Ārsti, kas nerunā, bet ņaud un murrā

Alternatīvā medicīna
20. janvāris

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Kaķu terapija pasaulē kļūst arvien populārāka. Vai tiešām minči spēj dziedināt slimos?

Felinoterapija jeb kaķu terapija daudzās valstīs ir plaši izmantota dažādu slimību ārstēšanā. Kamēr nebija veikti oficiāli pētījumi, cilvēki felinoterpiju vērtēja kā kaut ko starp veiksmi un šamanismu. Taču, kad zinātnieki nāca klajā ar saviem slēdzieniem par šo terapijas veidu, domas par kaķu ārstnieciskajām spējām krasi mainījās.

Kaķu terapijas efektivitāte

Pasaulē fiksēti simtiem gadījumu, kad ārstēšana ar kaķu palīdzību veicinājusi pozitīvu dinamiku slimības gaitā, un pat tādi, kad cilvēks pilnībā izārstējies. Lieliski rezultāti tika novēroti, ar kaķu palīdzību ārstējot bērnus ar īpašām vajadzībām. Ārsti nonāca pie slēdziena, ka kontaktēšanās ar kaķiem pozitīvi ietekmē arī pacientus ar sirdskaitēm, traumām vai iedzimtiem smadzeņu attīstības un psihes traucējumiem. Psihoterapeiti apstiprina faktu, ka kaķi palīdz pacientiem izveseļoties no narkotiku atkarības vai izkļūt no smagas depresijas. Novērojumu laikā ārsti piefiksēja, ka ārstēšana ar kaķiem devusi pozitīvus rezultātus pat ļoti agresīviem slimniekiem. Ļoti bieži cilvēkiem ar panikas traucējumiem nav iespējams palīdzēt, jo pacients netic ārstam, baidās par savu dzīvību, domā, ka viņu mēģina apmānīt. Pat šādai pacientu kategorijai manīta absolūta uzticība kaķiem. Jāteic gan, ka no sākuma slimnieki nepievērsa nekādu uzmanību dzīvniekiem, taču ar laiku viņi tomēr spēja nodibināt kontaktu. Lieliskus rezultātus šajā ziņā uzrādīja felinoterapijas pacienti ar smagiem psihes, traucējumiem, kā šizofrēnija, mānijas u. c. Vēlāk paši pacienti skaidroja, ka kaķim viņi var ticēt, jo viņš nedara neko pretdabisku. Bija piefiksēts, ka kaķi procedūru laikā uzvedas ļoti taktiski, nesteidzas tuvoties pacientam vai glausties gar viņu.

Pierādīts, ka kaķu murrāšana pozitīvi ietekmē audu reģenerācijas ātrumu. Šis fakts guva zinātnisku pamatojumu, pateicoties amerikāņu zinātniekiem, kuru specialitāte ir kaķu balss signālu pētniecība. Grūti noticēt, taču ņaudēšanai, rūkšanai un murrāšanai tiek pievērsta visai liela uzmanība mūsdienu zinātnē un medicīnā.

Interesanti!
Ideja izmantot kaķus mūsdienu medicīnā radās, pateicoties tūkstošiem kaķu saimnieku, kas regulāri dalās privātā pieredzē. Ja palasīsi kaķu mīļotāju forumus internetā, noteikti atradīsi neskaitāmus stāstus par to, kā kaķis izārstējis mokošas galvassāpes vai radis pieeju problemātiskam pusaudzim.

Felinoterapijas veidi un funkcijas

Kā jau ikvienai pieejai ārstēšanā, arī felinoterapijai ir noteikti mērķi. Neviens negaida, ka kaķi sāks ārstēt vēzi vai HIV, taču arī izslēgt šādus variantus zinātnieki nesteidz. Mūsdienu felinoterapija veic dažādas funkcijas.

Psihofizioloģiskā funkcija – pierādīts, ka kontaktēšanās ar kaķi pazemina stresa un spriedzes līmeni. Ilgstoši lietojot kaķu terapiju, tiek izvirzīts mērķis novērst vai maksimāli mazināt neiroloģiskus un psihiskus traucējumus.

Rehabilitējošā funkcija – pacientiem, kas sirgst ar sociopātiju, ir ļoti svarīga socializācija vai tās paplašināšana līdz maksimāli iespējamām robežām. Ar kaķa palīdzību cilvēks sāk iegūt papildu informāciju no ārējās pasaules. Šī felinoterapijas funkcija ir ļoti svarīga, strādājot ar bērniem autistiem. Interesanti, ka atšķirībā no suņiem kaķus nevajag papildus sagatavot kontaktam ar jaunu, īpašu draugu.

Psihoterapeitiskā funkcija – kad ārsts un pacients nevar atrast kopīgu valodu vai arī pacients neuzticas ārstam, kontaktu palīdz nodibināt ar kaķa palīdzību. Pacients novēro, kā viņa draugs kaķis glaužas pie ārsta un ar laiku kļūst pielaidīgāks pret savu dakteri.

Vajadzība būt noderīgam – lai izveseļotos, daudziem cilvēkiem svarīgi sajust, ka viņiem ir kaut kāda vērtība, ka viņi ir kādam vajadzīgi un var būt noderīgi. Rūpes par kaķi kļūst par kompetences zonu, ar kuru pacients tiek galā patstāvīgi. Šo funkciju veiksmīgi lieto, lai novērstu domas par pašnāvību un palīdzētu pacientam izkļūt no smagas depresijas. Sen pierādīts, ka cilvēks (īpaši ar garīgiem traucējumiem) izjūt lielāku atbildību pret citiem, nevis sevi. Zināmi gadījumi, kad cilvēki ar smagām fiziskām novirzēm raduši sevī spēku un vēlēšanos dzīvot tikai savu kaķu dēļ.

Kontaktēšanās ir svarīga jebkuram cilvēkam. Lai arī cik slims būtu cilvēks, viņš ir sociāls. Vientulība var novest līdz ārprātam un fiziskām kaitēm arī absolūti veselu cilvēku. Pacientiem ir ļoti svarīgi just atbalstu, apmierināt šo vajadzību pēc kontaktēšanās (bieži vien arī līdzcietības). Ar visiem šiem uzdevumiem neuzbāzīgi, bet veiksmīgi tiek galā kaķi.

Kā darbojas kaķu terapija? Pamatojoties uz oficiāliem pētījumiem, kas veikti, vērojot pacientus un kaķus felinoterapijas procesā, noskaidrots, ka astaiņi izmanto uzreiz vairākus resursus. Interesanti, ka kaķis var kombinēt vairākas metodes, strādājot ar vienu pacientu, bet neizmantot tās darbā ar citu. Murrāšana ir skaņa, ko kaķis rada tikai tad, kad pats to vēlas. Lai arī kā tu censtos, kaķis nemurrās, ka jutīs diskomfortu, tostarp arī attiecībā pret kādu konkrētu cilvēku. Murrājot kaķis izdod skaņas, kas svārstās 16–44 hercu robežās. Zinātnieki izpētījuši, ka tieši šis skaņu diapazons vislabvēlīgāk ietekmē cilvēka organismu. Nav zināms, kā tieši, taču murrāšana stimulē cilvēka imūno sistēmu. Fenomenāls ir arī tas fakts, ka kaķa murrāšanas ieraksts pozitīvi ietekmēja arī pacientus, kuriem ir alerģija pret kaķa apmatojumu un dzīvnieku ādas izdalījumiem.

Starp citu...
Kaķi murrāšanu izmanto, ne tikai lai palīdzētu cilvēkiem, bet arī lai pozitīvi ietekmētu paši savu veselību.

Siltums – normāla ķermeņa temperatūra pieaugušam kaķim svārstās no 38 līdz 39 grādiem, turklāt šis rādītājs dienas laikā var mainīties. Kaķis jūt sāpju avotu, piemēram, īdošas sāpes locītavā, apgulstas uz tās un nomierina diskomfortu ar siltumu. Interesanti, ka termofors ar tieši tādu pašu temperatūru tik pozitīvu ietekmi nedod.

Dzīvā enerģija – lai arī cik ciniski tas izklausītos, tas ir tas, kas atšķir kaķi no termofora. Tiek uzskatīts, ka kaķi uzsūc sevī negatīvo enerģiju, paņemot kopā ar to arī negatīvo ietekmi. Senatnē cilvēki ticēja, ka kaķi kalpo sātanam, un, lai spētu izdzīvot uz zemes, pārtiek no negatīvās enerģētikas. Ar katru gadu arvien vairāk zinātnieku nonāk pie slēdziena, ka felinoterapija var palīdzēt gandrīz jebkuras slimības ārstēšanā.

Zināms, ka minči spēj diagnosticēt un ārstēt:

 • Sirds un asinsvadu slimības.
 • Aknu un nieru kaites.
 • Dažādas saaukstēšanās slimības, tostarp palīdz atvieglot simptomus un uzveikt pneimoniju.
 • Neirozes, depresijas, psihiskus traucējumus un uzmācīgas domas.
 • Hroniska noguruma sindromu.
 • Fiziskas sāpes (locītavu, galvas, zobu).

Bērni ar pārmantotu noslieci uz alerģijām parasti necieš no šīs kaites, ja aug vienā mājā ar kaķi. Savukārt, ja kaķis dzīvo ar bērnu no pašas bērnības, ievērojami samazinās risks saslimt ar kādu no ādas kaitēm.

Svarīgi! Ietverot felinoterapiju ārstēšanas procesā, ārstam jāņem vērā katra pacienta individuālās īpatnības. Jāveic izmeklējumi, vai slimniekam nav alerģijas pret kaķa spalvu vai kādu citu alergēnu (ādas daļiņas, izdalījumi), jāizvērtē pacienta reakcija uz kaķi, viņa komforta pakāpe dzīvnieka klātbūtnē, jāpārbauda, vai viņam nepiemīt kādas fobijas, kas saistītas ar bailēm iegūt skrāpējumus vai brūces no kodumiem.

Felinoterapija kā ārstēšanas metode

Mūsdienu zinātnieki un progresīvie ārsti ir pārliecinājušies, ka kaķi ir spējīgi ne tikai laikus sajust slimības, bet arī palīdzēt izārstēt pacientu. Felinoterapijā izmantoti jebkuri kaķi, kas izrāda interesi par šo darbu. Kopējās prasības kaķiem, kas piedalās terapijā, nav pārāk stingras. Kaķim jābūt sabiedriskam, orientētam uz cilvēku, pieaugušam, fiziski veselam un miermīlīgam. Piekritīsi, šim aprakstam der gandrīz jebkurš pareizi audzināts kaķis.

Ārsti, kas savā darbā izmanto felinoterpiju, piefiksējuši dažādas sakarības.
 1. Melnie kaķi vieglāk nodibina kontaktu ar pacientu, jo viņiem ir spēcīgāka enerģētika.
 2. Colorpoint krāsojuma kaķi palīdz uzveikt vieglas slimības, kā saaukstēšanās un akūtas elpceļu infekcijas.
 3. Kaķi ar garu apmatojumu veiksmīgi palīdz darbā ar pacientiem, kuri sirgst ar depresiju, miega traucējumiem, kaulu un locītavu kaitēm.
 4. Kaķi ar biezu, vidēji garu kažoku lieliski tiek galā ar sirds patoloģiju ārstēšanu.
 5. Īsspalvainajiem minčiem vislabāk padodas nieru, zarnu trakta un kuņģa slimību (un ar to saistīto sāpju) ārstēšana.
 6. Kaķenes labāk tiek galā ar neiralģiju un psihiskām novirzēm. Runči labi ārstē fiziskas sāpes, īpaši, kas saistītas ar mugurkaulu un locītavām.
 7. Daudz ko ietekmē arī konkrēts diennakts laiks. Piemēram, kopīga gulēšana ar kaķi palīdz tikt galā ar neirozēm un spriedzi. Agrā rītā, līdz pulksten pieciem kaķis var nodarboties ar tavu elpceļu ārstēšanu (astma, bronhīts, pneimonija). Dienā, ja tu viņam ļausi, kaķis uzgulsies tev uz krūtīm, lai atvieglotu sirds radīto vainu simptomus. Neatkarīgi no diennakts laika kaķi apguļas blakus saimnieka galvai (vai pat uzguļas uz tās), lai ārstētu migrēnu vai galvassāpes. 

 
Svarīgi! Katram cilvēkam jāsaprot, ka felinoterapija netiek izmantota kā pastāvīga ārstēšanas metode. Nekādā ziņā nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos – ja ir problēmas ar veselību, jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta, bet kontaktu ar dzīvnieku izmanto tikai un vienīgi kā papildu instrumentu, lai ātrāk atveseļotos.

Felinoterapija vēl ir salīdzinoši neizpētīta joma. Piemēram, par ārstēšanu ar zirgiem un delfīniem zināms daudz vairāk, taču tas nenozīmē, ka kaķu terapija nepalīdz. Jāsaprot un jāpieņem fakts, ka kaķis neārstēs cilvēku, kurš izjūt pret viņu dusmas. Felinoterapija balstīta uz draudzīgām, uzticības pilnām attiecībām. Padomā pats, kaķi neprasa par ārstēšanu naudu vai kārumus, viņi palīdz cilvēkiem tikai tāpēc, ka uzskata, ka tā ir pareizi un cilvēkam tas ir nepieciešams. Kaut arī terapijas efektivitāte nav droši pierādīta, visu šo gadu laikā, kopš tā aktīvi tiek izmantota, nav fiksēt neviens gadījums, kad pacientam pēc kontaktēšanās ar četrkājaino ārstu veselības stāvoklis būtu pasliktinājies.

Novērtē rakstu

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs