• Kā palīdzēt sunim nekrist panikā salūta laikā

    Uzvedība
    Ieva Štāle
    8. augusts, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Laiks starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu allaž ir nemiera pilns bailīgo suņu īpašniekiem – statistika liecina, ka tieši šajā laikā, īpaši Jaungada naktī, ir visvairāk no saimnieka aizmukušu un šoka skrējienā traumētu suņu. Vai nelaimi iespējams novērst?

    Zoopsiholoģe INGA CERBULE atklāj psiholoģiskos iemeslus, kāpēc daudzi suņi tik ļoti baidās no salūtiem, un iesaka, kā šādās situācijās rīkoties saimniekam. 

    Kas notiek suņa prātā, viņam pēkšņi izbīstoties no salūta dārdiem?

    Suņa nervu sistēma šo ekstrēmo stimulu uztver kā trauksmes signālu – dzīvniekam ieslēdzas pašsaglabāšanās instinkts. Suns cenšas iziet no situācijas un parasti – ja vien var – glābjas bēgot. Dzīvnieka organismā sākas fizioloģiskas reakcijas, kas saistītas ar stresu: paātrinās sirdsdarbība un elpošana, paplašinās acu zīlītes. Samazinās arī dzīvnieka spēja uztvert blakus stimulus (tāpēc šādā situācijā suņi komandas izpilda sliktāk nekā parasti), jo viņa nervu sistēma un muskuļi gatavojas atbildes reakcijai uz spēcīgo stimulu.

    Tikai mums – cilvēkiem – salūts, uguņošana un tamlīdzīgas izdarības saistās ar svinēšanu un prieku. Dzīvniekiem šie neparastie, spēcīgie stimuli izraisa bailes un nepatiku.

    Kāpēc arvien vairāk suņu baidās no salūtiem – vainojami gēni vai mūsdienu trokšņainā vide?

    Vainojami abi faktori. Speciālisti atzīst, ka pārspīlētas suņa bailes no trokšņiem ir spēcīgs iedzimts komponents, ko četrkājainis pārmanto no saviem vecākiem. Taču mūsdienu urbanizētajā pasaulē iespaidu atstāj arī trokšņainā ikdienas vide – it sevišķi pilsētas suņiem. Protams, ne visas bailes no trokšņiem ir nenormālas un slimīgas. Bieži vien izbīlis no pēkšņa, skaļa trokšņa dzīvniekam ir pavisam normāla, situācijai atbilstoša reakcija. Suņi ar stabilu psihi un labu socializāciju parasti no izbīļa drīz vien atgūstas.

    Vai iespējams prognozēt, kāda būs suņa uzvedība, izdzirdot salūta trokšņus? Vai arī bailes parasti ir tik pēkšņas, ka pārsteidz abus – gan suni, gan saimnieku?

    Ja suns tamlīdzīgus trokšņus nekad iepriekš nav dzirdējis, baiļu izpausmes prognozēt nevar. Taču saimniekam jārēķinās, ka dzīvnieks, iespējams, baidīsies.

    Kāpēc daži suņi, kuri gadiem ilgi nav baidījušies no salūtiem, pēkšņi vienā (ne)jaukā dienā krīt panikā?

    Tam iemesli var būt dažādi: kādā vienā konkrētā brīdī stimuls (troksnis) var izrādīties neparasti spēcīgs; kopā var gadīties vairāki faktori, kas neļauj sunim ātri atgūties no pārdzīvotā; bet pastāv arī iespēja, ka līdz ar gadiem sunim sāk izpausties kāda iedzimta temperamenta īpatnība vai problēma.

    Gan veterinārārsti, gan dzīvnieku uzvedības speciālisti atzīst, ka bailes no trokšņiem ir ļoti grūti pārvaramas, un uzvedības modifikācijas programmas parasti nedod panākumus – tas nozīmē, ka dzīvniekam nevar iemācīt nebaidīties.

    Vai bailes no salūta līdz ar katriem nākamajiem dārdiem var progresēt tiktāl, ka suns kļūs aizvien bailīgāks un drīz vien bīsies no jebkāda trokšņa?

    Tādi gadījumi ir bijuši, taču grūti prognozēt, kā situācija veidosies ar katru konkrēto dzīvnieku, – tas atkarīgs gan no iedzimtības, gan no suņa dzīves pieredzes. Sliktākas prognozes ir nervoziem suņiem ar augstu enerģijas līmeni, kuri nav socializēti, nav apmācīti un kuru ikdiena ir vienmuļa un garlaicīga.

    Kāpēc daži suņi bailēs lien pagultē, trauku skapjos un gatavi izlekt pa logu? Ko tādos brīžos darīt saimniekam?

    Suns visiem spēkiem cenšas aizbēgt no situācijas, kas to biedē. Saimniekam tādos brīžos jāizturas mierīgi un nosvērti un ar savu uzvedību jārāda paraugs sunim. Nevajag suni mīlināt un glāstīt – slavēt un žēlot par paniku noteikti nav ieteicams! Saimniekam jāizturas mierīgi un lietišķi. Nevajag arī mīluli sodīt. Četrkājaino var paņemt pavadā, likt viņam sēdēt vai gulēt un censties novērst suņa uzmanību. Var izmēģināt arī ausu aizbāžņus sunim – vai nu īpaši šādam nolūkam paredzētos cilvēka ausu aizbāžņus, vai vienkārši vates piciņas.

    Kā Jaungada naktī, kad gaidāmi salūti, pareizāk izturēties pret bailīgu suni – turēt telpā to blakus saimniekam vai ieslēgt vienu mazā, tumšā telpā?

    Sunim būtu vieglāk kopā ar saimnieku, lai gan tas ne vienmēr ir iespējams. Suni var turēt pavadā vai nelielā telpā, kur tas nevar ieskrieties neprāta panikā. Ja gaidāmā trokšņošana jau iepriekš paredzama, suni pirms tam der izvest labi garā pastaigā, lai viņš jūtas fiziski noguris. Tas mazinās panikas reakciju asumu. Var aprunāties ar veterinārārstu un jau laikus iedot sunim ārsta ieteiktu nomierinošu preparātu. Dažiem suņiem palīdz paskaļi ieslēgts radio vai TV, kas maskē salūta trokšņu skaļumu.

    Vai pasaulē ir kāda jauna recepte, kā palīdzēt sunim pārvarēt salūtu bailes?

    Nav! Diemžēl nav… Gan veterinārārsti, gan dzīvnieku uzvedības speciālisti atzīst, ka bailes no trokšņiem ir ļoti grūti pārvaramas, un uzvedības modifikācijas programmas parasti nedod panākumus – tas nozīmē, ka dzīvniekam nevar iemācīt nebaidīties. Tā ir problēma, ar ko jāiemācās sadzīvot, – saimniekam ir jāplāno uz priekšu, kā mazināt suņa panikas izpausmes, un jāatceras, ka dzīvniekus ņemt līdzi uz uguņošanu vienkārši nedrīkst!  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē