Kā norūdīt bērnu – speciālistu ieteikumi un mammu padomi

Vecāki, kuru bērni bieži slimo, tikpat bieži dzird arī ieteikumu bērnus norūdīt, lai imunitāte būtu stiprāka. Kad un kā sākt bērna rūdīšanu, un vai tiešām tas var palīdzēt novērst biežu slimošanu?
Zane Eniņa
Foto: Shutterstock

Ekspertes:
GUNA DEKSNE, Mātes un bērna aprūpes centra pediatre
ELĪZA AUZIŅA, fizioterapeite

Pediatre Guna Deksne uzskata, ka vispiemērotākais vecums, kad uzsākt bērna rūdīšanu, ir pirmajos mēnešos pēc piedzimšanas. Tas gan nenozīmē, ka mazulis uzreiz jāmērc ledusaukstā ūdenī vai jāveic citas drastiskas darbības, kam vairāk sakara ar gatavošanos izdzīvot ekstrēmos apstākļos. Rūdīšana patiesībā ir gluži ikdienišķa rīcība, piemēram, liekot mazuli gulēt ratiņos ārā svaigā gaisā vai izvairoties bērnu pārlieku satuntulēt. Īsi sakot – rūdīšana ir katrā mazajā cilvēciņā jau esošo adaptācijas spēju attīstīšana, nevis nomākšana. 

Nost ar tuntulēšanu! 

Guna Deksne savā praksē novērojusi likumsakarību – jo biezāk bērns tiek ģērbts, jo biežāk slimo. Saprotams, ka vecāki, kuri kārtīgi nopako savus mazuļus, nodrošinoties pret katru vēja pūsmiņu, šādi izrāda savas rūpes, taču pārspīlēta gādība ne pie kā laba nenoved – mazais aug kā siltumnīcas stādiņš, kurš nav gatavs nevienam stiprākam vēja pūtienam. 

Katram imūnsistēma attīstās individuāli, taču kopumā tā nostiprinās līdz triju, daļai bērnu – līdz sešu gadu vecumam.

Kā sajust savu mazuli, zināt, kad drēbju kārta par biezu vai par plānu? Viens ieteikums – skatīties, klausīties vai lasīt laika ziņas un padomāt, ko mamma pati vilktu mugurā attiecīgajos laikapstākļos. Pagājusī ziema šajā ziņā bija īsta mācībstunda – laukā it kā janvāris, februāris, bet temperatūra plusos. Ja mamma velk plānu mēteli un kurpes, arī bērnam nevajag dūnu kombinezonu, divas cepures un zābakus, kas domāti brišanai pa sniegu. Protams, ja zīdainis piedzimis ar nelielu svaru vai pirms noteiktā laika, apģērbs jāpielāgo viņa objektīvajam fizioloģiskajam stāvoklim, bet veselam bērnam – labāk lai drēbju mugurā mazāk. Sasvīdis – tas ir ļaunāk, nekā apģērbts nedaudz par plānu. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+