• Dabas aptieciņa zirgiem

    Daba un dzīvnieki
    Zane Gaiķēna
    23. augusts, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vasara un pavasaris ir īstais laiks, lai ievāktu ārstniecības augus un zāļu tējas. Bet vai zināji, ka arī zirgam ziemā vari palīdzēt noturēties pie labas veselības ar dabā atrodamajiem ārstniecības augiem?

    Ziema un pavasaris ir vīrusu laiks, un tie ķeras klāt ne tikai cilvēkiem, bet arī zirgiem. Slikti laikapstākļi, nepiemēroti turēšanas apstākļi, nepietiekams daudzums minerālvielu un vitamīnu, putekļi no siena, pakaišiem un vēl daudzi citi faktori būtiski vājina zirga imūnsistēmu, kas tad vairs nespēj cīnīties ar vīrusiem vai hroniskām slimībām. Īpaši skaudri to izjūt zirgi, kam ir hroniskas elpošanas sistēmas slimības, kas gada aukstajā laikā bieži vien saasinās.

    Tiem, kuri kaut reizi papētījuši zirgu klepus sīrupu vai respiratorās sistēmas un imunitāti stiprinošo piedevu sastāvu, ārstniecības augu ietekme uz zirga organismu nebūs nekāds pārsteigums – tie bieži vien sastāv no tepat, Latvijas pļavās un mežos, atrodamiem un sentēvu izmantotiem ārstniecības augiem.

    Lai gan pašu ievāktas zāļu tējas nopietnu un akūtu slimību gadījumā neaizstās vizīti pie veterinārārsta un medikamentus, ar tautas medicīnā izmantotajiem augiem var celt zirgu imunitāti gada aukstajos mēnešos, palīdzēt atveseļoties pēc slimības un tās laikā, kā arī atvieglot stāvokli zirgiem ar hroniskām respiratorās sistēmas slimībām. Pirms augu lietošanas gan vēlams konsultēties ar savu veterinārārstu, īpaši tad, ja zirgam ir kāda hroniska vai akūta kaite vai ja tā ir grūsna ķēve, jo daži augi var izraisīt abortu.

    Uzmanību! Augus nedrīkst vākt tuvu autoceļiem, pilsētām, ķīmiski apstrādātiem laukiem, rūpnīcām un citiem piesārņojuma avotiem.

    Jāatceras arī tas, ka katram augam ir savs ievākšanas laiks. Piemēram, pumpurus visbiežāk ievāc, pirms tie sākuši vērties vaļā, bet ziedus – pirms tie sasnieguši pilnziedu. Augus nevajadzētu vākt arī mitrā laikā vai rīta rasā, jo pēc tam tos būs grūti izžāvēt. Lai netīšām mājās neatnestu kādu indīgu augu, dodoties uz mežiem vai pļavām, līdzi noteikti jāņem kāda no augu enciklopēdijām vai noteicējiem.

    Ķiploki

    Līdzīgi kā cilvēkiem, arī zirgiem imunitātes celšanai pie barības var pievienot pāris daiviņu sasmalcināta ķiploka. Ķiploks var palīdzēt arī zirgiem, kuri sirgst ar elpošanas sistēmas slimībām, jo tam piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības.

    Savukārt vasarā tas, ar zirga sviedriem izdalot specifisko aromātu, atbaida kukaiņus. Tomēr jāatceras, ka ķiplokus zirgiem nedrīkst dot ilgstoši un lielās devās, jo tajos atrodamie toksīni var izraisīt anēmiju. Lai gan veselam zirgam pāris daiviņu svaiga ķiploka nekādu ļaunumu nenodarīs, ja šaubies, labāk izvēlēties komerciāli ražoto ķiploku pulveri vai granulas.

    Islandes ķērpis

    Islandes ķērpis, tautā dēvēts par briežu sūnu, ir viena no spēcīgākajām dabā sastopamajām augu izcelsmes antibiotikām. No tā pagatavotā tēja būs lielisks papildlīdzeklis dažādu augšējo elpceļu vīrusu ārstēšanā, klepus mazināšanā. Islandes ķērpis ir arī efektīvs atkrēpošanas līdzeklis un palīdz attīrīt elpceļus, kas ir ļoti svarīgi arī zirgiem ar hroniskām elpošanas ceļu un plaušu slimībām. Islandes ķērpi var atrast arī Latvijas mežos, piemēram, Smiltenes pusē.

    Visbiežāk ķērpi atradīsiet sausos, smilšainos priežu mežos vai pamestu ceļu malās. To var ievākt visu vasaru, līdz pat augustam. Tomēr Islandes ķērpi ir viegli sajaukt ar citām ķērpju sugām, tādēļ, dodoties to meklēt, noteikti līdzi jāņem kāda augu enciklopēdija. Lai ķērpja gatavotā tēja nebūtu tik rūgta, pirms gatavošanas ieteicams to uz brīdi iemērkt aukstā ūdenī. Pēc tam remdenu vai mēreni siltu tēju var pievienot spēkbarībai. Ja zirgam tā tomēr negaršo, tējai var pielikt arī kādu karoti medus.

    Avenes

    Lai gan zirgi labprāt našķotos arī ar ogām, gatavojoties ziemas sezonai, savus zirgus vari palutināt ar aveņu zaru un lapu slotiņām. Ziemā tās varēs izbarot gan sausā veidā, gan gatavot tēju no lapām. Aveņu tēja veicinās organisma vispārēju veselību un palīdzēs saaukstēšanās un augšējo elpceļu iekaisumu gadījumos.

    Aveņu lapu tējai piemīt arī nomierinošs efekts. Aveņu zarus slotiņām vislabāk ievākt maijā, un līdz ziemas sezonai tās jāglabā tumšā, vēsā un sausā vietā. Zari ar visām lapām gan būtu jāizžāvē vēl pirms siešanas slotiņās, jo citādi tās var sākt pelēt.

    Aveņu tējas un slotiņas nav ieteicams izbarot grūsnām ķēvēm.

    Priežu pumpuri

    Īsts brīnumlīdzeklis zirga imunitātei un elpceļu veselībai ir priežu pumpuri. Tos zirgam var izbarot gan kaltētā veidā, gan kā tēju, gan vārot priežu pumpuru sīrupu, kas pēdējos gados iemantojis lielu popularitāti zirgu īpašnieku vidū.

    Priežu pumpurus svarīgi ievākt ziemas beigās, agrā pavasarī, kad tie ir rožaini brūni, bet vēl nav sākuši augt un atvērties. Visvērtīgākos pumpurus atradīsiet priežu jaunaudzē, taču tos nevajadzētu vākt no koku galotnēm. Lai pumpurus sagatavotu tējai, tie pēc novākšanas jāizkaltē cepeškrāsnī 50 grādu karstumā. Savukārt sīrupu gatavo, vārot ievāktos pumpurus ūdenī (attiecībā 1:2) aptuveni 15–20 minūtes.

    Pēc vārīšanas katlā pielej verdošu ūdeni līdz sākotnējam daudzumam. Novārījumu atdzesē un nokāš. Tam pievieno cukuru (attiecībā 1:2) un vāra uz lēnas uguns. Gatavo sīrupu pilda stikla burciņās vai pudelēs un liek vēsumā glabāties līdz ziemai.

    Melnais plūškoks

    Latvijā sastopamas divas plūškoku sugas – melnais un sarkanais. Sarkanais plūškoks ir indīgs, bet melnais tiek izmantots kā īpaši vērtīgs ārstniecības līdzeklis. Ārstniecībā izmanto melnā plūškoka baltos ziedus, kas ir spēcīgs antioksidants un palīdz atvieglot klepu un saaukstēšanos.

    Ziedus ievāc ziedēšanas sākumposmā – maija beigās un jūnija sākumā –, plūcot ziedkopas kopā ar vēl neizplaukušiem ziediem. Pirms to žāvēšanas no ziediem atdala kātus.

    Garšaugi

    Arī garšaugiem bieži vien piemīt dažādas ārstnieciskas īpašības. Piemēram, ziemā uz palodzes augošajam bazilikam ir antibakteriāla iedarbība, bet timiāns un mārsils palīdz pret klepu un augšējo elpceļu kaitēm. Garšaugus parasti izbaro, pievienojot tos svaigā vai kaltētā veidā zirga spēkbarībai, bet dažus, piemēram, ingveru, izmanto tējas gatavošanā.

    Kadiķa ogas

    Kadiķa ogas būs labs līdzeklis akūtu augšējo elpceļu iekaisuma gadījumos, uzlabos zirga apetīti un stiprinās organismu. Ogas ievāc rudenī, kad tās nogatavojušās un kļuvušas tumšas.

    Lai gan ogas var izbarot arī svaigā veidā, zirgi labprātāk ēdīs kadiķa ogu novārījumu, kas pievienots spēkbarībai. Kadiķi nedrīkst dot grūsnām ķēvēm!

    Zāļu tējas

    Ja dodaties uz laukiem vākt zāļu tējas paši sev, lielāko daļu no augiem droši varat ievākt arī saviem zirgiem. Āboliņa ziedi, piparmētras, gaiļbiksītes un to saknes, māllēpes un to lapas, lielās ceļtekas, raudenes, vīgriezes un citi cilvēku medicīnā izmantotie augi gan veicinās zirga imūnsistēmu, gan palīdzēs akūtu un hronisku elpošanas sistēmas slimību gadījumos.

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē