• Šobrīd

  weather img

  Rīga +8°C

  Nanoakvāriji — kas tie tādi?

  Raivo Skrastiņš
  29. septembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock un publicitātes foto
  Nanoakvāriji ir viens no jaunākajiem modes kliedzieniem pasaulē. Par tiem interesējas gan pieredzējuši akvāristi, gan iesācēji. Specializētajos veikalos mūsdienās iespējams nopirkt zivtiņas un pat augus, kas ir paredzēti tieši nanotraukiem. Kā tie izskatās, un ar ko atšķiras no parastajiem akvārijiem?

  Bieži mēdz būt tā – cilvēks grib sev mājās iekārtot akvāriju ar zivtiņām, bet vietas dzīvoklīti vai mājā nav pietiekoši, lai uzstādītu liela tilpuma akvāriju. Šodien šai problēmai atrasts risinājums – iegādāties mazu akvāriju jeb tā saukto nanoakvāriju.

  Tie ir trauki, kuru tilpums ir ne lielāks par 30–60 litriem, vispopulārākie ir 20–30 litru nanoakvāriji. Kāpēc šie miniakvāriji iekarojuši tik lielu popularitāti? Lieta tāda, ka maza tilpuma akvārijā vienuviet var sakoncentrēt visu zemūdens skaistumu. Tas neprasa lielas pūles kopšanā un neaizņem pus dzīvokli. Kā iekārtot šādu mini zemūdens pasauli?

  Tehnikas izvēle

  Nepieciešamo tehniku iespējams iegādāties gandrīz jebkurā zooveikalā – tā ne ar ko neatšķiras no tehnikas, kas paredzēta lielam akvārijam: filtrs, sildītājs, apgaismojums. Vienīgi šeit visas detaļas būs mazāka izmēra, kompaktākas.

  • Apgaismojums

  Tieši apgaismojums nanoakvārija iekārtošanā sagādā vislielākās galvassāpes. Vairumā gatavo akvāriju vāku iebūvētās gaismas veiksmīgai augu augšanai nepietiek, tāpēc tā jāuzlabo. Mazākiem akvārijiem, kurus var turēt uz rakstāmgalda, lieti noder kompaktās lampas, ko iespējams nopirkt sadzīves preču veikalos. Tās nodrošinās gaismu akvārijos līdz 20 litriem, bet gaismas daudzumu var regulēt, izmainot augstumu virs akvārija.

  Ideāli, ka gaismeklī var uzstādīt luminiscējošas lampas. Taču, ja vēlies akvāriju, no kura tiešām nevar ne acu atraut, neskopojies ar naudiņu un iegādājies specializētu apgaismojumu, kas domāts maza tilpuma akvārijiem. Tad tu savā zemūdens pasaulē varēs audzēt gaismas prasīgākus augus.

  • Sildītājs

  Ja tiek plānots akvārijā ielaist tropiskās zivtiņas un garneles, tad nepieciešams iegādāties arī sildītāju. Ideāli būtu veikalā atrast mazu, iegremdējamu sildītāju ar iebūvētu termoregulētāju vai termostatu.

  Vēl pirms pāris gadiem veikalos nevarēja atrast mazos sildītājus, taču tagad pieejami pat tādi, kurus bez problēmām var iegremdēt 8–10 litru akvārijā. Diemžēl mazākiem tilpumiem atrast sildītāju būs problēmas.

  Ņem vērā – mazos akvārijos notiek biežas temperatūras svārstības, dažām zivīm jau divu grādu atšķirība var izraisīt stresu un pat bojāeju. Tāpēc temperatūrai rūpīgi jāseko līdzi.

  Ja nanoakvārijs ir atklāts, bez vāka, tad ūdens izgarošana būs ļoti jūtama, tāpēc ik pēc pāris dienām ūdens būs jāpielej.

  2. Kā noformēt akvāriju?

  Kas tik mūsdienās akvāristu veikalos nav nopērkams – visdažādākās krāsas un faktūras grunts, augi, dekorācijas, foni, akmeņi utt. Līdz ar to ir milzum daudz variantu, kā iekārtot akvāriju, – galvenais izdoma un nauda.

  Sāc ar to, ka ievieto traukā izvēlēto akmeni vai siekstu. Skaisti akmeņi atrodami Vidzemes jūrmalā, turpat iespējams sameklēt arī siekstas. Akmeņi jānomazgā zem tekoša ūdens, bet siekstas tomēr jānovāra. Tagad arī specializētajos akvāriju veikalos var iegādāties skaistas, zarainas siekstas.

  3. Kādas zivtiņas iegādāties?

  Viss atkarīgs no tā, cik liels ir akvārijs. Vairums nepieredzējušu akvāristu pieļauj lielu kļūdu un salaiž akvārijā maksimāli daudz zivju, garneļu un gliemežu. Otra kļūda – akvārijā ielaiž zivis, kas nevar dzīvot šādos mazos traukos, piemēram, skalārijas vai gurami. Diemžēl veikalos bieži vien ir nekompetenti vai negodīgi pārdevēji, kas pārliecina, ka vienai skalārijai 10 litros būs ērti, bet 20 litros jau var ielaist pārīti. Tā ir liela kļūda! Tad ko īsti izvēlēties?

  • 8 litri

  Šādā akvārijā var audzēt augus un ielaist dažas mazās garnelītes. Uz tava rakstāmgalda tā būs ideāla pērle, kas priecēs acis katru dienu. Nepieciešams tikai nomainīt un pieliet nedaudz ūdens un apmēram reizi nedēļā ūdenī iepilināt vienu pilienu šķidrā augu mēslojuma.

  Kāpēc ne zivis? Mazos akvārijos ļoti grūti, gandrīz neiespējami uzturēt vienmērīgu ūdens temperatūru. Otrkārt, pēc mazo zivtiņu barošanas bieži būs jāmaina ūdens, citādi šādā purvā zivtiņas jutīsies slikti un tur pastāvīgi vairosies aļģes.

  • 10–20 litri

  Šāda tilpuma akvārijos jau var ielaist kādu no mazo zivtiņu sugām, nodrošinot tām vienmērīgu ūdens temperatūru. Ja vēl ielaidīsi dažas garneles, iespējams jau dabūt akvārija bioloģisko līdzsvaru. Šādā akvārija virsējos līmeņos acis priecēs bariņš mazo tetru, piemēram, Hyphessobrycon amapaensis hyphessobrycon vilmae. (20 litru akvārijā var ielaist 6–8 šīs zivtiņas.)

  Hyphessobrycon amandae zivtiņas, kuras sasniedz tikai 15–20 mm izmēru, arī ir lieliska izvēle. Uz šādu tilpumu var pirkt pat 10–20 eksemplāru. Nanoakvārijos lieliski iederas arī kardināli (Tanichthys albonubes). Ļoti labi izskatās arī zilacainās zivtiņas, piemēram, Pseudepiplatys annulatus. Protams, zivtiņu saraksts ir plašs, šeit minētas vien dažas.

  4. Augu izvēle

  Ņemot vērā akvārija mazos izmērus, pret augu izvēli jāizturas ļoti nopietni. Svarīgi, lai auga lapas izmērs būtu atbilstošs akvārija izmēram, lielo lapu augi mazā akvārijā ne pēc kā neizskatīsies, tāpat nevajadzētu izvēlēties ātri augošus augus, citādi ik pēc trim dienām vajadzēs tos apgriezt, lai neaizaug viss akvārijs. Taču ir daudz citu variantu.

  Mazajos akvārijos lieliski noder lēni augoši augi, kas nav īpaši prasīgi pret gaismas daudzumu, piemēram, dažādas sūnas un papardes no Microsorum dzimtas, noteikti vēlos ieteikt Anubias barteri. Ideāli noder mazākie no Cryptocoryne.

  Nav vēlams likt parasto Javas sūnu, jo tā aug ļoti ātri un aizņems lielāko daļu akvārija. Noteikti vēlos ieteikt krāšņos Eleocharis acicularis vai E. pusilla. No šiem augiem izveidojas ideāls paklājs, tie nekad neizlien no akvārija. Šāds akvārijs ilgi būs tīrs un priecēs acis. Nanoakvārijos lieliski iederas stiebru augi, piemēram, Rotala wallichii, Didiplis diandra un Mayaca fluviatilis, kā arī Micranthemum umbrosum un Hemianthus micranthemoides.

  Kas vēl jāsarūpē?

  Mazā akvārija sienu kopšanai lieti noderēs jauni virtuves sūklīši, vēl būs vajadzīgs mazs ķeramais tīkliņš, kas noderēs ne vien zivtiņu ķeršanai, bet arī savācot no ūdens virspuses nogrieztos augus un to lapas. Daudzi akvāriju dizaineri augu stādīšanai izmanto speciālu inventāru, piemēram, pinceti, šķēres, mazu lāpstiņu, – tas viss tik tiešām nepieciešams, jo ar pirkstiem iestādīt augus nelielā traukā ir visnotaļ grūti. Ūdens nomaiņai var izmantot maza izmēra plastmasas caurulīti, mazākos traukos – visparastāko krūzīti.

  Ja pareizi būsi izvēlējies akvārija augus, piemeklējis pareizās zivtiņas un citus zemūdens iemītniekus, šāds nanotrauks izpelnīsies ne mazāk sajūsmas no apkārtējiem kā liela tilpuma akvārijs. Vienīgi šādas zemūdens pasaules iekārtošanai tu izdosi daudz mazāk naudas un arī vietu tavās mājās tas aizņems pavisam niecīgu.

  Nanoakvārija plusi

  • Aizņem maz vietas. To iespējams turēt pat uz darba galda un priecāties katru dienu.
  • Daudz vieglāk veikt ūdens nomaiņu.
  • Nanoakvārijā biežāk var mainīt dekorācijas. Daudzi pieredzējuši akvāriju dizaineri nomaiņu veic reizi 6–12 mēnešos, tiklīdz apnīk iepriekšējā bilde.
  • Mazo akvāriju vieglāk pārnēsāt no vienas vietas uz citu un transportēt pārcelšanās gadījumā.

  Mīnusi

  Nanoakvārijiem ir viens, bet liels trūkums – šādos nelielos traukos grūti uzturēt vienmērīgus ūdens parametrus. Tāpēc šie akvāriji nav ieteicami iesācējiem. Vairums no viņiem saskarsies ar zivju bojāeju un diemžēl arī nevēlamajām aļģēm. Kāpēc tā notiek? Nelielā ūdens traukā pH līmenis būs nepastāvīgs, tas bieži svārstīsies. Izšķīdušo organisko vielu, beigto augu lapu dēļ pH rādītājs var kristies, sevišķi nesen ierīkotā akvārijā. Tas pats gaidāms, ja ūdens netiek mainīts regulāri vai zivis tiek pārbarotas, kas ir lielākā akvāristu iesācēju kļūda. Tas viss mazajai ekosistēmai rada pārlieku slodzi, kas diemžēl beidzas slikti.

   

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+