• Šobrīd

  weather img

  Rīga +18°C Migla, ZA vējš, 0.51 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Neparastais Amerikas indiāņu skaistulis — Katahulas leopardsuns

  Suņu šķirnes
  Zane Piļka-Karaļeviča
  Zane Piļka-Karaļeviča
  16. oktobris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: INNA GRINN
  Tas ir noslēpumiem apvīts un neparasti skaists suns. Jaudīgs un spēcīgs. Atlētisks un strādīgs. Viņš ir kā enerģijas bumba, kas uzlādē un motivē saimnieku uz dižiem darbiem. Tas ir Katahulas leopardsuns! Par šķirnes īpatnībām stāsta MARTA NECKA, kurai pieder divi no trim Katahulas leopardsuņiem Latvijā – Rodeo un Tikkija.

  Precīza Katahulas leopardsuņu izcelsme nav zināma, taču eksistē teorija, ka 16. gadsimtā uz Amerikas kontinentu kopā ar zelta meklētājiem no Spānijas ieceļoja arī spāņu suņu šķirnes – mastifs un spāņu greihaunds jeb galgo. Tur viņi sakrustojās ar vietējiem suņiem. Pametot šīs zemes, spāņi suņus atstāja, un indiāņi tos paņēma pie sevis. Viena no teorijām vēsta, ka indiāņi krustoja šos suņus ar sarkanajiem vilkiem, taču pēc DNS testa veikšanas šī teorija neguva apstiprinājumu.

  18. gadsimtā Amerikā nonāca francūži ar saviem suņiem – boseroniem. Un atkal notika divu šķirņu sakrustošanās. No boseroniem vietējie suņi mantoja tā saucamo merle nokrāsu un zilas vai dažādas krāsas acis. Kad franči iebrauca Amerikā, viņi stāstīja par neparastiem suņiem ar stiklainām acīm, kurus indiāņi izmantojuši medībām purvos, liellopu ganībās, teritorijas sargāšanai un pēdu dzīšanai. Iespējams, ar šiem suņiem boseroni tika krustoti, un radās katahulas.

  Savu nosaukumu šķirne ieguva par godu Katahulas apkaimei, kas atrodas Luiziānas štata ziemeļaustrumos, un oriģinālo leopardam līdzīgo plankumu dēļ.

  Starp citu, katahula indiāņu valodā nozīmē – ezera cilvēki. Luiziānas fermeri joprojām izmanto šos suņus, lai tie apsargātu ragulopus. Ļoti bieži govis aizbēg mežā un dzīvo tur, un Katahulas leopardsuņa uzdevums ir atgriezt mājās noklīdušos dzīvniekus. 1979. gadā Katahulas leopardsuni atzina par Luiziānas štata oficiālo suni un simbolu. 1995. gadā šķirne tika atzīta The United Kennel Club (UKC).

  Nākamā lapa

  Nākamais: Ilgi lolots sapnis
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+