Ar ko runā skudras?

Interesanti
Santa.lv
Santa.lv
26. jūlijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Judy Gallagher, Flickr.com
Skudrām ir sava īpašā valoda, ar kuras palīdzību viņas brīdina viena otru par briesmām, kur meklēt barību, sasauc koloniju skudru pūznī, lai apkalpotu skudru karalieni utt.

Par vārdiem skudrām kalpo nekas cits kā ķīmiskas vielas, ko dēvē par feromoniem – tos producē dažādi dziedzeri. Pārvietojoties skudras izlūki atstāj pēdas, kas satur feromonus, turklāt katrā situācijā tiem ir noteikta koncentrācija. Saskaroties ar šādām pēdām, darba skudras iegūst precīzu informāciju par to, kas tieši šajā brīdī viņām jādara.

Traumēta skudra izdala trauksmes feromonu, kas pievilina citas skudras no attāluma un liek uzbrukt pretiniekam. Dažas skudru sugas var izdalīt īpašus feromonus, kas apmāna pretiniekus un liek tiem kauties savā starpā.

Arī mirusi skudra izstrādā feromonus. Darba skudras rūpējas par viņu, kā par dzīvu. Pat viņas absolūtais nekustīgums nemulsina sugas brāļus. Un tikai pēc vairākām dienām aromāts, ko izdala sadalīšanās produkti, mudina skudras iznest no pūžņa.

Sadalīšanās produktu sastāvā ietilpst dažas taukvielas un ēteri, un ja ar šīm vielām apsmērē, piemēram, dzīvu skudru, viņu pavisam noteikti aiznesīs uz kapsētu.

Un, lai arī cik bieži viņa no turienes atgrieztos, nelaimīgo skudru tik un tā iznesīs atpakaļ. Tas turpināsies tik ilgi, kamēr no viņas ķermeņa nezudīs raksturīgais aromāts.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+