• Kaķa medību instinkts — kā ar to sadzīvot?

  Kaķa uzvedība
  Vineta Vizule
  2. decembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Kaķim, kā jau plēsējam un gaļēdājam, piemīt spēcīgs mednieka instinkts. Taču atšķirībā no savvaļā mītošajiem kaķu dzimtas pārstāvjiem mājās audzinātam pūkainajam kamoliņam nav vitālas nepieciešamības nogalināt citas dzīvas radības, lai tiktu pie dienišķās maltītes. Tomēr kaķim šis dabas dotais mednieka instinkts izpaužas ne vien raksturā, bet arī aprīkojumā – darboties vēlas gan viņa asie nagi, gan tikpat asie zobi.

  Vai ir kāda iespēja pasargāt no izveicīgā mednieka putnus, tauriņus un citas dzīvās būtnes, kas parasti kļūst par mīluļa upuriem un vienlaikus ir tik svarīgas mūsu apkārtējās vides ekosistēmai?

  Lūk, daži ieteikumi kaķu saimniekiem, kā ierobežot kaķa medību instinktu un izglābt no nāves citas dzīvas būtnes.

  1. Ja tavs kaķis pastāvīgi neuzturas tikai telpās, mēdz arī iziet ārpus tām, vietējo dabu no viņa slepkavnieciskajām tieksmēm var pasargāt, izgatavojot speciālu pastaigu voljēru, kas pārklāts ar smalku tīklu. Tā kaķis gan tiks svaigā gaisā, gan arī viņam būs iespēja pavērot putnus un tauriņus, nenodarot tiem pāri.
  2. Vēl viena alternatīva ir iemācīt mīluli doties āra pastaigā iemauktos un pie pavadiņas (pie tā jāsāk radināt jau no kaķēna vecuma, izvēloties piemērotus, tieši kaķiem paredzētus iemauktiņus, no kuriem lokans murrātājs nevar izrauties). Šādās pastaigās vienmēr vēro kaķa uzvedību un nekad neatstāj viņu vienatnē, piesietu pie koka vai kāda staba. Kaķis var sapīties un pat pakārties pavadā, kā arī viņu var apdraudēt klaiņojoši suņi vai pat plēsīgi meža zvēri, piemēram, lapsas.
  3. Ja kaķis lielākoties mīt mājoklī, ierīko netālu no loga, pa kuru viņš pieradis raudzīties uz ārpasauli, putnu barotavu. Tā savam mīlulim ļausi kaut daļēji apmierināt viņa dabisko mednieka instinktu – noraudzīties uz mazajiem, kustīgajiem čivinātājiem.
  4. Dažiem kaķiem patīk vērot putnus, zivis un citus mazus dzīvnieciņus rosāmies arī televizora vai datora ekrānā. Mūsdienās nopērkami gan speciāli DVD ieraksti, gan lejuplādējami video vai kaķu izklaidēšanai paredzētās interneta aplikācijas – kustīgu elementu spēlītes planšetē vai citā mobilajā ierīcē. Izrādās, kaķi prot tvarstīt arī virtuālus putniņus, pelītes, vaboles un tamlīdzīgus sīkus medījumus.
  5. Neaizmirsti arī par interaktīvajām spēlītēm, kas ļauj imitēt medības. Kaķēniem drīz vien apnīk spēlēties ar nekustīgām mantiņām, bet pieauguši kaķi tām vispār nepievērš uzmanību. Par labāku rotaļlietu mīlulis atzīs stiķītī iesietu nelielu mīkstu priekšmetu – kažokādas gabaliņu, putnu spalvu kumšķi vai ko tamlīdzīgu. To rotaļīgi var vilkt pa grīdu, bet var arī kaut kam piesiet tā, lai mantiņa šūpotos un kaķim pēc tās būtu jāpalecas.

   Tāpat aso nagu īpašniekam patīk spēlēt paslēpes – kad kustīgā lieta pēkšņi parādās aiz krēsla, izlec no kastes, ripo pa kāpnēm, met pēkšņus līkločus. Kaķa rotaļu biedrs var brīvi ļaut vaļu izdomai, kā ieinteresēt astaini iesaistīties spēlē. Ļauj, lai ik pa laikam mednieks savu laupījumu arī notver, var iecirst tajā nagus un zobus un imitēt nogalēšanu. Ja šādas rotaļlietas iegādājies zooveikalā, pārliecinies, ka tās ir drošas un mājdzīvniekam nekaitīgas.
  6. Kad nevari būt līdzās savam mīlulim, atstāj viņam rotaļlietas, ar kurām var spēlēties arī vienatnē. Tādas var būt interesantas ripojošas bumbiņas, no kurām kaķim jācenšas izvilkt kādu veselīgu gardumu. Šādas barotavas ļaus kaķim sajusties kā īstam medniekam, kurš ne tikai savu upuri notver, bet arī notiesā. Tāpat vienatnē astainis var spēlēties ar mīkstu rotaļlietu, kas pildīta ar kaltētu kaķumētru – augu, kas izdala kaķim patīkami reibinošu smaržu.
  7. Ierīko mājoklī vai pastaigu vietā speciālus plauktiņus, pakāpienus, uz kuriem kaķis var uzlēkt un noraudzīties uz savu ierasto pasauli no augšas. Tas ļaus viņam sajusties kā medniekam, kam ir daudz plašāks redzeslauks, lai pārraudzītu medību teritoriju.
  8. Kaķiem arī patīk ar ķepu aizskart un izkustināt dažādus priekšmetus, piemēram, notraukt no plaukta saimniekam dārgu vāzi, apgāzt uz galda novietotu ūdensglāzi. Viņš to dara ne jau tāpēc, lai kaut ar nedarbu pievērstu saimnieka uzmanību. Viņam vienkārši patīk noraudzīties uz ripojošiem vai krītošiem priekšmetiem.

   Daži kaķi lec pakaļ krītošajam, tāpēc noteikti būs sajūsmā, ja viņa intereses objekts atsitīsies pret grīdu un vēl palēksies uz augšu. Arī tā izpaužas kaķa mednieka instinkts, tāpēc neturi kaķim viegli pieejamos plauktos trauslus un vērtīgus priekšmetus. Noliec speciāli uz kāda plaukta kaķa iemīļotas, vislabāk atsperīgas rotaļlietas, ko viņš ik pa laikam var notraukt un tad tvarstīt.

  Neaudzini klaiņotāju!

  • Ja esi gādīgs saimnieks, neļauj savam mīlulim brīvi klīst pa āru. Tā nav kaķa diskriminēšana, ja neļausi tvarstīt un nogalināt katru pa tvērienam gadījušos dzīvo radībiņu. Kaķis nešķiros, vai tā ir pieliekamajā iemājojusi pele vai rets dziedātājputns, kurš novijis ligzdu jūsu pagalma krūmā.
  • Brīva klaiņošana ir bīstama paša mīluļa veselībai un pat dzīvībai, jo viņu apdraud gan transportlīdzekļi, gan dažādas infekcijas, ko var pārnēsāt ielu kaķi. Tāpat mīluli var apdraudēt par viņu lielāki plēsēji, tostarp saimnieku nepieskatīti suņi, viņš var arī saindēties no grauzējiem izliktām indēm utt.
  • Protams, kaķis nebūs apmierināts ar dzīvi, ja pilnībā liegsi viņam izpaust savu dabas doto mednieka talantu, taču, kā jau aprakstīts iepriekš, nav nemaz tik grūti un neiespējami ļaut viņam to realizēt, neapdraudot citas dzīvās radības!

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē