Vai suņi spēj saost nāvi?

Interesanti
21. jūnijs, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: SHUTTERSTOCK
Par šo jautājumu prāto ne vien suņumīļi, bet arī dzīvnieku pētnieki, kinologi un citi ar suņkopību saistīti speciālisti. Nostāstu par suņu īpatnējo uzvedību īsi pirms saimnieka nāves ir ne mazums.

Kādā ģimenē suns esot gaudojis, citā ģimenē neatkāpies no sava saimnieka ne soli, vēl citā piespiedies vietai, kur, kā vēlāk izrādījies, cilvēkam bijis audzējs. Cilvēki savos secinājumos par apkārtējo vidi vispirms paļaujas uz redzi, savukārt suņi – uz ožu. Suņu smadzeņu darbība balstās uz ožas sniegto informāciju. Mūsu astaino draugu oža ir augstākajā līmenī un tik niansēta, ka pat mūsdienu tehnoloģijas nespēj tai līdzināties. Tas ir arī iemesls, kādēļ joprojām – 21. gadsimtā – suņu ožas spējas tiek aktīvi izmantotas gan policijas darbā, gan lidostās un citur, kur nepieciešama visstingrākā drošības kontrole. Vismaz pagaidām suņu degunus nespēj aizvietot nekas. Visspilgtāk par to var pārliecināties situācijās, kad sunim jāpārmeklē drupas, lai atrastu iespējamos izdzīvojušos. Šajā gadījumā suns neredz neko vairāk kā tikai gruvešus, līdz ar to vienīgais, uz ko viņš paļaujas, ir oža un dzirde. Manot dzīvību zem drupām, suns izrāda neatlaidību un vēlmi izrakt cilvēku, savukārt, sajūtot mirušu cilvēku, suns reaģē trauksmaini, ar bailēm. Protams, suņi šādam darbam tiek trenēti, bet nevienu citu dzīvnieku nav iespējams apmācīt veikt tik specifiskus uzdevumus.

Kā smaržo dzīvība un kā – nāve?

Nevienam zinātniekam nav šaubu, ka suns ļoti ātri saož izmaiņas gaisā – ne tikai aromātu, bet arī gaisa blīvumu, plūsmu: suns jūt tuvojamies pērkona negaisu, jūt arī gāzes noplūdi, kad cilvēka ožas receptori šo informāciju vēl nav piefiksējuši. Runājot par spēju paredzēt nāvi, līdz šim visticamākā teorija ir, ka dzīvības un nāves procesiem cilvēka ķermenī ir atšķirīgi aromāti, pat ja nāve ir iestājusies tikko. Suņa spēcīgie un ārkārtīgi niansētie ožas receptori to jūt un atšķir.

Spēja saost robežu starp dzīvību un nāvi

Robežai starp dzīvību un nāvi ir konkrēts apzīmējums – agonija. Dažkārt agonija ir izteikta un pamanāma, piemēram, ja cilvēks cieš no kādas slimības vai ievainojuma izraisītajām sāpēm. Tādā gadījumā momentu, kad dzīvība pamazām atstāj cilvēka ķermeni, var redzēt visi klātesošie. Citreiz agonija notiek ilgāk un nav ārēji pamanāma, tajā pašā laikā mirstošā cilvēka mīlulis pēkšņi uzvedas citādi. Tas liek domāt, ka, iespējams, pastāv vēl trešais smaržas tips, ko suns jūt, un tā ir agonija. Protams, ka šie joprojām ir pieņēmumi, kas nav detalizēti izpētīti un pierādīti, taču fakti runā par labu suņu spējai nāvi tik tiešām sajust – slimības un nāve krasi izmaina cilvēka organisma struktūru, bet suņi ir nepārspējami jutīgi pret izmaiņām, ko ar neapbruņotu aci redzēt nevar. Jautājums – vai suns, jūtot šādas izmaiņas, izrāda reakciju vai ne?

Beigu beigās – spēj vai tomēr nespēj paredzēt nāvi?

Suņu fantastiskā oža, dzirde, spēcīgi gēni, ļoti laba aprūpe un tuvs kontakts ar cilvēku, kā arī atbilstoša trenēšana ir faktori, kas ļauj apgalvot – daži suņi spēj paredzēt nāvi (iespējams, ne saprast to, kas notiek, bet skaidri sajust, ka ar viņa saimnieku notiek kas ļoti īpašs). Tomēr teikt par visiem suņiem to noteikti nevar, jo arī suņi, tāpat kā cilvēki, ir dažādi – cits ir izteikti jutīgs un līdzjūtīgs, cits neatkarīgāks, nemaz nerunājot par dzīves apstākļiem, kādos suns mitinās. No suņa, kas diendienā piesiets ķēdē un savu cilvēku redz vienreiz dienā, kad viņam pienes barību, nevar gaidīt īpašas spējas un reakciju, kad viņa saimnieka vairs šajā saulē nebūs. Savukārt, ja suns ir pilnvērtīgs ģimenes loceklis, ar kuru bieži komunicē, labi audzināts un mīlēts, tad cilvēki pamanīs suņa reakciju uz to, ko viņi paši pagaidām neredz.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+