
Asnate Smeltere: Tagad Raimonds Pauls gan vairs negrib nākt ar mani uz randiņu!
Šķiet, ka laikam pār viņu nav varas, un modes dizainere Asnate Smeltere ar gadiem nav zaudējusi nenieka no sava šarma un sievišķības. Asnates ceļš modes pasaulē aizsākās tālajā 1960. gadā – 25 gadus viņa bija leģendārā Rīgas Modeļu nama modele, bet nākamos 25 vadīja savu modes salonu. Tagad viņa izgaršo dzīvi, reizēm ceļo kopā ar savu draugu Ksavjē un sākusi rakstīt jau otru grāmatu, šoreiz – par savu lielo dzimtu.
Foto: Lauris Vīksne. Stils; Agija Vismane
– Jums uz galda stāv žurnāls Vogue, ko nesen esat atvedusi no Parīzes, pati tikko atgriezāties no Maļorkas, pirms tam Rīgā piedalījāties izstādes atklāšanā… Kāds ir šis laiks jūsu dzīvē?
– Joprojām steigas piepildīts, un pietrūkst brīvā laika! Varbūt tiešām jāmēģina no kaut kā atteikties? Bet nedrīkst izkrist no jaunā laika.
Pēc pārdzīvotā izmisuma biju kļuvusi stiprāka, redzīgāka, empātiskāka.
Esmu sākusi milzu darbu – rakstu grāmatu par savu dzimtu, rokos pat pa septiņpadsmitā gadsimta arhīviem, pa vecāku vēstulēm, apkopoju savu senču fotogrāfijas. Tas ir tik interesanti un ievelkoši! Manas dzimtas vēsture ir plaša – mātes tēva dzimta nāk no Kurzemes, mātes mātei saknes ir senu Krievijas aristokrātu dzimtā, un dzīvespriecīgas saknes nāk no Latgales. Visu salikt kopā ir grūti, bet es mēģinu.
– Jūs neesat profesionāla rakstniece, tomēr vienu grāmatu – par leģendāro Rīgas Modeļu namu – jau esat uzrakstījusi. Tas arī ir bijis milzīgs darbs?
– Tā Rīgas Modeļu nama leģenda bija jāuzraksta, lai nepazūd un neparādās nepatiesi stāsti. Tomēr, sākot rakstīt, likās, ka man tik grūti iet un mezglojas! Jāpateicas Laimai Slavai, mākslas vēsturniecei, kura teica: «Nē, Asnate, jūs tik viegli rakstāt!» Tas mani spārnoja. Tas bija ļoti interesants materiāls, un bija vērts to izdarīt! Neviens cits to neizdarītu.