FOTO: «Nu, kāpēc lai mēs gribētu dzīvot Rīgā?» Žurnāls Lauku māja ciemojas Lodziņos

Iebraucot sētā, uzreiz kļūst skaidrs – te saimnieko entuziastiski ļaudis. Par ikdienas rosību liecina darba tehnika, pagalmā pagaidām vēl uz zemes guļ jaunais mājas jumts. Esam Lodziņos pie Madaras un Kārļa!
Dace Kaņepe
Foto: Matīss Markovskis

Mājas dosjē

  • Lodziņi Valmieras novada Kauguru pagastā.
  • Celta 1898. gadā. Saimniecību ieskauj 85 hektāri zemes un mežu, plašs, iekopts dārzs ar sešām siltumnīcām un desmit bišu saimēm. 
  • Mājā saimnieko Kārlis Valdovskis un Madara Spriņģe. Viņu lolojums ir amatniecības zīmols Mad&Spring, un ar tā radītajiem izstrādājumiem var iepazīties gan vietnē Facebook, gan Instagram kontā @madandspring. Abi no Rīgas uz Lodziņiem pārcēlās pirms trim gadiem.
  • Te dzīvo un piepildīt abu jauniešu ieceres palīdz arī Kārļa tētis Guntis un enerģiskā tēta māsa Anda ar vīru Gunāru.

Ir saglabājies sākotnējais plānojums ar kungu galu un kalpu galu, dažās telpās joprojām redzams skaliņu sienu apmetums un autentiskie vītie elektrības vadi.

Pašā sētas vidū lepni stāv dzīvojamā māja, taču saglabājušās arī vairākas guļbūves no 19. gadsimta trīsdesmitajiem gadiem – turpat divsimt gadu vecas! Lai arī savu laiku tās godam nokalpojušas, sakņupušās sieviņas neviens uz mežu ragaviņās nevedīšot – saimnieki Lodziņu vēsturisko ēku ansambli vēlas saglabāt. Šīs ir Kārļa vecvecāku mājas, kur viņš pavadījis bērnības vasaras. Vectēvs jaunībā ieprecējies Marovsku dzimtā, kas saskaņā ar Hermaņa Enzeliņa grāmatā «Skati Valmieras pilsētas, draudzes un novada pagātnē» minētajiem datiem šeit dzīvojusi jau vismaz divas paaudzes pirms uzvārdu došanas zemniekiem, kas sākās ap 1820. gadu.

Lai izvairītos no izsūtīšanas uz Sibīriju, pirms kara saimniecība sadalīta trijās daļās – Kārļa vectēvam un viņa māsām. Tā nu ilgāku laiku te bijuši gan Lodziņi, gan Veclodziņi, gan Jaunlodziņi. Apkārtnē šo vietu jau gadiem ilgi mēdzot dēvēt par Sibīrijas kaktu, jo tajā bijušas vairākas saimniecības, kuru īpašniekiem no represijām izbēgt nav izdevies, – stipro latviešu dzimtu mājas palikušas tukšas un aizgājušas zudībā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+