Izslēdz gaismu, sakārto ledusskapi! Kā ekonomēt uz rēķinu rēķina

Neskaitīt līdzi, neizslēgt lieku lampiņu, īpaši nepiedomāt par taupīšanu – tā varējām dzīvot pirms gada. Taču laikā, kad komunālie rēķini aug griezdamies un elektrības cena biržās sasniedz arvien jaunus rekordus, aktuāls kļūst jautājums, kā samazināt izmaksas. Labā ziņa – tas nenozīmē, ka no kaut kā obligāti jāatsakās. Arī tikai ieradumu maiņa ļaus ietaupīt, nezaudējot komfortu.
Toms Timoško
Toms Timoško

Konsultēja Laila Zemīte, Rīgas Tehniskās universitātes Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes prodekāne un asociētā profesore, un Rihards Kotlers, energouzņēmuma Enefit enerģijas risinājumu eksperts. 

Tiem, kuri izvēlējušies dinamisko pieslēgumu, kurā elektrības cena līdz ar biržas cenas svārstībām mainās katru stundu, ir iespēja ietaupīt.

Spuldzīšu jaunā ēra

Vēloties samazināt rēķinu par elektrību, vieglākais ir sākt ar apgaismes spuldžu nomaiņu, ko maldīgi uzskatīt par niekošanos vien. Arī režisors Andrejs Ēķis publiski atklājis, ka pieteicis karu dārgajiem tarifiem. Viņa mājā kopumā ir ap 40 spuldžu, un to nomaiņa pret LED palīdzējusi ievērojami samazināt maksu par elektrību. Priekšstatam – dažas halogēnās spuldzes joprojām ir ar 50 W vai pat 100 W jaudu, kamēr modernie LED risinājumi var iztikt vien ar 5–10 W. Tas nozīmē, ka istaba būs tikpat gaiša, bet jāmaksā mazāk. Šādi apgaismojumam patērēto enerģiju var sadeldēt pat par 90 procentiem. Turklāt resursu ekonomija nav vienīgais LED spuldžu bonuss. Tās pieejamas dažādās krāsu temperatūrās, ļaujot gaismu pieskaņot konkrētai telpai. Piemēram, lai uzlabotu koncentrēšanās spējas, darbistabā var izvēlēties vēsākus toņus, bet guļamistabā dot priekšroku siltākiem, nomierinošiem. Spilgtumu un krāsu mēra lūmenos (lm) un kelvinos (K), un pareizo kombināciju visvieglāk būs izvēlēties veikalā uz vietas, kur visas spuldzes redzamas darbībā.

Klasi augstāk!

Vislētākā enerģija ir tā, ko nepatērējam, tāpēc ir tālredzīgi nomainīt novecojušās elektroierīces, kas to visdūšīgāk apēd. Tādas visbiežāk ir ūdens boilers, ledusskapis, veļasmašīna un elektriskā plīts.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+