• Šobrīd

  weather img

  Rīga +11°C Skaidrs, Z vējš, 1.03 m/s

  Zaļais tabu. Kaķim indīgie augi

  Kaķa veselība
  Ieva Štāle
  29. maijs
  1 komentārs

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Kaķis ir ārkārtīgi zinātkārs dzīvnieks, kas izrāda interesi par visu, kas viņam apkārt, arī par nupat no puķu bodes atnestu augu podiņā vai pļavā salasītu ziedu pušķi, ko saimnieks ielicis vāzē. Atliek tikai uz laiku pazust no istabas, kā mincis būs klāt, lai ne tikai vizuāli novērtētu zaļo krāšņumu, bet arī nogaršotu to. Taču te nu jābūt uzmanīgam, jo gana daudzi augi ir ne vien kaitīgi kaķa veselībai, bet pat apdraud viņa dzīvību.

  Raksts no žurnāla Astes arhīva

  Konsultē veterinārārsts Normunds Fjodorovs.

  Vispirms jau jāteic, ka tieši istabas kaķi, kuri netiek vesti ārā, par istabas augiem izrāda vislielāko interesi. Tie, kas iet regulārās apgaitās pa savu teritoriju ārpus mājas, pret istabas augiem izturas salīdzinoši vienaldzīgāk. Tas arī saprotams, jo istabas kaķa dzīve ir vienmuļāka – viņa teritorija ir stipri ierobežotāka, līdz ar to katrs jauns objekts rosina interesi. Tāpēc istabas kaķu saimniekiem rūpīgi jāizvērtē, kādu puķu podus un vāzes likt uz galda vai palodzes. Sāksim ar pašiem bīstamākajiem zaļumiem un noskaidrosim, kā rīkoties, ja kaķis ir pakošļājis indīga auga lapiņu, ziedu vai kātu.

  Visbīstamākā – dīfenbahija!

  Dīfenbahija
  Dīfenbahija

  Šis ir viens no tiem dekoratīvajiem augiem, kas rotā palodzes ļoti daudzās mājās. Dīvainā kārtā tieši dīfenbahijas kaķi mēdz ēst, pakošļājot tās lapas. Taču šis ir viens no tiem, starp citu, ne tik daudzajiem augiem, ar kuru saindējoties mincis patiešām var aiziet bojā! Letāls iznākums, saindējoties ar augu, kaķiem nav bieža parādība, taču šī puķe spēj to panākt. Pat ja iznākums nebūs tik dramatisks, smagākos gadījumos kaķi var nākties ārstēt pat vairākas nedēļas.

  Cik daudz jāsagrauž augs, lai saindētos? Daudz nemaz nav jāapēd, jo augs ir ļoti toksisks. Indīgās vielas ir gan tā lapās, gan dzinumos, gan stumbra daļā.

  Galvenie simptomi saindēšanās sākumā:  

  • siekalošanās, iespējamas čūlas mutē, vemšana; pēc tam – smaga caureja, krampji, galvas trīcēšana, koordinācijas traucējumi.

  Ko darīt? 

  • Steidzies pie veterinārārsta! No svara ir katra minūte! Lai izvadītu šos toksīnus no organisma, ir nepieciešams salīdzinoši ilgs laiks un kaķīti nāksies intensīvi ārstēt.

  Ja ir aizdomas, ka kaķis grauzis dīfenbahiju, nekavējoties dodies pie veterinārārsta – pat ja vēl nav redzamas nekādas saindēšanās pazīmes!

   Ļoti bīstamas – uzpirkstītes

   Šī varbūt arī vairs nav moderna puķe, tomēr mazdārziņos joprojām tiek audzēta. Uzpirkstīte satur vielas, kas kaķim var izraisīt saindēšanos un būtiski ietekmēt sirdsdarbību. Turklāt šīs bīstamās vielas atrodamas ne vien lapās un ziedos, tās var ietekmēt kaķa veselību, pat ja mīlulis uzpirkstītes nogaršojis kaltētā veidā.

   Saindēšanās simptomi:

   • vemšana, caureja, smaga sirds mazspēja, diegveidīgs, ļoti ātrs pulss.

   Ko darīt?

   • Arī šajā gadījumā kaķītis var aiziet bojā, ja kavēsies ar veterinārārsta apmeklējumu. Saindējoties ar uzpirkstītēm, kaķim ir lielākas cerības izdzīvot, nekā pagaršojot dīfenbahiju, tomēr arī uzpirkstītes ir ļoti bīstamas. Patiesībā saindēšanos dzīvniekam var izraisīt daudzi augi un puķes dzīvniekam var izraisīt saindēšanos, taču pārējos gadījumos tā parasti nebeidzas letāli.

   Citi indīgie augi

   Neļauj kaķim nogaršot arī tos augus, kam ir indīgi sīpoli (vai gumi), piemēram:

   • lilijas dzimtas augus,
   • narcises,
   • hiacintes,
   • amariļļus,
   • urgineju jeb jūras sīpolus.

   Saindēšanās simptomi – vemšana, caureja, čūlas mutē. Ja tos novēro, sazinies ar veterinārārstu, kurš izvērtēs konkrēto gadījumu un ieteiks, kā labāk rīkoties!

   Dārzā un uz balkona audzētie kaķim bīstamie augi:

   • zilā kurpīte, parastā kreimene, narcise, oleandrs, bebrukārkliņš, kodija, eiforbija, puansetija, acālija, baltais āmulis, hortenzija, monstera, petūnija, prīmula, rododendrs, vēlziede, vilkoga, zalktene, klīvija, naktene.

   Indīgi (bet ne nāvējoši)!

   • Ziemassvētku puķe
   • Puķuzirnīši
   • Lupīnas
   • Delfīnijas
   • Sniega rozes
   • Jasmīni
   • Alpu vijolītes
   • Primulas

   Saindējoties ar šīm puķēm, vemšana visbiežāk pāriet diezgan ātri. Tomēr šajā gadījumā drošāk būtu sazināties ar veterinārārstu, kurš ieteiks, kā sniegt pirmo palīdzību mājas apstākļos.

   Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

   1 komentārs

   Pievienot komentāru

   Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    

   Veselība

   Vairāk

   Receptes

   Vairāk

   Privātā Dzīve

   Vairāk

   Ieva

   Vairāk

   Mans Mazais

   Vairāk

   Māja un Dārzs

   Vairāk

   Auto

   Vairāk

   Daba un Dzīvnieki

   Vairāk

   Klubs

   Vairāk

   Abonē