Kā dzer suns un kaķis?

Suņi
Zane Piļka-Karaļeviča
25. jūlijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Cilvēks, iebāžot krūzē mēli, nevar to iztukšot un remdēt slāpes. Kā dzīvnieki to spēj?

Mūsu mājdzīvnieku – suņu un kaķu – ūdens dzeršanas process ir ļoti oriģināls. Ja uzmanīgi ieskatās, var ieraudzīt, ka mutes dobums šajā momentā dzīvniekiem kļūst par tādu kā iekārtu. Turklāt zinātnieki secinājuši, ka suņi un kaķi dzer pilnīgi atšķirīgi, tajā pašā laikā katram no viņiem dzeršanas process ir attīstīts līdz pilnībai. 

Suņi mēli kustina ātrāk

Pirmkārt, lai ūdens nonāktu mutē, gan suņi, gan kaķi aktīvi izmanto mēli. Dzīvnieki ar mēli veic tik ātras kustības, ka pamanīt to ar neapbruņotu aci nav iespējams. Tāpēc zinātnieki no sākuma uzfilmēja video, kā dzīvnieki dzer, un tikai pēc tam sāka analizēt procesu palēninātā tempā.

Izrādījās, ka suņi mēli kustina daudz ātrāk, nekā to dara kaķi. Savu garo un plato, tai pašā laikā maigo un ļoti elastīgo mēli suņi iegremdē ūdenī, bet pēc tam saliec to uz otru pusi un, salokot gandrīz uz pusēm, izveido dziļu tvertni, kaut ko līdzīgu kausiņam.

Katru reizi, iegremdējot ūdenī, šī ierīce paņem lielu ūdens daudzumu un novirza to mutē. Tomēr tas nebūt nav viss process! Vai esi dzirdējis, cik skaļi šļakstinādams dzer suns? Tad, lūk – visas šīs skaņas rodas tāpēc, ka, plašķinot ar mēli pa ūdens virsu, suns veido tādu kā ūdens stabu, kuru pēc tam vienkārši nokož pa daļām un arī novirza mutē.

Suns smeļ ūdeni ar savu lielo kausu un vienlaikus to arī norij, nokožot ūdens stabiņus.

Suņi spēj norīt dubultas šķidruma porcijas, ko cilvēks ar neapbruņotu aci nevar ieraudzīt.

Kaķi to dara elegantāk

Vai arī kaķi māk tik ātri un daudz dzert? Lai gan – kur mincim steigties? Ja kaķis kaut ko dara, viņš to dara lēnām un perfekti. Kaķi vieglītēm ar mēli skar ūdens virsmu, nekad to neiegremdē pilnībā. Pateicoties tam, šķidrums noturas uz mēles galiņa un eleganti nonāk mutē.

Ūdens dzeršanas līdzība starp abiem šiem dzīvniekiem ir vien tāda, ka arī kaķi veido nelielu ūdens stabiņu, kuru satver ar muti. Tomēr atšķirībā no suņiem kaķi to dara ievērojami klusāk un akurātāk.

Atšķirībā no savvaļas skaļajiem suņiem kaķis ir plēsējs, kas medī vienatnē, tāpēc ir pieradis visu darīt klusi, lai neviens nemanītu viņa klātbūtni.

«To, kā ūdeni lok suņi, vairāk ietekmē paātrinājums ar nepastāvīgas inerces palīdzību. Kaķi savukārt izmanto stabilu inerci,» šādu secinājumu izradījuši zinātnieki.


 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+