IVETA KRUKA divus termiņus bija Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja, bet nu padomē pilda vietnieces pienākumus. Viņa atklāj, kāds process seko pēc tam, kad ar cilvēku ir sazinājies tiesu izpildītājs. Lai parāda dzēšana notiktu raitāk un bez liekām bēdām, aiz auss jāliek vairākas nianses.
Ar ko īsti atšķiras parādu piedzinējs un zvērināts tiesu izpildītājs?
Parādu piedzinēju kompānijas palīdz saviem klientiem komunicēt ar viņu parādniekiem, pārliecināt un brīdināt par neizpildītajām saistībām, ir tiesīgi vērsties tiesā par parāda piedziņu, bet neveic piespiedu izpildi. Zvērināti tiesu izpildītāji ir ar tiesu varu apveltītas amatpersonas, kam ir tiesas nolēmuma piespiedu izpildes funkcija – tikai viņiem ir tiesības apķīlāt kontu, pārdot mantu vai kustamu, nekustamu īpašumu.
Ja kaimiņš man ir parādā, vai varu iet pie tiesu izpildītāja un teikt: apķīlājiet viņam kontu un atdodiet man manu naudu!
Tā nevarēs. Tiesu izpildītājs darbu sāk tikai tad, kad pirms tam iziets tiesvedības process un saistības nav izpildītas labprātīgi.
Vai tas ir kauns – nonākt tiesu izpildītāja redzeslokā?
Nē, nav kauns! Katram no mums var gadīties, piemēram, aizmirst samaksāt par autostāvvietu. Bieži cilvēki nonāk pie tiesu izpildītāja ne tāpēc, ka nevar samaksāt, bet gan tāpēc, ka kaut ko aizmirsies samaksāt vai cilvēks nemaz nezināja, ka jāmaksā. Piemēram, nesaņēma informāciju, jo deklarētā adrese vairs nav aktuāla – tagad dzīvo citur. Ir cilvēki, kas neaiziet uz pastu pēc ierakstīta sūtījuma, un ir gadījumi, kad cilvēks principiāli negrib maksāt kādu sodu, jo uzskata par nepamatotu. Tad savukārt būtu jāizmanto nevis nemaksāšana, bet citas metodes, piemēram, nepamatotais sods jāapstrīd. Vēl var būt situācija, kad tiešām nav naudas, lai sodu samaksātu, bet arī tad jāmeklē risinājums, piemēram, maksāt pa daļām.
Esmu saņēmusi vēstuli no tiesu izpildītāja. Kā man rīkoties?
Ja viss ir skaidrs un norādīto summu var samaksāt uzreiz, tad tas arī jādara, jo ir princips: maksā ātrāk – maksā mazāk. Savukārt, ja vēstulē kaut kas nav skaidrs vai uzreiz zināms, ka saistību nevarēs samaksāt vienā vai divos maksājumos, jāsazinās ar tiesu izpildītāju un jāmeklē risinājums, kā tas tiks izdarīts – cik mēnešos, kādas būs ikmēneša summas un tā tālāk.
Pats galvenais ir sazināties, izstāstīt par savu finansiālo situāciju, jo tas var ietekmēt arī ieturējumu apmēru.
Nereti ir tā, ka cilvēks saņem dažādu veidu pabalstus, kas ir izņēmuma summas, pret kurām tiesu izpildītājs nedrīkst vērst piedziņu. Tiesu izpildītājs palīdzēs visu salikt pa plauktiņiem un saprast, uz ko un cik lielā apmērā var vērst piedziņu un kas ir neaizskaramie līdzekļi. Piemēram, tiesu izpildītājs nedrīkst vērst piedziņu pret uzturlīdzekļiem, sociālā nodrošinājuma pabalstiem, dažādiem konkrētam mērķim izmaksātiem pašvaldības pabalstiem.
Bet ja iebāžu galvu smiltīs un neko nedaru?
Jārēķinās, ka tiesu izpildītājs neko nezina par cilvēka dzīves apstākļiem un ienākumiem, tāpēc rīkosies tā, kā paredz likums, – bankas kontā tiks saglabāta minimālā darba alga, tiks nosūtīts rīkojums darbavietai ieturējumiem no algas. Piemēram, ja tiesu izpildītājs nezina, ka cilvēks kontā saņem uzturlīdzekļus, šī summa netiks papildus saglabāta.
Gadās, ka parādnieks zvana un saka: jūs tikko ieturējāt naudu no maniem uzturlīdzekļiem, bet to nedrīkstēja darīt! Ļoti priecājos par šādiem zvaniem, jo tie liecina, ka aug sabiedrības informētība. Parasti zvanītājam saku: ļoti labi, ka to zināt! Atlicis tikai vēl iesniegt konta izdruku, uzrakstīt iesniegumu, un mēs šo jautājumu sakārtosim.
Cilvēkam var būt arī ļoti kauns vai baigās dusmas par parādu, tāpēc viņš negrib neko risināt!
Pieredze rāda, ka visbiežāk tā tomēr ir nezināšana vai arī strausa politika – izlikšos, ka tas uz mani neattiecas.
Reizēm vērojama apzināta pasta sūtījumu nesaņemšana. Ir izplatīts mīts: ja nesaņemšu nevienu tiesas vai tiesu izpildītāja paziņojumu, tad būšu nezināšanas drošībā. Īstenībā tā nav. Ja cilvēkam nosūtīta ierakstīta vēstule, viņa pienākums ir to saņemt, izlasīt, iepazīties un reaģēt. Praksē redzu: ja cilvēks būtu saņēmis soda sākotnējos paziņojumus, ko sūtīja policija vai tiesa, iespējams, lieta vispār nenonāktu piespiedu izpildē pie tiesu izpildītāja. Ļoti bieži, ja tas ir kāds tiesvedības process brīdinājuma kārtībā, pietiktu iepazīties un atbildēt tiesai ar vienu vārdu «nepiekrītu» vai «neatzīstu», un tas pilnīgi mainītu lietas iznākumu. Izvairīšanās no informācijas saņemšanas nereti ir problēmas īstais iemesls.
Visu rakstu lasi te!