8 praktiski padomi, lai ierīkotu taupīgo dārzu

Bez maksas tikai pelei siers slazdā? Laukos ir vēl šis un tas. Lapas, stibas, nezāles – lauki piedāvā daudz bezmaksas resursu, jāprotas tik tos savākt un izmantot. Apkopojām dažas neizšķērdīgas dzīves iespējas.
Kristīne Sēnele
Foto: Shutterstock

 Pat tad, ja dārza doma vēl tikai perēšanas stadijā, pirmais darbs ir sameistarot vietu kompostam.

1. Nenozāģē uzreiz! 

Jaunā vietā tā vien nagi niez visu iztīrīt. Tāpēc bieži viens no pirmajiem darbiem ir vecā piemājas augļu dārza nozāģēšana. Nokaltušos kokus, saprotams, var izzāģēt (starp citu, sanāks karsta malka), bet zaļojošām ābelēm, bumbierēm, plūmēm, ķiršiem gan nevajadzētu tūliņ mesties virsū ar motorzāģi. Sataupot un dažas sezonas palūkojot, kas un kā aug, var atklāt nu jau retas un gardas šķirnes. Arī vecos ogu krūmus var atdzīvināt, iztīrot tos un ļaujot dzīt jaunas atvases. Savā vecajā ābeļdārzā (dažas ābeles pavisam sirmgalves) atklāju bērnības garšu – ‘Grāveinšteinu’ (‘Rudens Svītraino’), seno šķirni ‘Celmiņu Dzelteno’, garšā un tekstūrā nepārspējamo ‘Melbu’. Līdz jauniestādītie augļu kociņi sāks pieklājīgi ražot, paies gadi septiņi un vairāk. Tikmēr būs kaut mazāki, bet tāpat garšīgi – savi augļi un ogas. 

Arī pirms trimmera nāves pļaujas apstaigā teritoriju, izroc un pārstādi saaugušos kociņus piemērotākās vietās. Pieredze rāda – bērzi, lazdas un pat priedītes lieliski ieaug.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+