• Kāpēc kaķis slēpjas zem segas?

    Interesanti
    Zane Piļka-Karaļeviča
    Zane Piļka-Karaļeviča
    18. decembris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Kaķis
    Foto: Shutterstock
    Kaķis
    Vai kaut reizi esi pa visu dzīvokli meklējis savu kaķi, izložņājis visus tradicionālos kaķa slēpņus, jau sāc uztraukties, vai mincis gadījumā nav izšmaucis pa ārdurvīm vai, nedod Dievs, izkritis pa logu. Un te pēkšņi sīks pauguriņš zem segas vai pleda atdzīvojas, un parādās aizmiegojies kaķa purniņš. Kāpēc kaķi slēpjas zem segas?

    Savvaļas kaķi guļ atklātās vietās. Iemesls – izdzīvošanas instinkts. Plēsējam vienmēr jābūt iespējai strauji piecelties, cīnīties vai skriet. Visticamāk, tu esi redzējis dokumentālās filmas par lauvām. Tēviņš, bara vadonis, guļ uz paaugstinājuma, kas viņam ļauj aizsargāt ne tikai sevi, bet arī lauvenes. Secinājums – kaķiem nav raksturīgi slēpties miega laikā. Ir dažas nelielu savvaļas kaķu sugas, kas dzīvo alās. Taču tas izskaidrojams ar dzīvesvietas areālu, jo apkārt viņiem mīt vēl lielāki plēsēji. Visādi citādi vajadzība slēpties miega laikā parādās tikai tad, kad dzīvnieks ir ievainots vai vājš. Piemērojot šos dabas likumus mūsu mājas mīluļiem, var izdarīt secinājumu – ja saslimis kaķis vai grūsna kaķene lien zem segas, tas ir tikai normāli. Uztraukties nevajag, ja kaķis jau kopš bērnības pieradināts gulēt komfortablās vietās. Ir minči, kuri dievina ierušināties saimnieku drēbēs skapī vai palīst zem segas tikai tāpēc, ka tā ir omulīgāk. Daudziem mājas kaķiem vajadzība gulēt, apsedzoties ar segu, rodas ne no kurienes, kaķis vienkārši to vienu reizi pamēģina un saprot, ka tā viņš jūtas ļoti labi. Vēlāk šis ieradums nostiprinās un kļūst par ikdienas normu.

    Meklē siltumu un komfortu

    Bieži vien vēlme paslēpties slēgtā un siltā telpā kaķiem rodas brīžos, kad viņi alkst miera, siltuma un komforta. Droši vien esi ievērojis, ka kaķi atpūtai izvēlas vissiltākās vietas mājās: viņi dievina pasnaust radiatoru tuvumā, vannasistabā, ja tur ir apsildāma grīda, vai arī saules izgaismotā pleķīti uz paklāja. Cilvēks kā sildītājs viņiem arī šķiet visai piemērots – tas atdod visai daudz siltuma, kuru sega lieliski saglabā.

    Tāpēc bieži kaķis slēpjas zem segas tieši tad, kad zem tās guļ saimnieks.

    Un vēl, iespējams, esi manījis, ka, tiklīdz piecelies no gultas, kaķis uzreiz ienirst iesildītajā vietiņā. Pat perspektīva visai drīz saņemt brokastis viņu nekārdina vairāk par iespēju izmantot siltumu.

    Meklē drošību

    Zem segas kaķis var meklēt ne tik daudz siltumu, kā drošu vietu, kur patverties. Mincis, kuru ar savu uzmanību nogurdinājuši bērni vai pārāk ziņkārīgie ciemiņi uzskata, ka sega ir lieliska vieta, lai tur paslēptos no nepatikšanās un problēmām un labi atpūstos. Atceries, kā bērnībā apsedzi galvu ar segu, tā jūtoties drošāk. Tajā brīdī šķita, ka visa pasaule ir pazudusi un ir palikusi tikai šī siltā un ērtā tumsa, kurā var patverties no visiem kreņķiem, bailēm un pārdzīvojumiem. Iespējams, ka līdzīgas sajūtas ir arī kaķiem. Saimnieka smarža, ko glabā gulta, ir garantija tam, ka viņu mazajā pasaulītē viss ir kārtībā. Īpaši tas raksturīgs dzīvniekiem, kam nav pašiem savas, nomaļas vietiņas mājā – būdiņas vai augsta plaukta, kur viņi justos drošībā.

    Sega kā dzemdību nams un slimnīca

    Tieši vietu zem segas grūsnas kaķenes bieži izvēlas par savu ligzdu. Ja dzemdību laiks ir ļoti tuvu, bet kaķene ņaud un slēpjas zem segas – tā ir visai droša pazīme, ka mazuļi dzims jau pavisam drīz. Ja tu negribi, lai kaķene piedzemdētu kaķēnus tieši tavā gultā, laikus sagatavo viņai drošu, nomaļu un ērtu vietiņu – kasti vai grozu – un ieklāj tajā kaut ko mīkstu. Saimnieka gulta ir teju pirmā vieta, kur briesmu gadījumā kaķene slēpj savu kaķēnu. Kāpēc tieši vieta zem segas viņai šķiet visdrošāk? Kaķenīte uztic saimniekam visdārgāko, kas viņai ir, būdama pārliecināta, ka cilvēks, kurš vienmēr aizstāvējis viņu pašu, aizstāvēs arī viņas mazuļus, lai kas notiktu.

    Patvērumu no sāpēm zem segas meklē arī slimi kaķi. Ja tavs mīlulis, kurš agrāk interesi par saimnieku guļamistabu neizrādīja, pēkšņi sācis tur viesoties teju katru dienu, pavēro savu mīluli uzmanīgāk – iespējams, viņš jāatrāda veterinārārstam. Ja dzīvnieks kļuvis agresīvs vai gluži pretēji – šļaugans un vienaldzīgs –, parādījušies izdalījumi no deguna un acīm, vemšana, tas nozīmē, ka kaķis ir saslimis un gaida no tevis palīdzību.

    Tomēr visbiežākais iemesls kaķa vizītei zem tavas segas – vēlme izrādīt savu mīlestību.

    Kad kaķis pieglaužas, murrā, masē ar ķepiņām, viņš izrāda pateicību par visu to, ko tu viņa labā dari, bet sega ir vien patīkama dekorācija maigu jūtu izpausmei. Daudzi dzīvnieki smagi pārdzīvo saimnieka prombūtni. Kaķis, kurš ļoti pieķēries savam saimniekam, līdīs zem segas tikai tāpēc, ka grib just viņa smaržu. Tas var būt saistīts ne tikai ar pieķeršanos. Daudzus nesterilizētus kaķus pievilina saimnieka sviedru aromāts, īpaši raksturīgi tas ir kaķenēm attiecībā pret saimniekiem vīriešiem. Higiēnas līdzekļu smaržas (dušas želeja, skūšanās putas) var izplatīt piparmētru aromātu un vieglas baldriānu notis, kas ļoti patīk kaķiem. Ja nevēlies, lai kaķis dzīvotos pa tavu gultu un līstu zem segas, delikāti ļauj to viņam saprast. Nerāj dzīvnieku, kurš paslēpies siltumā. Paņem mīluli rokās, aiznes uz citu istabu, samīļo un pacienā ar kaut ko garšīgu. Uzdāvini kaķim pašam savu siltu plediņu, zem kura viņš varēs slēpties, kad vien vēlēsies.

    Pievērs uzmanību! Ja tu bērnu pirms gulētiešanas vanno nomierinošos līdzekļos (baldriāni, sunīši, mātere), kaķis centīsies gulēt blakus mazulim.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē