Vēlējos, lai sistēma jeb valsts nezina, ka esmu bijusi gaidībās

Aistes pirmajiem trim bērniem ir maza vecumu starpība: vecākajam dēlam ir 12 gadu, vidējam – 10, bet meitai – 8 gadi, savukārt jaunākajam dēliņam ir vien astoņi mēneši. Ceturto bērnu Aiste iznēsāja un dzemdēja viena pati – bez ārstu apmeklējumiem, analīzēm un pat bez vecmātes. Kā viņa nonāca līdz šādai izvēlei – pieredzē dalās Aiste Balta.
Agra Lieģe-Doležko
Agra Lieģe-Doležko
Foto: no personiskā arhīva

Gaidot ceturto bērnu, sapratu, ka nespēju aiziet ne pie viena speciālista, lai reģistrētu savā ķermenī notiekošos procesus.

Pirmās mājdzemdības

Pirmie trīs bērni dzima plānotās mājdzemdībās. Laikā, kad gaidīju pirmo bērniņu, man rokās nonāca Lindas Rozenbahas grāmata Gaidības un radības ar prieku. Izlasīju to, un manī rezonēja ideja, ka dzemdības notiek ar mani, nevis kāds mani tajās vada. Pirmajā brīdī bija bažas par to, vai vīrs pieņems šo ideju, jo nekad par šādiem jautājumiem kopīgi nebijām sprieduši. Nolasīju viņam pāris citātu no grāmatas, un viņš pats ieteicās: «Tad jau jādzemdē mājās!» Mēs bijām uz viena viļņa.

Uzmeklēju mājdzemdību vecmāti, ar kuru man bija laba sadarbība, un mājās veiksmīgi piedzima mūsu pirmais bērniņš. Pats process mani, protams, pārsteidza, jo pirmās dzemdības tomēr nav īsti iespējams iztēloties, – tu nezini, kas ar tevi notiks, ko domāsi, ko jutīsi. Pieredzētais atšķīrās no ekspektācijām, bet tas mani nešokēja, drīzāk deva spēku, pārliecību un ticību tam, ko spēj mans ķermenis.

Toreiz, esot gaidībās, stāstīju citiem par savu ieceri dzemdēt mājās, bet pat asistētu mājdzemdību ideja cilvēkos nereti izraisīja noraidošu attieksmi. Saskāros ar tādiem jautājumiem kā – Kā tu sev piedosi, ja ar bērnu kaut kas notiks?

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē