagen» rūpnīca Bratislavā, nodarbojas ar alumīnija pārstrādi. Alumīnija atgriezumi, kas rodas ražošanas laikā, tiek atgriezti tieši piegādātājam. Tur tie tiek pārstrādāti, veidojot tādas pašas kvalitātes alumīnija loksnes, kuras «Audi» pēc tam atkārtoti izmanto ražošanā. Tādējādi tiek ietaupīti vērtīgi primārie izejmateriāli un nodrošināts, ka automašīnas līdz lietotājam nonāk, atstājot mazāku ekoloģisko pēdu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē