Žurnāls Lauku māja viesojas pie kinofilmu mākslinieces Agneses Sidrevicas

Pakāpusies uzkalnā, latvieša klusinātajai gaumei neierastā guļbūve Vidzemes augstienes ainavā iederas tik dabiski, ka pirmajā mirklī šķiet – tāda tā te bijusi vienmēr. Un tas nemaz nav tālu no patiesības – māju savulaik cēlusi ar radošu garu apveltīta latviešu dzimta.
Dace Kaņepe
Foto: Matīss Markovskis

Mājas dosjē

  • Ambāti Aronas pagastā Madonas novadā.
  • Celta 19. gadsimta otrajā pusē, precīzs gada skaitlis nav zināms.
  • Saimnieki – kinofilmu māksliniece Agnese Sidrevica ar dēliem Ludvigu un Augustu. 
  • Ambāti ir Agneses vīra dzimtas mantojums, abi te saimniekot sāka 2006. gadā.

Pirmos gadus dzīvojām bez virtuves un ūdens. Pat akas nebija, ūdeni vedām no citurienes. Tagad to laiku atceros ar patīkamām izjūtām.

«Nezinu, no kurienes manī radās doma par šo toni, taču man tas atgādina okeānu. Nesen biju pie Atlantijas okeāna, un tā krāsa ir tieši šāda,» Agnese iesāk savas mājas stāstu. Saulainajā virtuvē dziest piparmētru tēja, bet uz galda smaržo jāņogu pīrāgs. To, gaidot ciemiņus, izcepis vecākais dēls Ludvigs. Kopš Agnese šeit dzīvo viena ar dēliem, abi puikas ir lieli palīgi. Augustam ļoti patīk audzēt tomātus, un nesen abi ar vectēvu uzbūvējuši pamatīgu siltumnīcu, taču viņa jaunākais veikums ir māja pūcei.

Kopš mājas pirmsākumiem Ambātos dzīvojusi Agneses vīra vecmamma un viņas ģimene, arī brālis – leģendārais koru virsdiriģents Roberts Zuika. Kara laikā ģimene bija spiesta doties bēgļu gaitās, māja palika tukša, visu padomju laiku te mitinājušies dažādi cilvēki. Kad abi ar vīru 2006. gadā izlēma māju atjaunot, no tās bija palicis tikai karkass. Triju gadu laikā vecā ēka piedzīvoja pamatīgus atjaunošanas un būvniecības darbus – tika uzlikts jauns jumts, nomainīti logi un dēļu apšuvums, telpās ieklātas jaunas grīdas. Arī teritorija ap māju bijusi bēdīgā stāvoklī – vēl vairākus gadus zeme atdevusi padomju laiku mantojumu – stiklus un citus atkritumus. Dzīve ritējusi starp Rīgu un Aronu, jo dzīvot vienīgi laukos šķitis neiedomājami, turklāt tuvākie kaimiņi atrodas kilometra attālumā, bet apdzīvota vieta – septiņu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

1 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+