FOTO: Jāņa Lūsēna kosmoss – ar sirdi atjaunotā Ozolu skola

Kad esam ceļā uz tālo Zvārtavas pagastu pie komponista JĀŅA LŪSĒNA, viņš divreiz piezvana, lai pārliecinātos, vai neesam aizšāvuši garām, – Waze mēdzot vest pa kūtspakaļām. Tomēr esam nonākuši galamērķī – simtgadīgo liepu alejas galā stāv saimnieks baltā kreklā un smaida atbraucējiem. Kamēr EVIJA cep maizītes, mums ir brīdis, lai izstaigātu ar garu vēsturi bagātās Ozolu skolas apkārtni.
Dace Kaņepe
Foto: Madara Gritāne

Mājas dosjē

• Ozolu skolas ēka celta 1911. gadā un savu funkciju veica līdz pat 2019. gadam, kad, tāpat kā citas lauku skolas, nepietiekamā skolēnu skaita dēļ tika slēgta. 
• Saimnieki, komponists Jānis Lūsēns un viņa dzīvesbiedre flautiste Evija Mundeciema, skolu iegādājās pirms diviem gadiem un tajā dzīvo kopš 2020. gada 1. februāra. Te mitinās arī Jāņa mamma un Evijas vienpadsmitgadīgā meita.
• Padomju laikos Ozolu skola tikusi pie trešā stāva, neatkarības laikā nomainīts jumts un logi.
• Jānis skolā ierīkojis centrālo apkuri, izveidojis lietus ūdeņu aizvadīšanas sistēmu, atjaunojis skolas vecās koka grīdas un centrālās kāpnes. Iztīrīti un sakopti dīķi. Lielus ieguldījumus prasījis vecais skolas parks ar simtgadīgajām liepām, vītoliem un ozoliem.
• Skolai piegulošā teritorija ir 6,4 hektārus liela.
• Jāņa Lūsēna mūzikas nama zālē izvietota komponista mūzikas instrumentu kolekcija, šeit notiek Jāņa un Evijas vadīti meditatīvās kamermūzikas koncerti, paredzēti arī maza formāta viesmākslinieku koncerti. 
• Te iespējams izīrēt arī mājīgus apartamentus nakšņošanai.

Tas jau nav nekāds joks – iegādāties šādu īpašumu, kad tev vairs nav trīsdesmit un pat ne četrdesmit gadu…

Ir augusts. Ozolu skolu ieskauj gludi, tikko pļauti kviešu lauki. Uzkāpjot vienā no dzeltensvītrotajiem pakalniem un pārlaižot acis to veidotajam reljefam, rodas mazliet sirreāla sajūta par dzīvi uz citas planētas. Vēlāk Jānis pastāsta, ka skolas teritoriju apjož uguns āderu veidots enerģētisks, aizsargājošs vairogs, bet kuplo liepu aplis sētā pirms daudziem gadiem stādīts uz uguns āderu krustpunkta. Tieši šīs vietas spēcīgā enerģētika bijis viens no iemesliem, kas pirms pāris gadiem lika Jānim izlemt tai par labu. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

2.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Orģināls saturs katru dienu

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 orģinālraksti dienā 365 dienas gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+