• Mūzika papagaiļiem. Kāds stils viņiem patīk?

  Putni
  Zane Piļka-Karaļeviča
  Zane Piļka-Karaļeviča
  19. septembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Putnu reakcija uz audioierakstiem nav paredzama – katrs īpatnis ikreiz uzvedas pilnīgi atšķirīgi. Šodien viņš var dejot, rīt sākt piedziedāt līdzi vai, tieši otrādi, ar ķērcienu izrādīt savu neapmierinātību. Kāpēc papagaiļiem rodas vēlēšanās dejot, un kādas melodijas viņiem ir sirdij tīkamākas?

  Kāpēc papagaiļi dejo un dzied?

  Runājot par papagaiļu prāta spējām, vērts atzīmēt vienu izcilu īpašību: spalvainajiem intelektuāļiem piemīt ritma izjūta. Forumos mājdzīvnieku saimnieki bieži ziņo, ka viņu papagaiļi dejo mūzikas ritmā un pat piedzied līdzi. Izskaidrot šo fenomenu ir visai grūti.

  Pastāv uzskats, ka gudrie putni kļūst par dejotājiem, atdarinot cilvēku. Dejas laikā papagailis parasti izskatās apmierināts, aizraujošā nodarbe viņu pilnībā pārņem. Putns kustina galvu, dipina ar kājām, plivina spārnus ne jau kārumu dēļ (lai arī to pilnībā izslēgt nevar). Dejas un dziedāšana mūzikas pavadībā putnam rada patīkamas emocijas un kalpo kā izklaide.

  Baltais kakadu, vārdā Snowball, kurš pirms dažiem gadiem ar savu neizmirstamo horeogrāfiju kļuva par YouTube zvaigzni. Pateicoties viņam, sākās šādas putnu uzvedības pētīšana.

  Muzikālais eksperiments

  Ziņas par dejojošiem papagaiļiem ieinteresēja zoologus. Zinātnieki no Lielbritānijas nolēma pārbaudīt, vai tiešām šie putni prot dejot. Pētījumam viņi izvēlējās trīs žako, kas intelektuāli ir visattīstītākie. Putniem piedāvāja klausīties visdažādāko stilu mūzikas kompozīcijas: regeju, roku, kantri, klasiku, repu. Pētnieki noskaidroja, ka pie ritmiskas mūzikas žako aktīvi dejo, savukārt Baha kompozīcijas uz putniem iedarbojas nomierinoši.

  Zoologi uzstādīja sensoru ekrānu ar divām pogām: pieskaroties vienai no tām, atskanēja enerģiskas mūzikas audioieraksts, bet otra poga ieslēdza klusu un relaksējošu mūziku. Kopumā mēneša laikā žako piespieda pogas vairāk nekā 1400 reižu. Tomēr netika novērots, ka putniem būtu tieksme pēc kādas konkrētas melodijas.

  Dažādas gaumes

  Pētījums ar ekrānu pierādīja, ka papagaiļiem melodijas nav vienaldzīgas. Viņi atšķir intonācijas un prot piedejot, iekļaujoties ritmā. Tomēr tā arī neizdevās noskaidrot, kāda tipa mūzika viņiem patīk visvairāk. Eksperiments apstiprināja, ka papagaiļiem ir ļoti dažādas mūzikas gaumes: vieni putni izklaidējas pie deju mūzikas fonogrammas, citiem patīk instrumentālā orķestra ieraksti, vēl kādam sirdij tuvāks ir roks.

  Šādas atšķirības starp vienas sugas indivīdiem, kas dzīvo kopā, izskaidrojamas ar raksturu individualitāti.

  Mūzika bez vārdiem

  Papagaiļus nevar nosaukt par milzīgiem mūzikas pazinējiem, taču viņi ar nepatiku izturas pret elektronisko mūziku, piemēram, tehno. Putniem nepatīk datorā apstrādātas skaņas. Pēc šādu mūzikas kompozīciju klausīšanās papagaiļi kļuva nekontrolējami un agresīvi. Sita ar spārniem, trokšņoja, visdažādākajos veidos izrādīja savu neapmierinātību. Turklāt šāda tracinoša mūzika nelabvēlīgi ietekmēja putnu apmācību.

  Papagaiļi ne tikai dejo, bet arī atkārto dziesmu vārdus, kopējot intonāciju. Runājošie putni paplašina savu vārdu krājumu, ik dienas klausoties audioierakstus. Ja tu mīli mūziku, tavam putnam ir visas izredzes kļūt par melomānu.

  Starp citu…

  Tāpat kā cilvēkiem, arī visiem dziedātājputniem, tostarp papagaiļiem, ir alfa sinukleīna gēns, kas izdala dopamīnu – vielu, kas padara laimīgu. Šis gēns tiek aktivizēts tieši tajā brīdī, kad sāk skanēt skaista melodija, tāpēc mēs varam apstiprināt, ka papagaiļi mīl mūziku un tā viņus padara laimīgus un aktīvus.

  Kā papagaiļi reaģē uz konkrētiem mūzikas stiliem?

  • Pops

  Viļņainajiem papagailīšiem ļoti patīk popmūzika. Īpaši ar vārdiem, ko viņi spēj atcerēties un atkārtot, izdzirdot pazīstamo melodiju. Taču eksistē vēl arī elektropops, sintpops. Šāda agresīva mūzika, kurā nav izmantota balss, pēc pētnieku domām, vairumam putnu rada stresu. Lai gan ir arī tādi indivīdi, kuri šīs mūzikas pavadībā sāk ritmiski kustēties un izdot skaņas, kas līdzinās dziedāšanai.

  • Hiphops

  Hiphops papagaiļiem ļoti patīk. Šim mūzikas stilam ir daudz novirzienu – no viegla līdz agresīvam hardcore repam. Klausoties hiphopu, visu sugu papagaiļi parasti uz to reaģē pozitīvi. Šī mūzika uzlabo putniem garastāvokli, daudzi mūzikas ritmā sāk kustēties.

  • Reps

  Šim muzikālajam stilam ir sava individualitāte, un reps patīk daudziem papagaiļiem. Viņi to viegli atceras un atkārto.

  • Roks

  Roku ne katrs cilvēks spēj klausīties un papagaiļi ne tik. Lai gan ir manīti daži indivīdi, kas pie šādas mūzikas kustas tā, ka ikviens rokeris varētu zaļš aiz skaudības palikt. Taču tas vairāk ir izņēmums, nevis likumsakarība. Un tomēr arī rokmūzikai putnu vidū ir cienītāji.

  Kā izvēlēties mūziku?

  • Izveido mūzikas stilu sarakstu un pēc kārtas piedāvā tos paklausīties savam putnam. Pavēro, kā viņš reaģē uz to vai citu kompozīciju. Iespējams, viņam sirdij tīkamāka būs deju mūzika vai 90. gadu hiti, bet varbūt labāk patiks klasiskās slavenu komponistu melodijas vai pat enerģiska rokmūzika.
  • Starp citu, visi papagaiļi pozitīvi reaģē uz mūziku, kurā ir putnu dziesmas. Parasti tāda mūzika ļauj papagailim nomierināties, bet, ja tajā vēl ir papagaiļu skaņas, tad tavs lidonis uzreiz kļūs rāms un ar baudu klausīsies patīkamo mūziku. Noteikti pamēģini piemeklēt šādas kompozīcijas, interneta dzīlēs tādu ir pārpārēm. Īpaši noderīgi tas būs situācijās, ja tavs papagailis sācis klaigāt, trokšņot un darīt blēņas.
  • Ja mani, ka kāda mūzika papagailim nepatīk un izraisa stresu un dusmas, nespied viņam to klausīties, jo tas var negatīvi ietekmēt tavu mīluli. Eksperimenti liecina, ka papagaiļiem nepatīk smagā rokmūzika, kā arī elektroniskā mūzika.

   

   

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē