Knišļi un odi uzbrūk! Kā pasargāt suni no insektiem

Tavas mājas
Marta Kalniņa
20. jūnijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Suņi ir uzticami cilvēku draugi un sabiedrotie jau daudzus gadsimtus. Viņi nodzīvo savu dzīvi blakus cilvēkiem, kļūst gandrīz vai par ģimenes locekļiem un, tāpat kā cilvēki, slimo un cieš no odu un knišļu kodumiem. Kā aizsargāties no šiem insektiem?

Knišļi ir divspārņu dzimtas kukaiņi – asinssūcēji, kas pēc izskata atgādina sīkas mušiņas. Pasaulē ir aptuveni 2000 knišļu sugu. Tie sāpīgi kož cilvēkiem un dzīvniekiem, kā arī rada ļoti spēcīgu alerģisku reakciju. Par spīti sīkajam izmēram, knišļi var iekost tā, ka pampums nenoies vairākas dienas. Knišļa kodumu sākumā nevar just, jo viņš ievada vielu, kam ir atsāpinošais efekts.

Suņiem kož knišļi, kas mīt zālē un ūdenskrātuvju tuvumā. Visbiežāk par uzbrukuma upuriem kļūst īsspalvainie dzīvnieki vai tie, kuri uz vasaru apcirpti. Knišļi parasti kož vietās, kas nav pasargātas ar biezu kažoka kārtu, – ausīs, purnā, ķepās un vēderā. Dzīvnieks, cenšoties atbrīvoties no niezes, koduma vietu nereti sakasa līdz asinīm.

Turklāt knišļu kodumi var izprovocēt sunim tādas slimības attīstību kā simuliotoksikoze. Latvijā bijuši gadījumi, kad no šīs knišļu kodumu izraisītās slimības nobeigušies mājlopi.

Jāzina knišļu un odu aktivitātes periodi – knišļi kož dienas karstajā saulainajā laikā, no rītiem un vakarā pirms saules norietēšanas. Ļoti aktīvi kļūst pirms lietus. Lietainā laikā, vēlu vakarā un pa nakti knišļi ir neaktīvi. Savukārt odi kož cauru diennakti. Suņa imunitāte ne vienmēr spējīga pastāvīgi tikt galā ar toksīniem, kas iekļūst viņā ar insektu siekalām. Tieši tāpēc cilvēku četrkājainajiem draugiem nepieciešama saimnieka uzmanība un rūpes.

Ko darīt, ja sunim iekodis knislis?

Insektu kodumus ne vienmēr var laikus paredzēt un novērst. Bieži vien kukaiņi līdz koduma brīdim nav manāmi un jātiek galā jau ar eksistējošu problēmu. Ir skaidri noteikta darbību secība, ja sunim iekodis knislis.

 • Ja suns ir sakosts, tas smilkstēs, skrāpēs ar ķepām purnu, grauzīs ķepas, bet koduma vieta sāks piepampt, tāpēc nepamanīt to būs grūti. Visai iespējams, ka brīdī, kas kodums būs pamanīts, suns būs paspējis to spēcīgi sakasīt, jo nieze būs neciešama.
 • Būtu labi, ja izdotos noteikt, kāds tieši insekts sunim iekodis. Uzmanīgi apskaties apkārt, iespējams, agresīvais kukainis atrodas kaut kur netālu.
 • Nomierini koduma vietu, uzklājot uz tās ūdens un sodas maisījumu (šķidras putras konsistencē).
 • Samazini pampumu, pieliekot ledu vai aukstā ūdeni samitrinātu dvieli.
 • Alerģiskā reakcija jālikvidē tūlīt ar nelielu dozu antihistamīna preparāta. Devu precizē pie veterinārārsta.
 • Uzliec sunim tā dēvēto grāfa apkakli. Tādējādi suns nevarēs turpināt kasīt sakosto ādas laukumu un ievazāt brūcē infekcijas. Tā sadzīšanas process notiks daudz ātrāk.
 • Nodrošini dzīvniekam svaigu ūdeni un pietiekami daudz barības, lai viņa organismam būtu spēks atjaunoties.

Ja suns sakasījis koduma vietu līdz asinīm, mājās apstrādā brūci un uzsmērē Bepanthen vai Kalendula ziedi, kas brūci dziedēs, – āda neplaisās, un ziedes kārtiņa pasargās no netīrumiem. Taču jāpanāk, lai suns traumēto vietu nelaiza, jo tādējādi var ieviesties infekcija.

Pēc koduma var būt arī izteikta alerģiska reakcija, kuras simptomus ir svarīgi pamanīt, tiklīdz tie radušies:

 • apgrūtināta elpošana un elsošana;
 • pastiprināta siekalu izdalīšanās;
 • pārmērīgs uzbudinājums;
 • caureja un vemšana;
 • orientācijas spēju zudums;
 • krampji;
 • mēles, balsenes vai elpošanas ceļu tūska.

Ja sunim pamani kādu no augstāk minētajiem simptomiem, nekavējoties ved viņu pie veterinārārsta, jo šāda organisma reakcija var apdraudēt viņa dzīvību.

 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+