Vai latviešu tautas ticējumos aprakstīto ārstniecības augu spējas ir pamatotas?

Uzsākot darbu pie savas doktora disertācijas un izpētot teju 38 000 tautas ticējumu, kuros minēta kāda auga lietošana ārstnieciskos nolūkos, INGAS SĪLES padziļinātu uzmanību izpelnījās bieži piesauktie ievu ziedi. Laboratorijā eksperimentos viņai izdevās pierādīt, ka tiem patiesi piemīt brīnišķīgas spējas – gan mazināt iekaisumu, gan saglabāt jaunību.
Beāte Leja
Foto: Mārcis Gaujenietis

Dažos ticējumos augi bija minēti arī kombinācijā, piemēram, ar etiķi, urīnu, krējumu, pienu, bet šīs kombinācijas gan sīkāk neanalizēju.

Pļavas meitenes izvēle

Ingas dārzā vasarā zeļ un smaržo dažādu veidu piparmētras. Šovasar prieks par bagātīgi salasītiem pelašķiem, vīgriezēm, bet liepziedi gan esot noziedējuši nepieklājīgi ātri. Ingai ir žēl, ka vietās, kur netālu no mājām reiz audzis mārsils, šo augu vairs nevar atrast. Esot darbā Rīgas Stradiņa universitātē, viņa savā tējas krūzē labprāt liek piparmētru, vīgriezi un arī pelašķi, kuram zinātniskajā medicīnā nav atzīta lietošana klepus ārstēšanai, kā daudzi no mums līdz šim domājuši, taču pelašķi iesaka izmantot gremošanas traucējumu gadījumā. Kad būs pabeigts darbs pie savas mājas būvniecības, Inga sola dārzā iekārtot modernās augstās dobes, kurās kuplos visdažādākie ārstniecības augi. Droši vien tad, ja esi uzaudzis dabas padusē – laukos starp pļavām un mežiem –, ir dabiski vēlēties arī savu nākotni saistīt ar dabu, ar visu smaržīgo apkārt… Ingas bērnība pagāja Ikšķiles pusē, pie Mazās Juglas. 

Viņa atceras, ka ciemos bieži braukušas tēta māsas – lielas ārstniecisko augu pazinējas –, tāpēc, vēl būdama pavisam maza meitene, arī Inga pratusi nosaukt gana plašu sarakstu ar dažādiem augiem. «Turklāt mana mamma strādāja par farmaceiti aptiekā, un, lai gan skolā labi padevās visi priekšmeti, arī man sirdij tuvāka bija botānika un ķīmija. Kad pienāca laiks izvēlēties profesiju, jutu, ka vēlos iet mammas pēdās. Kādu laiku pastrādāju aptiekā, bet nesaskatīju izaugsmes iespējas, toties viss par un ap ārstniecības augiem joprojām ļoti interesēja.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+