Zemledus niršana – vai esi tam gatavs?

Nirēja LĪVA VEIHERTE vēl nesen bija viena no retajām sievietēm Latvijā, kura nodarbojas ar ziemas niršanu. Viena no viņas disciplīnām, ja tā var teikt, ir zemledus niršana. Ziemā ūdens pasaule ir kā palēnināta filma – zivis apātiski slīd garām, gaisma ūdenī krīt citādi un arī domas līdzās peld mierīgāk.
Ralfs Dravnieks
Ralfs Dravnieks
Foto: no personiskā arhīva

Stāsta LĪVA VEIHERTE, nirēja, daivings.lv

Ar niršanu sāku nodarboties, jo man ir klaustrofobija un bija bailes no ūdens. Tā es izdomāju sevi pārvarēt, pamēģinot ko jaunu. Vasarā aizgāju uz pirmo niršanas nodarbību. Pēc pirmās reizes šķita, ka nodarbībās nekad vairs neatgriezīšos. Taču, tā kā jau biju samaksājusi par visām piecām nodarbības reizēm, skopums darīja savu (smejas) un nolēmu izmantot arī atlikušās reizes. 

– Kurā brīdī pārvarēji bailes, ņemot vērā, ka ne pārāk labi peldēji?
– Lai nirtu, nav jābūt sporta peldētājam. Patiesībā, lai nirtu, var arī neprast peldēt, jo šī peldēšanas tehnika ir pavisam citāda. Zem ūdens nemaz nav bailīgi. Visgrūtāk ir pierast pie elpošanas īpatnībām, jo sākumā šķiet, ka nosmaksi vai nevarēsi paelpot.

– Un kā sākās tava aizraušanās ar niršanu ziemā?
– Mainoties gadalaikiem, nepārtraucu nirt. Turpināju to darīt rudenī, kas lēnām pārtapa ziemā –parādījās ledus. Tad sapratu, ka līst zem ledus būtu sevišķi šausmīgi, jo, kā jau teicu, man ir klaustrofobija un zem ledus slēgtās telpas sajūta ir izteikta. Lai nirtu zem ledus, nepieciešama drošības sajūta. Niršanā ir tāds termins kā badijs – tas ir cilvēks, ar kuru kopā nirsti. Mans badijs bija pieredzējis, tāds, uz kuru varēju paļauties. Otrkārt, nirstot vienmēr esi piesiets striķī – arī tā ir papildu drošības sajūta. 

– Bet pirmās reizes sajūtas zem ledus atceries?
– Tā ir pilnīgi cita pasaule. Sajūta kā ledus alā. Krāsas ir pilnīgi citas, bet redzamība ūdenī ir ļoti laba. Lai gan liekas, ka būs tumšs, tā nemaz nav.

Man ir gadījies uzskriet superlielai līdakai. Tas nav pārāk patīkami.

Nirstot zem ledus, adrenalīns ir lielāks. Bet man vispār patīk ziemas niršana – ledum obligāti nav jānoklāj ūdenstilpe. Ziemā arī populārajās vietās nirēju ir maz un zivis nav iztramdītas. Tāpēc neredzu iemeslu, kāpēc neturpināt niršanu, mainoties gadalaikiem. Tiem, kas nav niruši ziemā, šķiet, ka ir auksti. Tā, protams, nav. Ziemai ir speciāls kostīms. Tāpat kā slēpošanā. Ziemā, lai slēpotu, mēs taču arī velkam siltās drēbes. 

– Ziemā zemūdens pasaule ir mierīgāka?

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

26,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+