• Šobrīd

  weather img

  Rīga +10°C Viegls lietus, D vējš, 2.57 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Auto apkope – ko darīt pašiem, bet ko atstāt meistariem?

  Auto remonts
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  20. jūlijs, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Auto Bild
  Jaunām automašīnām apkopes obligāti jāveic sertificētā servisā, citādi jums būs problēmas ar garantijas saņemšanu. Taču uz vecāku automodeļu rēķina mehāniķi amatieri var ietaupīt krietnu naudas žūksni un veikt primāro apskati pašu spēkiem. Kā to paveikt, mēs parādīsim ar Suzuki Swift palīdzību.

  Darām paši!

  • Riepu pārbaude

  Ilgums: 5 minūtes Riepas profila ārējā mala sakrīt ar viena eiro monētas ārmalu – tas nozīmē, ka profils ir 4 mm augsts. Likumdevēji pieprasa 1,6 mm. Mēs sakām – ja ir 3 mm, sāciet domāt par jaunām riepām. Cena: 195/65 R 15 ar montāžu, sākot no 40 eiro.

  • Salona filtrs

  Ilgums: 30 minūtes Labi, ka gaisam, ko elpojam salonā, arī ir paredzēts filtrs – tas aiztur putekļus. Filtrs jānomaina, vēlākais, tad, kad sāk aizsvīst stikli. Tā ir norāde – filtrs ir aizsērējis. Cena: 20 eiro

  • Akumulatora apkope

  Ilgums: 10 minūtes Vai akumulatoram ir noslēgi? Tad uzpildes līmeni var pārbaudīt. Svina plāksnītēm jābūt pārsegtām ar vismaz 1 cm platu kārtiņu. Uzpildiet ar destilētu ūdeni, izmantojot piltuvi. Cena: 79 centi par litru.

  • Gaisa filtrs

  Ilgums: 5 minūtes Ja filtrs aizsērējis ar netīrumiem, motors nesaņem pietiekami gaisa degvielas sadedzināšanai un mašīnas jauda sarūk. Ieteikums: mainot filtru, kārtīgi izslaukiet arī tā korpusu. Cena: 25 eiro

  • Eļļas maiņa

  Ilgums: 30 minūtes Izmantojiet tikai to eļļu, kuru norādījis ražotājs. Mainot eļļu mājas apstākļos, piemēroti ir uztvērējtrauki (sk. lielo attēlu). Eļļas filtra gumijas blīve jānosmērē ar eļļu, noplūdes skrūvei vienmēr jāizmanto jauns blīvgredzens. Ieteikums: pārpalikumu no pieclitru kannas vajadzētu pārliet vienlitra traukā un vadāt līdzi mašīnā. Tādējādi varēsiet izvairīties no dārgas eļļas pirkšanas degvielas uzpildes stacijā Cena: 40 eiro par eļļu un jaunu eļļas filtru.

  • Dzesēšanas šķidrums

  Ilgums: 30 minūtes Mainot dzesēšanas šķidrumu, sajaukto līdzekli iepilda tieši radiatorā. Pilnīgi pietiek uzpildīt līdz nepieciešamajam līmenim. Svarīgi: precīzi ievērojiet ražotāja priekšrakstus! Cena: 2,50 eiro par litru.

  • Logu šķidrums

  Ilgums: 5 minūtes Logu tīrīšanas šķidrumu var nopirkt ar dažādiem aromātiem, tikai ievērojiet noteiktās sajaukuma proporcijas. Ziemā obligāti jāņem vērā konkrētā šķidruma sala noturība. Cena: 4 eiro par 4 litriem

  • Gaismu pārbaude

  Ilgums: 2 minūtes Vecs triks – atpakaļgaitā piebrauciet pie skatloga, atpakaļskata spogulī pārbaudiet aizmugurējos lukturus un pagrieziena rādītājus. Ja jāmaina lampiņas, nepieskarieties stikla daļai. Ksenona un LED lukturi ir jāmaina servisā.

  • Silikona aerosols

  Ilgums: 30 minūtes Durvju gumijas ar laiku kļūst porainas, tādēļ regulāri izmantojiet silikona aerosolu, kas ilgāku laiku uzturēs tās gludas. Turklāt šis aerosols pasargā elektriskos kontaktus no mitruma un rūsas, tas kalpo arī kā ieeļļotājs sēdekļu sliedēm. Cena: apt. 5 eiro/300 ml.

  • Eļļas aerosols

  Ilgums: 10 minūtes Šarnīri, durvju viras un savienojumi regulāri jāieeļļo. Šim mērķim labi piemērots eļļas aerosols, kas labi pieķeras pie virsmas un ieplūst visās spraugās. Cena: apt. 6 eiro/400 ml.

  • Logu tīrītāji

  Ilgums: 5 minūtes Autopiederumu plašajā klāstā pieejamas gatavas logu tīrītāja slotiņas visdažādākajās variācijās. To priekšrocība ir vienkāršā montāža, jo stiprinājumu materiāls jau ietilpst komplektā. Noņemiet veco slotiņu, jauno piespiediet, kamēr tā ir droši piestiprinājusies. Cena: 20 eiro par komplektu

  • Aizdedzes sveces

  Ilgums: 10 minūtes Modernajām automašīnām parasti ir «ilgspēlējošās » sveces, tādēļ ievērojiet ražotāja norādes. Jaunas sveces vispirms ieskrūvējiet ar roku, tad viegli pieskrūvējiet ar uzgriežņatslēgu. Cena: 26 eiro par 4 gab.

  Šo atstājiet meistaru pārziņā

  • Bremzes

  Bremzēm visļaunākajā situācijā jāglābj cilvēku dzīvība, tādēļ jūs nedrīkstat ķerties tām klāt paši. Ja trūkst bremžu šķidruma, pie vainas, visticamāk, ir nokritušas uzlikas vai arī sistēmā esoša sūce – taisnā ceļā dodieties pie profesionāļiem, kas nomainīs arī bremžu diskus un uzlikas.

  • Hidraulikas šķidrums

  Ja pazūd stūres pastiprinātāja šķidrums, esiet uzmanīgi! Nepietiek ar vienkāršu uzpildīšanu, ieteicams vērsties pēc padoma pie servisa darbiniekiem, kas noskaidrotu problēmas iemeslu. Tas pats attiecas arī uz šasijas līmeņa regulēšanu un hidropneimatisko piekari.

  • Gaisa kondicionētājs

  Šai sistēmai nepieciešamas regulāras apkopes. Jādodas pie profesionāļiem: vai ar kompresoru viss kārtībā? Vai pietiek dzesētājšķidruma? Kondicioniera pārbaudi atstājiet servisa aprūpē. Iekārtas apkope ar uzpildīšanu maksā aptuveni 80 eiro.

  • Zobsiksna

  Ja sadales vārpstu piedzen zobsiksna, strikti ievērojiet tās maiņas intervālus. Vajadzības gadījumā tiks nomainīts arī spriegotājrullītis vai ūdens sūknis. Skaidrs ir viens – jāiesaista profesionāļi!

  • Amortizatori un atsperes

  Ja amortizatori un atsperes ir nolietojušās, palīdzēt spēs tikai profesionālā servisa mehāniķi, jo darbam ar piekari ir nepieciešamas speciālas zināšanas un piemēroti instrumenti. Nezinātājiem šie darbi var izrādīties pat bīstami.

  Rezumējums

  Vīriešiem patīk ķimerēties. Un tam ir arī jēga: tie, kas spēj savam auto nomainīt motoreļļu, dzesētāja šķidrumu, aizdedzes sveces vai logu tīrītāja slotiņas, var ietaupīt aptuveni 100 eiro. Taču, lūdzu, padomājiet arī par apkārtējo vidi – visus izlietotos šķidrumus un citus atkritumus savāciet un utilizējiet tikai dabai saudzīgā veidā.  

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+