• Interesanti fakti par kaķa ūsām

  Kaķi
  Marta Kalniņa
  30. septembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Kaķis pasauli izzina ne tikai ar dzirdi, redzi vai ožu, bet arī ar tausti. Cilvēks tausta ar pirkstiem, bet kaķim par taustes orgānu kalpo speciāli gari matiņi jeb vibrisas (no latīņu vārda vibrissae – drebēt) – ūsas, virslūpas spalviņas, zoda matiņi, uzacu spalvas un matiņi uz priekškājām, kas palīdz orientēties apkārtnē un medīt tumsā. Šie matiņi patiešām ir jutīgi kustību detektori, taču visjutīgākās ir garās ūsas.

  5 fakti par kaķa ūsām

  1. Viens no lielākajiem mītiem par kaķa ūsām – ka tās neataug. Patiesībā kaķis diezgan bieži nomet ūsas, lai to vietā izaugtu jaunas. Cilvēki, kam mājās ir kaķis, noteikti ik pa laikam atrod izkritušas ūsas.
  2. Kaķa ūsu galiņi nolasa (apmēram tā, kā aklais lasa Braila rakstu) detalizētu informāciju arī par upura ķermeņa formu, un, to zibenīgi apstrādājis, kaķis uzsāk nekļūdīgas darbības. Attēlos, kur redzams kaķis, kas nes zobos tikko nomedītu peli, redzams, ka kaķa ūsas praktiski apvij grauzēja ķermeni, turpinot nolasīt un nodot informāciju par ik mazāko kustību gadījumā, ja upuris vēl ir dzīvs.
  3. To, ka ūsas kaķim visvairāk nepieciešamas tieši tumsā, pierāda zinātnieku novērojums: kaķis, kura ūsas atrodas ideālā stāvoklī, spēj vienlīdz labi medīt kā tumsā, tā gaismā. Kaķis ar bojātām ūsām var medīt tikai apgaismotā telpā, tumsā viņš nespēj nekļūdīgi orientēties.
  4. Sfinksi ir vienīgie kaķi, kuriem ūsu nav, – saglabājušās tikai to pamatnes vietas uz purniņa. Ja tomēr kāda ūsiņa izdīgst, tā agrāk vai vēlāk nolūst. Šī kaķu šķirne vāji orientējas tumsā un praktiski nevar izdzīvot savvaļā.
  5. Ūsas kaķim ir ārkārtīgi nozīmīgas, to apliecina kaut vai fakts, ka pirmais apmatojums, kas kaķēnam sāk augt, atrodoties vēl mammas vēderā, ir tieši ūsas.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē