• Šobrīd

  weather img

  Rīga 0°C Mākoņains, D vējš, 4.12 m/s

  Vai suņus ietekmē pilnmēness?

  Suns
  Vineta Vizule
  9. septembris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Jau kopš senās Romas laikiem pētīts, kā mēness fāžu cikli ietekmē dzīvo radību uz zemes. Nav noslēpums, ka krasas garastāvokļa maiņas cilvēki biežāk piedzīvo laikā, kad Zemes dabīgais pavadonis atrodas pilnmēness fāzē. Vai apaļā mēness ripa pie debesīm spēj ietekmēt arī suņu uzvedību?

  Antīkās pasaules filozofi – Aristotelis un Plīnijs Vecākais – uzskatīja, ka, gluži tāpat kā mēness izraisa bēgumu un paisumu jūrās un okeānos, tas ietekmē arī cilvēku smadzenes, kuru sastāvā ūdens ieņem nozīmīgu vietu. Līdz šim mūsdienu zinātniekiem nav izdevies gūt tiešus un pārliecinošus pierādījumus mēness fāžu un dažādu agresiju, depresiju, pašnāvniecisku tieksmju savstarpējām saistībām, lai gan, pēc statistikas datiem, pat smagi ceļu satiksmes negadījumi biežāk esot novērojami Pilnmēness laikā.

  Zinātnieki, kas pēta dzīvnieku uzvedību, nespēj viennozīmīgi atbildēt arī uz jautājumu, vai mēness fāzes izmaina dzīvnieku uzvedību. Kurš gan nav redzējis zīmējumus, kuros attēlots pret mēnesi gaudojošs vilks! Arī dabā varot dzirdēt vilku, tāpat arī koijotu sasaukšanos gaišajās, mēness apspīdētajās naktīs. Runā, ka vilku attālākie radinieki – suņi – šajā laikā kļūst nemierīgāki, niknāki, reizēm arī nomāktāki. Dažkārt arī mājas sunim sagribas kā vilkam pakaukt uz mēnesi…

  Pilnmēness – medību laiks

  Starp dzīvajām radībām ir arī tādas, kuru uzvedību mēness fāzes izmaina visai būtiski, atzinuši pētnieki. Tie gan lielākoties ir okeānu iemītnieki – moluski, zivis, arī Galapagu roņi, kuri, piemēram, pilnmēness naktīs ienirst dziļāk dzelmē, nekā ierasts.

  Šādas dzīvnieku uzvedības izmaiņas var izskaidrot – nakts apgaismojums rada pārmaiņas to miega un nomoda ciklos, kas savukārt ietekmē dzīvnieku uzvedību. Tie var justies apdraudētāki, jo blāvajā mēness gaismā ir labāk pamanāmi, vai arī tie paši spēj labāk uzbrukt medījumam. Apgaismojuma ietekmē var izmainīties arī smadzeņu šūnu neironu hormonālā darbība. Savukārt mēness fāžu ciklu pārejas rezultātā notiek izmaiņas Zemes magnētiskajā laukā, un tās atstāj iespaidu uz dažu sugu dzīvnieku iekšējiem magnetoreceptoriem, kādi ir, piemēram, bitēm, dažu sugu delfīniem u. c.

  Attiecībā uz vilku aktivitāti pilnmēness laikā zinātnieku aprindās gan mēdz būt cits skaidrojums. Gaišās mēness naktis padara vieglākas medības, taču vilkiem redze nebūt nav labākais medību ierocis, turklāt atšķirībā no cilvēkiem gan vilki, gan suņi spēj orientēties arī tumsā. Gaudošana vairāk izsaka nepieciešamību komunicēties, lai salīdzinoši ražīgajā pilnmēness periodā atrastu sugas brāļus un barā dotos pa medījuma pēdām. Iespējams, ka arī suns, veroties uz pilnmēness apspīdētu ainavu, izjūt tādu pat ģenētiski ieprogrammētu nepieciešamību atrast sev sabiedrotos medību jomā, tāpēc arī mūsu četrkājaino draugu pārņem nemiers un trauksme, tie pa retam mēdz iegaudoties.

  Bipolāros traucējumus nesaista ar mēness fāzēm

  Pētot garīgi slimu cilvēku uzvedību, mediķi secinājuši, ka pilnmēness laikā biežāk novērojamas šizofrēnijas lēkmes. Un pat ne pārāk smagu diagnožu pacientiem pilnmēness laikā var rasties zināms uzbudinājums un garastāvokļa maiņa. Īpaši tas raksturīgs cilvēkiem ar bipolāriem traucējumiem. Tiem gan nav nekādas saistības ar zemes poliem vai magnētiskajiem laukiem. Par bipolāriem traucējumiem dēvē krasas garastāvokļa maiņas salīdzinoši īsā laika periodā, kad eksaltēts prieks un pacilātība mijas ar skumjām un depresīvu, nomāktu noskaņojumu.

  Izrādās, arī suņi var ciest no bipolārajiem traucējumiem, jo izmaiņas serotonīna (tā dēvētā laimes hormona) līmeņa svārstībās smadzenēs sunim daudz neatšķiras no tām, kādas novēro cilvēkam. Tāpēc it kā miermīlīgam sunim reizēm mēdz izpausties pēkšņas agresijas lēkmes, kam nav redzama iemesla. Agresiju var izraisīt, piemēram, suņa neapzinātas bailes. Šādi bipolārie traucējumi dzīvnieka uzvedībā, protams, nav saistāmi ar mēness vai citu debesu spīdekļu stāvokli. Uzskata, ka tie lielākoties ir ģenētiski iedzimti, un šo traucējumu novēršanā smagākos gadījumos var būt nepieciešami veterinārārsta izrakstīti medikamenti, bet vieglākos līdzēs suņa pieradināšana pie noteiktas ikdienas rutīnas – konkrētām darbībām konkrētā laikā. Tādas var būt ēdienreizes, pastaigas noteiktās stundās u. tml. Suns tādējādi jutīsies drošāk, viņam spēles noteikumi būs skaidrāki un nemāks bailes no nezināmā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+