«Piedodiet par nekārtību.» Psihoterapeits Artūrs Miksons

Tipisks latvietis: pirms uzņems viesus, pārpūlēsies, izberzīs visu tā, ka laistās, no stresa sastrīdēsies ar mājiniekiem un tad beidzot tāds izpumpējies sagaidīs ciemiņus, lai, durvis knapi pavēris, jau taisnotos – piedodiet, nav jau man te pils… Kur ir problēma? Kāpēc mēs nevaram tā viegli, teiksim kā franči, ņemt to lietu? Un kas tā par jokainu iezīmi – taisnoties?
Aija Lāce
Aija Lāce
Foto: Shutterstock

ARTŪRS MIKSONS,
psihoterapeits

 

Vai man pašam ir stress šobrīd uzņemt viesus? Nu jau tuvu minimumam. Agrāk gan šķita, ka kaut kas jāčeko, jāpieslīpē, kad atnāk – jāizklaidē… Tagad es saprotu – draugi jau nenāk pie mana dzīvokļa, viņi nāk pie manis, tāpēc daudz vairāk fokusējos uz attiecībām, kas starp mums būs, ne tik daudz uz telpu. 

Vai tīrīšana gadījumā nav veids, kā tiek mazināts pats satraukums? Tas ir jautājums par atzīšanu vai noliegšanu.

Savā būtībā nekā jau grūta tajā ciemiņu uzņemšanā nav – cita lieta, ka cilvēki ļoti bieži to sarežģī savu dzīves pieredžu iespaidā. Viņi realitāti saskata tā, kā patiesi šķiet, kā šobrīd notiek, kaut gan tur slāņojas pa virsu gan temperaments, gan trauksme un pārdzīvojumi, kaut vai negatīvs atgadījums ar viesiem pirms mēneša…

Nesatraucas vai nesatraucas?

Labi – sāksim ar tiem, kas nesatraucas. Varētu domāt – ko par tiem runāt, viss skaidrs, tomēr šai grupai ir divas subgrupas: vieni ir tiešām tādi, kas nesatraucas, bet otri – kas patiesībā satraucas, tikai to nejūt un neatzīst. Viņš it kā saka: «Nē, nē, es nesatraucos, es vienkārši gribu kopt māju, izsūkt istabu, notīrīt plauktus…» Tikai – vai tīrīšana gadījumā nav veids, kā tiek mazināts pats satraukums? Tas ir jautājums par atzīšanu vai noliegšanu. Tad jau daudz veselīgāk ir tiešām pateikt – man nepatīk uzņemt viesus pie sevis, tas rada neērtības, varbūt kaunu par dzīvokli, kāds tas ir, vai vienkārši ir slinkums tīrīt māju, un tāpēc es neaicinu nevienu. Viss fine – tu esi kontaktā ar sevi, pieņem to, kāds esi, lieki necepies un nevienam netaisnojies. Tomēr šādu cilvēku ir absolūts mazākums. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē