Kā krāt un taupīt. Komentē nozaru eksperti

Pieaugošas cenas pārtikai, kurināmajam, sadzīves precēm un visam pārējam nu jau ir realitāte. Aicinām ievilkt dziļu elpu un atkārtot taupīšanas un krāšanas ābeci, lai turpmākie mēneši būtu vieglāki. Starp citu, tieši lauku māja ir vide, kur ir vislielākās iespējas pašam organizēt savu ikdienu un pieņemt lēmumus par tēriņiem. Piemēram, uzvilkt divus džemperus un tā vietā krāsnī izkurināt par malkas grozu mazāk.
Katrīna Jaunslaviete-Ķipure
Foto: Shutterstock

Konsultē Elīna Pelčere, finanšu koučs un Training Lab līdzdibinātāja

Visa sāls ir apzinātā tērēšanā, pie kā var nonākt, konstruktīvi saliekot pa plauktiņiem visus ikdienas tēriņus – kam un cik daudz naudas man vajag?

Neatkarīgi no tā, vai dzīvojam krīzes apstākļos vai ne, ir svarīgi ievērot noteiktu ikmēneša naudas tērēšanas secību, ko varētu saukt arī par ideālo (tieši tāpēc, ka reti izdodas). Vispirms iemaksā drošības spilvenam, tad novirzi naudu prioritārajam mērķim, tad maksā rēķinus un tālāk dzīvo no atlikušās summas. Ja secība ir mainīta, tad, iespējams, dzīvo impulsu vadīts vai arī pelni tikai tik, lai nomaksātu rēķinus. 

1. DROŠĪBAS SPILVENS.

Teorija iesaka drošības spilvenam atvēlēt 10 procentus no ienākumiem, un tā būtība ir kalpot situācijās, ja tiek zaudēts darbs vai veselība, lai x mēnešus garantētu mierīgu dzīvi un varētu atrast jaunas iespējas nopelnīt. Cilvēki bieži baidās, ka inflācija apēdīs spilvenu, tomēr tas jebkurā gadījumā iedod drošības izjūtu. Pandēmija parādīja, cik neprognozējamas var būt situācijas, un krietni mierīgāk jutās tie, kuriem bija kaut neliels drošības spilvens.

2. MĒRĶI.

Ar mērķi šajā kontekstā saprotam kādu personiski svarīgu lietu, kam ir vajadzība naudu sakrāt, – ceļojums uz ārzemēm, pirtiņas uzbūvēšana laukos, remonts virtuvē, studijas vai investīcija biznesā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+