• Šobrīd

  weather img

  Rīga +2°C Daļēji apmācies, Z/ZR vējš, 3.09 m/s

  Ekonomikas indekss 2021. gada nogalē – pesimistisks noskaņojums lielākajā daļā uzņēmumu grupu

  Uzņēmējdarbība
  Santa.lv
  Santa.lv
  12. janvāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Ekonomikas indekss 2021. gada pēdējā ceturksnī kopumā norāda uz uzņēmēju pesimismu, tomēr salīdzinot ar tā paša gada 1. ceturksni, indeksa vērtība ir uzlabojusies un uzņēmēju optimisms pieaudzis.

  LTRK un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā 2021.gada 4.ceturkšņa pētījumā LTRK Ekonomikas indekss noskaidrots, ka indeksa vērtība joprojām atrodas zem 50 punktu robežas – tā ir 48.88 punkti, kas liecina par nelielu uzņēmēju pesimismu.

  Salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, indeksa vērtība ir uzlabojusies par 5.54 punktiem.

  Uzņēmēji ir optimistiski noskaņoti par konkurenci pārstāvētajā nozarē, investīciju apjomu uzņēmumā un uzņēmuma apgrozījumu. Visnegatīvāk novērtēta ir vispārējā ekonomiskā aktivitāte valstī.

  2021. gada nogalē optimistiski noskaņoti bija tirdzniecības jomas uzņēmumu vadītāji, nedaudz pesimistiski noskaņoti pakalpojumu jomas un ražošanas jomas uzņēmumu vadītāji.

  Vispesimistiskāk noskaņoti bija būvniecības jomas uzņēmumu vadītāji.

  Salīdzinot ar 2021. gada sākumu, uzlabojies noskaņojums ražošanas, tirdzniecības un pakalpojumu jomas uzņēmumu vadītāju vidū, savukārt tas samazinājies būvniecības jomas uzņēmumos. Optimistiskāks noskaņojums vērojams lielajos uzņēmumos ar darbinieku skaitu 250 vai vairāk, uzņēmumos ar lielāko apgrozījumu 5 000 001 eur un vairāk, kā arī Pierīgas un Latgales uzņēmumos.

  Attiecībā uz nākotni aptaujātie uzņēmēji ir nedaudz optimistiski, 2021. gada pēdējā ceturksnī nākotnes indeksa vērtība ir 50,42 punkti. Sliktākā prognoze ir uzņēmumam vajadzīgā darbaspēka pieejamībai.

  Sliktas prognozes ir arī attiecībā uz nodokļu likmēm un nodokļu administrēšanu. Lai arī VSAOI ir samazinātas par 1 procentpunktu, 80% aptaujāto uzņēmēju norāda, ka tas nav pietiekami, lai nodrošinātu Latvijas starptautisko konkurētspēju darbaspēka nodokļu jautājumā. Neskatoties uz atsevišķām pesimistiskajām prognozēm, šī ir pirmā optimistiskā nākotnes indeksa vērtība, kas novērota kopš 2019. gada 1. ceturkšņa.

  “Lai arī pirmo reizi teju trīs gadu laikā redzam optimistisku uzņēmēju vērtējumu par nākotni, bažīgais nozaru šī brīža situācijas vērtējums ir pilnībā saprotams.

  Vēl aizvien pastāvošā nenoteiktība Covid-19 izplatības sakarā, būtiskais energoresursu cenu pieaugums, darbaspēka pieejamības problēmas un zaļās politikas iniciatīvu ieviešana ir tikai daži no izaicinājumiem, ar ko uzņēmēji saskārsies 2022.gadā.

  Ceram, ka Saeimas vēlēšanu gads ne tikai iezīmēs politikas veidotāju reaģētspējas uzlabošanos, mazinot neparedzamības sajūtu, bet arī dos skaidru redzējumu par politisko amatu tīkotāju iecerēm Latvijas tautsaimniecības attīstības veicināšanai,” komentē LTRK valdes loceklis Jānis Lielpēteris.

  LTRK Ekonomikas indekss ir indikators, kas raksturo Latvijas uzņēmēju kopējo noskaņojumu – cik tas kopumā ir optimistisks vai pesimistisks. LTRK Ekonomikas indeksa komponenti ļauj arī atsevišķi analizēt datus par uzņēmēju vērtējumu pašreizējai situācijai un prognozēm tuvākajai nākotnei, kā arī par dažādiem aspektiem, kas saistīti ar uzņēmumu darbības rādītājiem un kopējo situāciju uzņēmējdarbībā valstī. Pētījumā 2021. gada 4. ceturksnī piedalījās 750 uzņēmēji un dažāda lieluma uzņēmumu vadītāji (rūpniecības, pakalpojumu, būvniecības un tirdzniecības) visā Latvijā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+