• Šobrīd

  weather img

  Rīga +3°C Daļēji apmācies, R vējš, 2.57 m/s

  Motora eļļošanas sistēma - uzbūve un darbības princips

  Praktiski padomi
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  19. jūnijs, 2018
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Auto Bild
  Motora eļļošana notiek pilnībā automātiski, taču vienmēr tā nebija. Kādreiz tas bija jāveic pašiem un itin bieži! Par to, kā darbojas motora eļļošanas sistēma, kāda ir tās uzbūve un darbības princips - mūsu tehniskajā ABC.

  Iedomājieties, ja jums ik pēc 20 kilometriem vajadzētu apstāties, atvērt motora pārsegu un ieeļļot visu, kas vien motorā eļļojams. Šķiet nereāli? Taču vēl pirms 100 gadiem tā bija norma. Šodien to nodrošina spiedieneļļošanas sistēma. Tā nogādā eļļu līdz eļļošanas punktiem. Taču par visu pēc kārtas. Eļļa atrodas motora dziļākajā vietā – karterī. Tas parasti ir izgatavots no metāla, dažreiz arī no vieglmetāla lējuma tā labāku dzesēšanas īpašību dēļ. Tur eļļas sūknis iesūknē smēreļļu.

  Šoreiz mēs apskatām visizplatītāko sūkņa veidu – zobratu tipa sūkni.

  Tas sastāv no diviem zobratiem, vienu no kuriem vada motors, bet otrs ir pakārtots pirmajam. Tādējādi tie pa ārpusi nogādā eļļu spraugās starp zobratu izciļņiem. Vietās, kur zobrati saskaras viens ar otru, eļļa tiek izspiesta uz āru un nokļūst eļļas filtrā. Tas attīra smērvielu. Bez tam pie tā ieejas atrodas redukcijas vārsts – ja eļļas spiediens pieaug virs četrām vai piecām atmosfērām, atveras pārplūdes vārsts, kas ļauj eļļai ieplūst atpakaļ karterī.

  Taču parasti izfiltrētā eļļa aizplūst uz kloķvārpstas gultņiem. Tie uztver daļu eļļas, caur urbumiem novada to vārpstas iekšienē līdz klaņa gultņiem. Tur smērviela izplūst, un kloķvārpsta to izšļaksta motora korpusā, tādējādi ieeļļojot virzuli un virzuļa pirkstu. Neliela eļļas daļa ieplūst motora augšējā daļā, ieeļļojot cilindra galvu, sadales vārpstu un vārstu mehānismus. Ieeļļots tiek arī hidrauliskais vārstu bīdītājs, kas izmanto motoreļļas spiedienu, lai pēc katras ieeļļošanas reizes atkal izbīdītu vārstus.

  Līdz ar to eļļošanas cikls ir beidzies, no cilindra galvas un kloķvārpstas korpusa nopilošā eļļa satek atpakaļ karterī. Tur tā atdziest, un sūknis to atkal iesūknē nākamajam ciklam. Darbības laikā eļļa piesaista smalkus metāla putekļus un darvas daļiņas, kas sava mazā izmēra dēļ nav varējuši aizķerties eļļas filtrā. Vienlaikus eļļa pie virzuļa gredzena uzkarst līdz 300 grādiem. Šo iemeslu dēļ eļļa nolietojas un ir regulāri jāmaina. Nedrīkst aizmirst arī par eļļas līmeni, kas nepārtraukti ir jākontrolē, tiesa, ne vairs ik pēc 20 kilometriem.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+