Mira viņš grūti, bet dzīvoja viegli un nepiespiesti. Atmiņas par Jāni Krūmiņu

Daudzi viņu dēvē par Atmodas un Latvijas neatkarības pīlāru, citi izceļ fotogrāfa talantu, intelektu un humoru. Taču visi ir vienisprātis – JĀNIS KRŪMIŅŠ mācēja svinēt dzīvi un to arī darīja. Uz pilnu klapi!
Edgars Orlovs
Edgars Orlovs

JĀNIS KRŪMIŅŠ

• Dzimis 1955. gada 26. jūnijā Kuldīgā. Studējis Latvijas Valsts Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē. 
• Bijis aģentūras LATINFORM fotokorespondents un jaunatnes nodaļas vadītājs žurnālā Liesma
• 1990. gadā ievēlēts par Latvijas Augstākās Padomes deputātu, 4. maijā balsoja par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.
• No 2000. līdz 2002. gadam bijis īpašu uzdevumu ministrs valsts reformu lietās Andra Bērziņa valdībā. 
• 2000. gadā apbalvots ar trešās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un piemiņas zīmi par piedalīšanos 1991. gada janvāra barikāžu laika notikumos.

JĀNIS KRŪMIŅŠ un INDULIS BĒRZIŅŠ Augstākajā Padomē – nobalsojoši par Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Dace Zālīte: Pēdējais mēnesis Jānim bija smags.

Jāni paņēmis kovida laiks?

Pēdējās Augstākās Padomes deputāts, bijušais īpašu uzdevumu ministrs valsts reformu lietās, polittehnologs un fotogrāfs Jānis Krūmiņš mūžībā tika aizsaukts pagājušās otrdienas rītā. Viņa dzīvība izdzisa slimnīcā vien 65 gadu vecumā. «Viņam bija veselības problēmas, aizvedām uz Jūrmalas slimnīcu. Pēdējais mēnesis viņam bija smags. Jānim bija pateikts, ka viņam jāārstējas, jābūt veselīgam dzīvesveidam… Tajā ziņā viņš bija kārtīgs – ko ārsti teica, visu ievēroja, centās. Nebija tā, ka tiktu prognozēta tik ātra un strauja aiziešana. Var jau spekulēt par kovidu un vēl kaut ko, bet skaidrs, ka Jāņa aiziešana bija daudzu elementu kopsaucējs. Vīrusu viņš izslimoja ziemā. Viegli. Var jau būt, ka kaut kādu iespaidu tas arī atstāja uz veselību,» sarunā ar PDz atzīst Krūmiņa mīļotā sieviete arhitekte un interjera dizainere Dace Zālīte. Viņa teic, ka ārsti Jānim nebija noteikuši diagnozes, no kurām cilvēkam viņa vecumā jāmirst. «Jānis bija filozofs. Un no filozofiskā viedokļa laika posms, kurā viņam bija jāārstējas, nebija tas dzīvesveids, kāds Jānim bija tīkams. Jā, nebija labi, viņš nevarēja tik daudz nodarboties ar fotografēšanu un daudz ko citu, ko vēlējās… Turklāt ierobežojumu dēļ bija jāsēž mājās – nekur iet nevar, nekas nenotiek, ir izolētāks dzīvesveids. Tas Jānim nepatika.»

JĀNIS ar dzīvesbiedri DACI ZĀLĪTI pagājušā gada vasarā, apmeklējot Signes Vanadziņas izstādi «Pelēkās vielas».

Intelektuālis un kompānijas dvēsele

Kopā ar Jāni Dace aizvadījusi pēdējos dažus gadus. «Pazīstami bijām no 2013. gada. Jānis vienmēr ir bijis cilvēks, kurš attīsta un iesaistās dažādos projektos. Mums bija ilgstoša draudzība un radoša sadarbība, kas ar laiku pārvērtās attiecībās. Tā notiek, kad cilvēki saprotas,» saka viņa.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+