• Šobrīd

  weather img

  Rīga +28°C Skaidrs, Z vējš, 4.12 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Latvijā bloķēs «Yandex Go» darbību

  Sankcijas
  Ziņu aģentūra LETA
  21. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Autotransporta direkcija nolēmusi anulēt tīmekļvietnes un mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzēja «Yandex Taxi» reģistrāciju, kā arī bloķēt mobilās lietotnes «Yandex Go» darbību, aģentūru LETA informēja Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone.

  Viņa skaidroja, ka šāds lēmums pieņemts, konstatējot, ka tā nodrošina aktīvu datu apmaiņu ar serveriem, kas ir izvietoti Krievijā. 

  Tādējādi visiem elektronisko sakaru komersantiem tiks nosūtīts pieprasījums bloķēt mobilo lietotni un tīmekļvietni «Yandex Go».

  No trešdienas, 23.marta, pārvadātāji vairs nedrīkstēs izmantot mobilo lietotni «Yandex Go» un šis pakalpojumu sniedzējs vairs nevarēs nodrošināt pakalpojumus Latvijas teritorijā, informēja Plone. 

  Viņa atzīmēja, ka atbilstoši Autopārvadājumu likumam autovadītājiem un pārvadātājiem, kuri turpinās izmantot «Yandex Go», var tikt piemērots sods par nereģistrētas tīmekļvietnes izmantošanu.

  Autotransporta direkcija, veicot faktiskās situācijas novērtējumu attiecībā uz «Yandex Taxi» nodrošinātās mobilās lietotnes «Yandex Go» datu plūsmu, fiksēja IP adreses, uz kurām aplikācija «Yandex Go» nosūta un/vai saņem datus, un konstatēja, ka «Yandex Go» veic datu apmaiņu ar Krievijā esošiem serveriem, tādējādi secināts, ka dati par Latvijas teritorijā piedāvātajiem, pārvadātāja veiktajiem un atteiktajiem komercpārvadājumiem, autovadītājiem, transportlīdzekļiem, kā arī maksājumu karšu un veikto maksājumu dati tiek novirzīti iespējamai apstrādei un glabāšanai serveros, kas atrodas Krievijā.

  Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš norāda, ka datu nodošana valstīm, kas nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas jeb NATO dalībvalsts ir būtisks pārkāpums, kas apdraud valsts drošību un rada iespēju piekļūt datiem par Latvijas un ārvalstu iedzīvotājiem, kuri izmanto tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojumus.

  Tādējādi tiks anulēta tīmekļvietnes un mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzēja «Yandex.Taxi» reģistrācija.

  Šobrīd direkcija gatavo pieprasījumu par bloķēšanu, kas tiks nosūtīts visiem elektronisko sakaru komersantiem, pauž Godiņš.

  Šī ir otrā reize, kad Autotransporta direkcija lēmusi bloķēt mobilās lietotnes «Yandex Go» darbību Latvijas teritorijā.

  2020.gada martā mobilā lietotne «Yandex.Taxi» un tīmekļvietne «taxi.yandex.lv» tika bloķēta, jo pakalpojumu sniedzējs nebija reģistrējies Autotransporta direkcijā, bet turpināja nodrošināt komercpārvadājumus. 

  No 2020.gada 22.janvāra tīmekļvietnes un mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzējiem, ar kuras starpniecību var izsaukt un apmaksāt pārvadājumu pakalpojumus ar vieglo automobili, jābūt reģistrētiem Autotransporta direkcijā. Tie, kuri nav reģistrējušies, Latvijā savus pakalpojumus piedāvāt nedrīkst. Reģistrējoties direkcijā, pakalpojumu sniedzējiem jāievēro virkne prasību, tostarp jānodrošina, ka dati par pasažieriem, pārvadātājiem, kā arī maksājumu karšu dati tiek apstrādāti un uzglabāti tikai ES vai NATO dalībvalstīs.

  Tāpat ziņots, ka ES sankcijām saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā tika pakļauts Krievijas «Yandex» izpilddirektors Tigrans Hudaverdjans. Taču pēc viņa iekļaušanas ES sankciju sarakstā Hudaverdjans atkāpās no amata.

  Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā.

  Yandex Go preses dienesta viedoklis:

  Par ATD pretenzijām pret mums mēs ar izbrīnu uzzinājām no preses – iepriekš nesaņēmām nekādus paziņojumus no Latvijas iestādēm, kaut visus šos gadus esam komunicējuši ar tām un atbildējuši uz visiem pieprasījumiem.

  Mēs nepiekrītam bloķēšanai un arī tās oficiālajam pamatojumam. Plānojam lēmumu apstrīdēt. «Yandex Go» komanda nekad nav noliegusi, ka pakalpojuma algoritmi var izmantot Krievijas serverus vienlaikus ar Somijas datu centru. Latvijas lietotāju dati tiek glabāti, stingri ievērojot ES regulas un Vispārējo datu aizsardzības regulu (GDPR) – regulējumu, kas ir izstrādāts un pieņemts ES, tostarp arī Latvijā. Turklāt 2020. gadā mūsu serviss veiksmīgi veica reģistrāciju Autotransporta direkcijā, kas apstiprināja Yandex Go atbilstību valsts tiesību aktu prasībām. Kopš tā laika mēs neesam veikuši nekādas izmaiņas servisa uzbūvē.

  Četru gadu laikā «Yandex Go» ir palīdzējis simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju pārvietoties pa pilsētām, bet desmitiem tūkstošu autovadītāju – strādāt un parūpēties par savām ģimenēm. Mēs bijām vienīgie tirgū, kas nodrošināja bezmaksas apdrošināšanu autovadītājiem un pasažieriem, kā arī sadarbojāmies ar labdarības organizācijām Latvijā, palīdzot tiem, kas palīdz citiem.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+