Vikingu audzināts mednieks — norvēģu pelēkais aļņusuns

Astes
Vineta Vizule
12. septembris, 2020
1 komentārs

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Bezbailīgs mednieks, fiziski izturīgs un raksturā ļoti draudzīgs – tāds ir norvēģu pelēkais aļņusuns – šķirne, kuras pārstāvji Latvijā vēl aizvien ir reti sastopami. Norvēģijā šie suņi ir nacionālais lepnums, to izcelsmi saista ar vikingu laikmetu, un, kā paredz vietējie likumi, Norvēģijas aizsardzības ministram kara gadījumā ir tiesības izsludināt visu privātā īpašumā turēto aļņusuņu mobilizāciju.

Uzskata, ka norvēģu pelēkie aļņusuņi kā šķirne pastāv jau vairākus tūkstošus gadu. Rietumnorvēģijā kādā senā alā atrasti no akmens darināti vikingu ieroči, bet tiem līdzās aļņusuņa skelets. Leģendas vēsta, ka vikingus pavadošie suņi esot saimniekam bijuši tik ļoti pieķērušies, ka tad, ja saimnieks cīņās gājis bojā, arī suns vairs nav bijis spējīgs dzīvot ilgāk.

Par šiem vikingu līdzgaitniekiem mēdz arī teikt, ka tos gadu gaitā veidojuši nevis prasmīgi selekcionāri, bet gan pati māte daba. Mūsdienu aļņusuņa robustais augums un uzticīgais raksturs pielāgojies tai videi, kurā mituši viņu priekšteči – aļņu un lāču mednieku uzticamie pavadoņi.

Izpētot aļņusuņa DNS, zinātnieki izvirzījuši hipotēzi, ka šie ziemeļos mītošo suņu tāltālie senči varētu būt cēlušies, savulaik sakrustojoties savvaļas vilcenei ar mājas suni. Tāpēc arī tiem ir tik izteikti medību instinkti, bet vienlaikus – draudzīga attieksme pret cilvēkiem. Arī suņu raksturs pielāgojies mednieku vajadzībām – tie ir enerģiski, samērā neatkarīgi un gudri jau no dabas.

Nākamā lapa

Nākamais: Piederīgs špiciem

1 komentārs

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+