• Šobrīd

  weather img

  Rīga +11°C Viegls lietus, A/DA vējš, 2.57 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Kā pareizi rīkoties, ja esat notriecis dzīvnieku?

  Praktiski padomi
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  18. janvāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Auto Bild
  Savvaļas dzīvnieki uz ceļa mēdz parādīties pēkšņi un negaidīti, lielākoties agrās rīta vai krēslas stundās. Kā jārīkojas autovadītājam, ja notriekts dzīvnieks?

  Ja 20 kilogramu smags briedēns saskrienas ar automašīnu, kuras braukšanas ātrums ir 100 km/h, trieciena spēks ir līdzvērtīgs tāda objekta triecienam, kas sver pustonnu. Šāda sadursme var būt letāla gan dzīvniekam, gan autovadītājam. Jāuzmanās arī no putniem. Ja automašīnai ir atvērti logi, putns negaidot var ielidot salonā, radot autovadītāja apjukumu un izraisot pat pilnīgu kontroles zaudēšanu pār auto.

  Ievēro brīdinājuma zīmes

  Brīdinājuma zīmes ar dzīvnieka attēlu centrā nedrīkst ignorēt. Redzot šādu ceļa zīmi, autovadītājam jāsamazina braukšanas ātrums, lai nepieciešamības gadījumā spētu adekvāti reaģēt. Dzīvnieku uzvedība, nokļūstot uz ceļa, ir neparedzama – tie var pēkšņi apstāties ceļa vidū vai, tieši pretēji, skriet virsū braucošajai automašīnai.

  Brīdī, kad dzīvnieks parādās uz ceļa

  Ja dzīvnieks parādās uz ceļa, noteikti jāizslēdz tālās gaismas, jo tās var izraisīt dzīvnieka apjukumu un apstāšanos. Spilgtās gaismas dzīvnieks uztver kā milzīgu objektu, kam jālec pāri. Tieši tāpēc rodas papildu sadursmes risks. Tāpat jāatceras, ka meža dzīvnieki mēdz pārvietoties baros, tāpēc, ja redzat vienu briedi vai mežacūku, esiet gatavi, ka tuvākajā apkārtnē varētu būt vēl.

  Brīdī, kad dzīvnieks uz ceļa apstājas

  Ja dzīvnieks uz ceļa apstājas, ieteicams iespēju robežās, ievērojot drošības pasākumus, to apbraukt, iebraucot pretējā joslā. Jābūt gataviem arī pēkšņam bremzēšanas manevram. Ja nav iespējams izvairīties no sadursmes, tad tieši pirms tās ieteicams atlaist bremžu pedāli, kas ļaus mainīt trieciena virzienu. Šāds manevrs samazinās dzīvnieka ietriekšanās vējstiklā risku.

  Ja notriecāt dzīvnieku

  Ja sadursmes negadījumā cietis dzīvnieks, nekādā gadījumā nedrīkst tam pieskarties vai to transportēt. Jebkurš kontakts ar dzīvniekiem, pat ārēji nevainīgajiem zaķiem, rada risku tikt inficētiem. Liels dzīvnieks, kas šķietami ir miris, var būt šokā un agonijā jums uzbrukt, ja tuvosieties.

  Likumi un noteikumi

  Kas attiecas uz dzīvnieku notriekšanu, normatīvajos aktos ir daudz nepilnību par labu autovadītājiem.

  Ceļu satiksmes noteikumi paredz: ja negadījumā iesaistīts tikai viens transportlīdzeklis, nav cietuši cilvēki un nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, transport līdzekļa vadītājs drīkst atstāt negadījuma vietu, neziņojot par to policijai.

  Bet saskaņā ar Medību noteikumiem par atrastiem ievainotiem vai bojā gājušiem medījamiem dzīvniekiem to atradējam jāpaziņo Valsts meža dienestam.

  Tas netiek prasīts no autovadītāja, kurš notriecis dzīvnieku.

  Kas nav jādara!

  Par notriektu savvaļas dzīvnieku nav jāziņo nevienai no dabas aizsardzības instancēm! Ja dzīvnieks ir liels un jūs par sadursmi esat ziņojis policijai, OVS dežūrmaiņas vecākais pats paziņos Valsts meža dienestam, kur pieņems lēmumu par nepieciešamību savākt dzīvnieku.

  Kad jāziņo policijai?

  • Ja auto ir tā cietis, ka tālāk braukt vairs nevar vai nedrīkst;
  • Ja liels notriektais dzīvnieks paliek ceļa vidū un apdraud citu vadītāju drošību;
  • Ja transportlīdzeklim ir KASKO apdrošināsana un nolemjat to izmantot;
  • Ja transportlīdzekļa vadītājs, notriecot dzīvnieku, ir radījis kaitējumu trešās personas mantai. Piemēram, notriekta govs. Nekad nevar būt drošs, ka kāds to nav piefiksējis.

  Šajos gadījumos vadītājam ir jāzvana policijai (tālruņi 112 vai 02), jāatbild uz Operatīvās vadības struktūrvienības (OVS) dežūrmaiņas vecākā jautājumiem un tālāk jārīkojas saskaņā ar OVS norādījumiem.

  Rezumējums

  Par to, ka autovadītājs notriecis savvaļas dzīvnieku, viņam nekādas represijas nedraud – no tā nav jābaidās. Visi meža dzīvnieki ir valsts īpašums, un nav neviena likuma, kas draudētu ar nepatikšanām autovadītājam, kas to notriecis. Citādi ir ar mājdzīvniekiem, kas ir trešās personas īpašums.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+