• Zinātnieki noskaidrojuši inteliģentāko ziedu. Latvijā ne pārāk ieredzēts

  Daba
  Estere Jansone
  15. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Arī bez centrālās nervu sistēmas daži dzīvie organismi ir neapšaubāmi spējuši pierādīt inteliģences pazīmes. Daži augi patiesībā ir daudz gudrāki, nekā varētu šķist.

  Kornela universitātes pētījumā atklāts, ka augi varot būt inteliģenti. Ekologs Andrē Keslers un doktorants Maikls Muellers apgalvo, ka dažu augu uzvedība un reakcija uz briesmām liecina par saprātīgumu un pat inteliģenci. Zinātnieki savā pētījumā pamato, ka dažas augu sugas spējot pieņemt lēmumus, balstoties uz apkārtējās vides kairinājumiem un atmiņu.

  Veicot izpēti, Kornela universitātes pētnieki par gudrāko augu nodēvējuši Kanādas zeltgalvīti, kuru Latvijā dēvē par zeltslotiņu, kas ir invazīva nezāļu suga. Šie augi plaši sastopami Latvijas dabā, ziņo zinātniskais portāls Science Alert.

  Pētnieki ievērojuši, ka zeltslotiņa spēj sadzirdēt savu sugasbrāļu «kliedzienus»

  – īpašu fermentu signālu, kuru augi izdala, kad viņus apdraud kāds kaitēklis, dzīvnieks, cilvēks ar šķērēm vai zāles pļāvējs. Zeltslotiņas, sajūtot, ka tuvumā esošs augs ir briesmās, no lapām izdala gaistošus organiskus savienojumus, kas kukaiņiem rada maldinošu signālu, ka augs ir bojāts.

  Turklāt zeltslotiņa spēj lapās izmainīt sarkanās gaismas atstarošanās leņķi. To pamana arī citas apkārtesošās zeltslotiņas, kas var laikus izstrādāt aizsardzības mehānismu pret apdraudējumu. Keslers kādā no saviem iepriekšējiem pētījumiem noskaidroja, ka vientuļajām zeltslotiņām atšķiras atstarotā sarkanā gaisma no tām, kas aug bariņā.

  Ekologi norāda, ka zeltslotiņas klusā un slepenā veidā ne tikai viena ar otru sazinās un pastāsta par apkārtējās vides briesmām, bet arī kopā gatavojas nākotnes notikumiem.

    

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē