Vistīrākā zirgu šķirne — Islandes zirgi

Zirgi
Ieva Smilga
3. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Tūkstoš izolācijas gadi

Izpētīts, ka Islandes zirgi uz salas ieradušies jau ap 860. gadu kopā ar pirmajiem vikingu tūristiem, kuriem te tā iepatikās, ka viņi nolēma Islandē apmesties uz dzīvi. Protams, kam gan nepatīk skarbi vēji, neprognozējami dabas apstākļi ar nemierīgiem vulkāniem, kas kuru katru brīdi var apgriezt salu otrādi! Vikingiem un viņu zirgiem – ārkārtīgi patika. Un kā nu ne – vikingu mazā izmēra zirgi bija tieši pēcteči savvaļas zirgiem, kas bija raduši pie skarba klimata.

Islandiešu zirgu DNS analīzēs atrasta radniecība gan ar mežonīgajiem mongoļu zirgiem, gan nu jau izzudušajiem savvaļas zirgiem tarpaniem. Tomēr jāsaka, ka šo saistību izpētīt nav bijis viegli. Pēc tam, kad desmitā gadsimta sākumā uz Islandi tika atvesti austrumu jeb orientālie zirgi, kuri ir daudz lielāki, slaidāki un, jā, arī graciozāki, un notika sapārošanas mēģinājumi, uz salas masveidā sāka dzimt nepilnvērtīgi zirgi, kas ātri vien nomira.

Lai nesabojātu savu zirgu asinis, jau 982. gadā Islandes altings nolēma aizliegt Islandē ievest citu šķirņu zirgus un tos Islandes zirgus, kas tikuši izvesti, aizliedza ievest atpakaļ.

Šis aizliegums, kas joprojām ir spēkā, nodrošinājis gan to, ka uz salas esošajiem Islandes zirgiem jau vairāk nekā tūkstoš gadus nav piejauktas citu zirgu asinis, padarot tos par tīrāko dzīvnieku šķirni pasaulē, gan to, ka salas izolācijā esošajiem zirgiem tikpat kā nav infekcijas slimību, ja neskaita parazītus un citas viegli ārstējamas kaites.

Mūsdienās īpaši rūpīgi tiek pieskatīts arī importētais zirgu jāšanai paredzētais inventārs. Piemēram, pirms pāris gadiem Islandi satrauca netipiskas iesnas, kas pēkšņi bija piemetušās zirgiem, – tādas uz salas vēl nebija manītas. To dēļ pat tika atlikts Islandes Nacionālais zirgu turnīrs – inficētos zirgus vajadzēja nekavējoties ievietot karantīnā, jo, tūkstoš gadu pavadot izolācijā no slimībām, zirga ķermenis vairs nemaz nezina, kā ar tādām cīnīties. Pat parastas iesnas potenciāli var pārvērsties postošā epidēmijā! Uzskata, ka vīruss ievests kopā ar segliem, kas nav bijuši kārtīgi dezinficēti pirms lietošanas salas zirgiem.

Patiesībā mūsdienās Islandē bez īpašas karantīnas nedrīkst ievest arī citus dzīvniekus, lai neizjauktu salas trauslo ekosistēmu, kurā nav ievazātas dzīvniekiem bīstamas slimības. Tomēr katru gadu atrodas kāds pārgalvis, kurš mēģina salu apciemot kopā ar savu nelegāli paņemto mājdzīvnieku, kas nav izgājis visas karantīnas un pošu procedūras.

Sekas šādai bezatbildībai ir smagas – milzīgs naudas sods saimniekam un pat dzīvnieka iemidzināšana.

Nākamā lapa

1/3Tūkstoš izolācijas gadi

Lasi citur

 

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs