9 jautājumi un atbildes par zālienu

Perfekts mauriņš, dabiska pļava vai kaut kas pa vidu – tas, kādu zālienu iekopt, ir katra lauku mājas saimnieka gaumes jautājums. Šoreiz par to, kā tikt pie zāliena, kāds patīk, un kā izvēlēties ērtāko instrumentu tā apkopšanai.
Liene Millere
Zane Blanka
Foto: Shutterstock

Konsultē

MĀRTIŅŠ JAUDZEMS,
dārza un meža tehnikas produktu eksperts, Stokker pārstāvis;

ANSIS BIRZNIEKS
dārznieks, uzņēmumu Galantus un EasyGreen vadītājs.

Sēt zālienu var ne tikai pavasarī, bet arī vēlāk, kaut jūlijā. Tikai tad pirms sēšanas augsne jāsalaista. Turklāt tas jādara pamatīgi, bet piesardzīgi.

1. Kad ir labākais laiks, lai sētu jaunu zālienu?

Par to jāsāk domāt jau pavasarī. Vislabākais laiks jauna zāliena sējai vai esošā piesēšanai ir pēc ziemas, kad augsne vēl ir pietiekami mitra, bet jau sasilusi līdz plus astoņiem grādiem. Ja pasteidzas un zālienu iesēj agrāk, kamēr zeme vēl auksta, nereti tas sadīgst un sāk augt vēlāk nekā īstajā laikā sētais. Taču sēt var ne tikai pavasarī, bet arī vēlāk, kaut jūlijā. Tikai tad pirms sēšanas augsne jāsalaista. Turklāt tas jādara pamatīgi, bet piesardzīgi. 

2. Kādu augsni vajag zālienam, kā to sagatavot?

Lai zāliens labi augtu, tam vajadzīgs 15 centimetru dziļš auglīgais slānis un pH līmenis 5,5–7. Ideāli, ja augsne sagatavota jau iepriekšējā rudenī, tad pa ziemu tā būs nosēdusies. Pirms sēšanas augsne rūpīgi jānolīdzina – jānoplanē, jānorullē – tik stingra, lai kāja tajā negrimtu dziļāk par puscentimetru. Līdzinot jāizveido kritums – vismaz centimetrs uz metru –, kas vērsts projām no mājas, lai liekais lietus un sniega kušanas ūdens netecētu uz mājas pamatiem. Augsnes blietēšana un līdzināšana ir rūpīgs un piņķerīgs darbs. Ja neizdodas aizņemties smago rulli, atliek laukumu nostaigāt, liekot pēdu pie pēdas. Turklāt ar vienu reizi nepietiek.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+