Kāpēc kaķi apkašņā ēdienu?

Kaķa uzvedība
Vineta Vizule
15. oktobris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay

Beznosacījuma refleksi - kā tie strādā

Beznosacījuma refleksi ir darbības un iemaņas, kas tiek pārmantotas jau ģenētiskā līmenī, ir iedzimtas. Tādi refleksi piemīt arī kaķiem, tāpēc viņi medī, lai gan tiek itin labi baroti, glaužas pie jūsu kājām, murrā, bada ar galvu, mīņājas ar ķepām, uzgriež jums dibengalu utt. Tā šie visumā jaukie radījumi komunicē, izrāda savu pieķeršanos, kuru varam nodēvēt arī par jūtām pret saimnieku. Šādi uzvedas ne tikai jūsu kaķis, bet VISI kaķi, jo viņus vada iedzimtie refleksi. Tie izpaužas ne tikai tāpēc, lai jums iepatiktos, bet lai kaķi izdzīvotu kā suga.

Pastāv vairāki refleksi, kas tik tiešām ir ļoti svarīgi dzīvnieka izdzīvošanas spējām, piemēram, elpošana un šķaudīšana. Arī košļāšana, sūkšana, atvemšana. Ja kaķis maigi mīņājas ar priekšķepām, it kā mīcot neredzamu mīklu, patiesībā tas ir reflekss, kas saglabājies no kaķēna vecuma – tā tiek masēti kaķenes piena dziedzeri, lai tiem pieplūstu piens un kaķēns varētu vairāk izsūkt sev nepieciešamo piena daudzumu.

Savukārt dibena uzgriešana parāda, ka kaķēns vēlas mammas aprūpi, jo, laizot pavēderi, tiek stimulēta mazuļa kuņģa un zarnu trakta darbība, sakopts tas, ko cilvēkbērns atstāj pamperī.

Vēlme būt drošībā un mierā arī ir saistāma ar kaķa refleksiem. Pie tiem var pieskaitīt arī kaķa mazgāšanos – kaķis laiza savu kažoku ne jau tāpēc, ka gaida ciemiņus un nevēlas izskatīties izspūris, bet lai neitralizētu dažādas no apkārtējās vides uzsūkušās svešās smaržas, kas var pievilināt ienaidnieku.

Tikpat svarīga ir medīšana un mātes instinkts. Kaķene, kurai ir mazuļi, dažkārt medījuma vai bļodiņas ēdiena gabaliņus spēj noslēpt visneiedomājamākajās vietās – aiz apkures radiatoriem, grūti pieejamos kaktos aiz mēbelēm u. tml., kuras atklājam vien tad, kad sajūtam nelāgu smaku – piebeigtā pele vai gaļas gabaliņš sācis pūt.

Arī ēdiena apkašņāšana, it kā kaķis to vēlētos ierakt dziļāk zemē, ir šāds beznosacījuma reflekss. Kāpēc tāds pastāv un kā tas radies, var būt diezgan grūti izskaidrojams. Jo ir kaķi, kuri šādi rīkojas ļoti reti, bet ir arī tādi, kam tas šķiet ierasts rituāls. Tikai rūpīgāk pasekojot sava mājdzīvnieka uzvedībai, būs iespējams izprast ēdiena apkašņāšanas īstos iemeslus. Ja cēloņi šādai uzvedībai tiks novērsti, iespējams, refleksi vairs neliks kaķim tā rīkoties.

Raksta turpinājums:

Nākamā lapa

1/3Beznosacījuma refleksi - kā tie strādā

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs