Vieta ar klātesošu jūras dvesmu. Ciemos pie Lauderu ģimenes

Te neaug gara zāle, kas jāpļauj. Aiz kāpas šalc jūra. Zivis var dabūt no zināma zvejnieka. Un vispār – ir vienkārši labi. Tāpēc, kad gribas būt laiskiem un bezbēdīgiem, mākslinieku un arhitektu Lauderu ģimene starp divām saulēm – savām lauku mājām Vecpiebalgā un Pūrciemā – izvēlas variantu pie jūras.
Aija Lāce
Aija Lāce
Foto: Madara Gritāne

Pirms vairākiem gadiem DEKO reiz jau ciemojās pie māksliniekiem Ingūnas un Gunta Lauderiem (FB: @guntislaudersjewellery) Vecpiebalgas Vaišļos. Tur ģimenei ir meža ieskauta plaša lauku viensēta ar atjaunotām 19. gadsimta ēkām, diviem dīķiem un skaisti iekoptu ainavu. Varētu domāt – viss, ko vajag pilnai vasarnieka laimei! Taču pirms dažiem gadiem ģimene kopā ar dēlu Kārli un viņa sievu Ritu, kas abi ir arhitekti (birojs Lauder Architects, lauder.archi), uzņēmušies atjaunot vēl vienu skaistu vietu Latvijā, pavisam otrā tās malā – mazā Kurzemes ciematiņā Pūrciemā. 

Mēs esam emociju cilvēki, mums mājas nav vienkārši mājas – mēs tajās ieliekam sirdi un dvēseli.

Būdams apveltīts ar talantu ieraudzīt dārgakmeņus – īsteni skaistas un savā autentiskumā vērtīgas ēkas un tām piegulošo ainavu –, abus īpašumus savulaik uzmeklēja Ingūnas tēvs (Armīns Punka, interjera dizainers, arī leģendārā restorāna Sēnīte un lidostas Rīga 1974. gadā radītā interjera autors – aut. piez.). Vecpiebalgu viņš atrada pirmo 70. gados – ar domu, ka ģimenei vasaras jāpavada laukos. Bet, kad meitas jau bija izaugušas, 80. gadu sākumā, vēlēdamies baudīt dzīvi pie jūras, tēvs satika šo Kurzemes pieticīgo skaistuli – senu zvejnieku māju. Gadu meklējis, izbraukājis visu piekrasti, bet, kad ienācis šajā sētā, acumirklī sapratis – ir. Un nav jau grūti saprast, kāpēc. «Te, Pūrciemā, valda mikslis starp atklāto jūru un līci. Pa gabalu redzi Kolkas ragu, bet pati jūra ir maigāka, mierīgāka. Mīlīga ar savu balto un smalko smiltiņu, vējš arī nav tik kapājošs. Un ciematiņš ir kluss un patīkams, ar saviem likumiem, piemēram, pēc vienpadsmitiem vakarā trokšņot vairs nevar,» Guntis raksturo Pūrciemu, piebilstot: «Starp citu, šī ir mistiska vieta! Mums veicas pie tādām dzīvot. Vecpiebalgā blakus ir senais Burkānu pilskalns, te – Baltā kāpa, kur reiz atrasta akmens laikmeta iedzīvotāju pirmā apmetne Latvijas ziemeļrietumu piekrastē.»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē