• Šobrīd

  weather img

  Rīga +11°C Daļēji apmācies, D vējš, 4.63 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Kāpēc suņi sāk aplaizīties, kad viņus rāj?

  Suņa uzvedība
  Marta Kalniņa
  10. novembris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Interesanti, tieši kas suņos izraisa šādu reakciju? Pētnieki bija pārsteigti: izrādījās, ka suņa laizīšanās visbiežāk saistīta ar ārējo dusmu izpausmi. Citiem vārdiem sakot, suņi gandrīz vienmēr aplaizās, kad domā, ka cilvēks ir dusmīgs.

  Zinātnieki no Sanpaulu universitātes Brazīlijā vēroja, kā suņi reaģē uz emocionāli nozīmīgiem attēliem un skaņām. Suņiem, kuri piedalījās šajā pētījumā, tika parādīti bildes, kurās attēlotas dažādas cilvēku un suņu grimases, un tika atskaņoti audioieraksti, kuros dzirdamas dažādas skaniskas emociju izpausmes. Tika piefiksēts, kas lielākā daļa suņu sāka aplaizīties uzreiz, tiklīdz ieraudzīja dusmīgu cilvēka seju. Dzīvnieku spēja saskatīt un izprast cilvēku negatīvās emocijas kļuva par vissvarīgāko atklājumu šajā pētījumā. «Izrādās, ka aplaizīšanās reakciju izraisīja vienīgi dusmīga cilvēka izskats, pareizāk sakot, viņa sejas izteiksme. Jāatzīmē, ka suņi kopumā daudz biežāk aplaizās, skatoties uz cilvēkiem, nevis uz citiem suņiem,» norāda pētnieku grupas vadītāja Natālija Albukerke.

  Citiem vārdiem sakot, purna aplaizīšana, visticamāk, ir īpašs komunikācijas veids un atbildes ziņojums personai, kuras seja pauž dusmas.

  Turklāt tieši seja, jo suņi šādi nereaģēja uz dusmīgas personas balsi, kas adresēta viņiem. Tas nozīmē, ka suņi aktīvi mijiedarbojas ar cilvēkiem, veidojot vizuāli uztveramu reakciju uz vizuāliem stimuliem. Zinātnieki sprieda, ka šāds uzvedības modelis varētu būt iedzimts, taču piejaucēšana veicināja tā attīstību un nostiprināšanos.

  Ņemot vērā, ka suņa redze ir sliktāka par cilvēka redzi, daudzi uzskata, ka suns ievērojami lielāku nozīmi piešķir citām maņām, kad mijiedarbojas ar apkārtējo pasauli. Taču izrādījās, ka komunikācijā ar cilvēku suns orientējas arī uz vizuālajiem signāliem.

  Pētījumi arī noskaidrojuši, ka mājas suns cilvēkam adresē mierinājuma žestus ne tikai tad, kad jūtas apdraudēts no viņa puses, bet arī sasveicināšanās laikā. Ņemot vērā purna aplaizīšanas biežumu potenciālās konflikta situācijās, tādās kā barga uzkliegšana vai draudi saņemt pērienu, zinātnieki secinājuši, ka šādu uzvedību suņi izmanto, ne tikai lai nomierinātu oponentu, bet arī lai signalizētu pasaulei par cenšanos nepieļaut konfliktu.

  Izrādās, ka purna laizīšana ir svarīgs veselīgas saziņas elements starp suni un cilvēku. Pētījumi parādījuši, ka suns lieliski redz un saprot mūsu negatīvās emocijas. Aplaizīdamies viņš nelūdz personai atkāpties, bet gaida signālu, kurā teikts, ka arī viņš ir gatavs beigt iespējamo agresiju. Vislabākā cilvēka reakcija uz šādu suņa rīcību var būt gatavība samazināt potenciālo draudu līmeni. To var izdarīt, piemēram, novirzot savu skatienu sāņus un notupstoties suņa priekšā, lai, stāvot virs viņa, neradītu negatīvu fonu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+