• Šobrīd

  weather img

  Rīga +21°C Skaidrs, Z vējš, 4.63 m/s

  Vai sunim drīkst dot zemesriekstu sviestu?

  Suņi
  Vineta Vizule
  19. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Dažkārt, kad našķējies ar kārumiem, kas pašam ļoti garšo, šķiet, ka arī sunim tek siekalas, to visu redzot, bet vai drīkst viņu cienāt ar šo kārumu?

  Daudzās pasaules valstīs par īpašu gardumu tiek uzskatīts zemesriekstu sviests, tas jau labu laiku atrodams arī mūsu veikalu plauktos. Bet vai ar to var cienāt arī labāko draugu, kurš cerīgi luncinās apkārt un izrāda interesi par neparasto našķi?

  Sunim zemesriekstu eļļas smarža šķiet ļoti kārdinoša. Tā var būt pievienota arī zooveikalos nopērkamajiem suņa kārumiem, jo ilgstoši saglabā aromātu. Tomēr, ja esi nolēmis pacienāt draugu ar zemesriekstu sviestu, būtu jāievēro daži noteikumi.

  Vērtīgā zemesriekstu eļļa

  Lielākā daļa no zemesriekstiem iegūto eļļu, ko satur arī zemesriekstu sviests, ir dzīvniekam nekaitīgas, bet tikai tad, ja to lieto mērenos daudzumos. Zemesriekstu sviests satur proteīnus un vērtīgas aminoskābes, B un E vitamīnus, kā arī niacīnu jeb B3 vitamīnu, ko uzskata par nervu šūnu dziednieku, tas labvēlīgi iedarbojas uz asinsriti un kuņģa zaru traktu. Visveselīgākā skaitās nesālīta, dabiski spiesta zemesriekstu eļļa, taču rūpnieciski ražotais zemesriekstu sviests parasti satur daudz nātrija, cukura un citu piedevu, tāpēc lielās devās to nebūtu ieteicams lietot ne sunim, ne suņa īpašniekam. Ar taukvielām bagātais sviests var veicināt aptaukošanos, kā arī nelabvēlīgi iedarboties uz aizkuņģa dziedzeri, izraisot tā iekaisumu jeb pankreatītu.

  Visveselīgākā skaitās nesālīta, dabiski spiesta zemesriekstu eļļa, taču rūpnieciski ražotais zemesriekstu sviests parasti satur daudz nātrija, cukura un citu piedevu, tāpēc lielās devās to nebūtu ieteicams lietot ne sunim, ne suņa īpašniekam.

  Cik daudz dot?

  To, cik daudz zemesriekstu sviesta drīkst dot sunim, var pārbaudīt divos veidos. Pirmais un uzticamākais no tiem – apjautāties veterinārārstam, cik droši ir sunim ļaut ar to našķēties un vai vispār ļaut. Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem suņu saimniekiem, kuru mīluļiem ir konstatēta pārtikas alerģija, jutīgs kuņģa un zarnu trakts vai arī suns sirgst ar cukura diabētu. Otrs variants – ievērot 10 procentu likumu. Tas nozīmē, ka jums ir aptuveni jāzina, cik daudz barības suns uzņem dienas laikā, un attiecīgi vienu desmito daļu no kopējā daudzuma var aizstāt ar kārumiem. Tomēr ieteicams, lai zemesriekstu sviests nekļūtu jūsu sunim par galveno našķi, labāk tā vietā piedāvāt citus veselīgus kārumus, piemēram, augļus un dārzeņus.

  Bīstami – ksilīts!

  Tāpat jāņem vērā – lai gan lielākā daļa rūpnieciski ražotā zemesriekstu sviesta ir nekaitīga, tomēr kāds no veikalos nopērkamajiem produktiem var izrādīties ļoti bīstams un pat nāvējošs. Noteikti rūpīgi jālasa iepakojuma etiķete – vai ražotājs nav kā saldinātāju izmantojis ksilītu. Tas ir cukura aizvietotājs, ko bieži var atrast diabētiķiem paredzētajos produktos, kas nesatur cukuru. Ksilītu pievieno arī košļājamām gumijām, kurām uz etiķetes norādīts, ka tās ir diētiskas, jo ir bez cukura piedevas. To var atrast arī zobupastās, košļājamos vitamīnos, maizē un konditorejas izstrādājumos – dažādās bulciņās cukura vietā var būt izmantots mākslīgais saldinātājs.

  Obligāti izlasi uz zemesriekstu sviesta iepakojuma etiķetes, vai tam nav pievienots ksilīts. Cilvēkiem tas ir nekaitīgs, bet suņiem – ļoti toksisks.

  Uzskata, ka ksilīts cilvēkiem ir nekaitīgs (daži veselīgam uzturam veltīto rakstu autori gan tā nedomā), taču ir ļoti toksisks suņiem. Ja suns lieto uzturā produktus, kas satur ksilītu, tā organismā ļoti ātri tiek saražots insulīns, kas izraisa tikpat ātru glikozes līmeņa pazemināšanos asinīs. Situācija līdzinās cukura diabēta pacientu hipoglikēmiskajai krīzei vai ir tuva šādam stāvoklim, un tā var iestāties desmit minūšu līdz stundas laikā pēc ksilītu saturošu produktu lietošanas. Tas ir ļoti bīstami suņa dzīvībai, ja laikus netiek lietoti atbilstoši medikamenti. Taču no šādas suņu indes iespējams izvairīties, ja rūpīgi pēta produktu etiķetes. Tas attiecas ne tikai uz zemesriekstu sviestu, bet jebkuru pēc garšas vairāk vai mazāk saldenu pārtiku. Ja tomēr pamanāt, ka nopirktā produkta sastāvdaļu vidū ir ksilīts, turiet to tālāk no suņa degungala – dzīvniekam nepieejamā vietā un nekādā gadījumā nepiedāvājiet mīlulim. Ja tomēr neesat pārliecināts, vai suns jau nav ticis pie kāruma, kas satur arī ksilītu, noteikti vērsieties pie veterinārārsta vai, ja tas nav sasniedzams, novērojiet suņa uzvedību un pašsajūtu. Saindēšanās pazīmes var būt pēkšņs vārgums, pastiprināta siekalošanās, koordinācijas traucējumi, kolapss jeb, tautas valodā runājot, ģībonis. Var parādīties arī krampji.

  Citi rieksti suņa uzturā

  • No citiem riekstus vai to eļļu saturošiem produktiem sunim nebūtu ieteicams dot mandeles. Līdzās tam, ka tās ir toksiskas pēc sava ķīmiskā sastāva, mandeles var nobloķēt barības vadu vai aizsprostot elpceļus, ja netiek kārtīgi sakošļātas. Tas pats attiecas uz lielajiem pekanriekstiem un makadamijas riekstiem.
  • Īpaši jāuzmanās no sālīto riekstu piedāvāšanas sunim, jo bagātīgais sāls daudzums, ko suns apēd kopā ar riekstiem, var izraisīt ūdens aizturi šūnās, kas īpaši bīstams tiem suņiem, kuriem ir nosliece uz sirdsdarbības traucējumiem. Arī pieminētie makadamijas rieksti var būt kaitīgi suņa veselībai, jo var izraisīt vemšanu, kustību traucējumus, savārgumu. Vielas, ko satur šie rieksti, nelabvēlīgi ietekmē nervu šūnas un var izraisīt nervu darbības traucējumus.
  • Nekaitīgi sunim ir Indijas jeb kešju rieksti, ja vien arī netiek apēsti lielā daudzumā. Tie satur kauliem nepieciešamo kalciju, magniju, dažādus antioksidantus un proteīnus. Arī neliels daudzums grieķu riekstu neietekmēs suņa veselību un pašsajūtu.      

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+